Sankt-Peterburqda keçirilən tamblinq üzrə yeniyetmələr arasında dünya birinciliyi Azərbaycan gimnastı üçün uğurla başa çatmışdır.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, dünya forumunda ilk dəfə çıxış edən Bakı Gimnastika Məktəbinin 13 yaşlı yetirməsi Mixail Malkin, 27 iştirakçı arasında 5-ci yer tutaraq finala yüksəlmişdir.
Təsnifat yarışlarında o, 61.5 xal yığaraq (31.1 xal salto hərəkətləri, 30.4 xal – vint hərəkətlərinə görə), yalnız üç Rusiya və bir Britaniya idmançısından geri qalmışdır.
Akrobatika cığırında final hərəkətləri Malkinə 6-cı yeri gətirmiş, və o Danimarka və Qazaxıstan idmançılarını qabaqlamışdır. Bu dəfə o, hakimlər kollegiyasından – yeri gəlmişkən, təsnifat mərhələsində, buraya ilk dəfə Azərbaycandan Adil Hüseynzadə daxil olmuşdur – 30.9 xal almış, və irəli həmin rus və britaniyalı idmançılar buraxmışdır.
“Belə ki, iştirakçı ölkələr arasında Azərbaycan faktiki olaraq 3-cü yeri tutmuşdur”. Malkinin çıxışını təcrübəli mütəxəssis, Rusiyanın əməkdar məşqçisi, tamblinq üzrə yeddi dünya çempionu hazırlamış Vasili Skakun bu cür şərh etmişdir.
- Hələ Stavropolda toplanışlarda mən Azərbaycan tamblinqçiləri arasında bu oğlanı gördüm. Bilirsiniz, inadkar oğlandır, hər hansı bi element alınmayana qədər meydançanı tərk etmir. Bu da tənbəl və əsl idmançı arasında olan fərqdir. Niyə finalda təsnifatın nəticəsini təkrar etmədi?
Ona görə ki, işləmək lazımdır, tullanmaların çətinliyini dərhal yox, aramla inkişaf etdirmək lazımdır. Onun, sadəcə 13 yaşı var? Fikirləşirəm ki, o gələn ilki Avropa və dünya çempionatlarına qədər hər mənada böyüyəcək, və inanın mənə, tamam başqa nəticələr göstərəcək, deyə V.Skakun yekunlaşdırdı.

АЗЕРБАЙДЖАНСКИЙ ПРЫГУН МИХАИЛ МАЛКИН СТАЛ 6-М НА ПЕРВЕНСТВЕ МИРА В САНКТ-ПЕТЕРБУРГЕ
Удачно завершилось проходившее в Санкт-Петербурге первенство мира по тамблингу среди юниоров для азербайджанского гимнаста.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, 13-летний воспитанник Бакинской школы гимнастики Михаил Малкин, впервые участвовавший на мировом форуме, сразу же пробился в финал с 5-го места среди 27 участников.
В квалификации он набрал 61.5 балла (31.1 – за сальтовое упражнение и 30.4 – за винтовое), уступив лишь трем представителям России и одному британцу.
Финальные прыжки на акробатической дорожке принесли Малкину 6-е место, опередив гимнастов из Дании и Казахстана. На сей раз он получил от судейской коллегии, кстати, в которую входил на квалификационный раунд также впервые Азербайджан представлявший арбитр Адиль Гусейнзаде, 30.9 балла и пропустил все тех же россиян и британцев.
«Так что среди участвовавших стран Азербайджан фактически занял 3-е место». Такой комментарий дал выступлению Малкина многоопытный специалист, заслуженный тренер России подготовивший семерых чемпионов мира по тамблингу Василий Скакун.
- Еще на сборах у нас в Ставрополе я заметил в составе азербайджанских прыгунов этого паренька. Такой, знаете ли, настырный, пока не получится тот или иной элемент не уйдет с дорожки, а будет работать до седьмого пота. Это ведь и есть различия между лентяем и настоящим спортсменом. Почему в финале не повторил результат утренней квалификации?
Потому что надо работать, увеличивать не сразу, а потихоньку, сложность прыжков. Ему ведь всего 13 лет? Я полагаю, что к чемпионатам Европы и мира будущего года он подрастет, во всех смыслах, и, уж поверьте моему опыту, покажет совсем другие результаты, подытожил В. Скакун.