Tokioda baş tutan 81-ci Konqresin ikinci günündə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Apellyasiya Tribunalına seçkilər keçirilmişdir. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının beynəlxalq əlaqələr üzrə meneceri, Mehman Əliyev 64 səslə sözügedən tribunala üzv seçilmişdir. Qeyd edək ki, Mehman Əliyev bundan öncə FIG-nin İntizam Komissiyasının üzvü olmuşdur.
Seçilmiş 5 nəfər üzvdən ibarət olan apellyasiya tribunalı FIG-nin prezident komissiyası, konqresi, şurası və intizam komissiyası tərəfindən alınmış qərarlarla razılaşmayan tərəflərin şikayətlərinə baxır. Apellyasiya Tribunalından ən yüksək və sonuncu instansiya İsveçrədə yerləşən İdman Arbitraj Məhkəməsidir.
Bildirək ki, bu gün konqresdə FIG-yə prezident seçkiləri keçirilmişdir. Bu quruma 20 il rəhbərlik etmiş Bruno Qrandi (İtaliya) bu dəfəki prezident seçkilərinə namizədliyini irəli sürməmiş və beləliklə mövcud iki namizəd arasında səs çoxluğu ilə Yaponiya Gimnastika Assosiasiyasının Baş katibi Morinari Vatanabe Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının növbəti prezidenti seçilmişdir.
Daha sonra səsvermə yolu ilə Vasiliy Titov (Rusiya) FIG-nin 1-ci vitse-prezidenti, Nelli Kim (Belarus) və Lu Chaoyi (Çin) isə vitse-prezidentlər vəzifəsinə seçilmişlər.
Bu konqresdə növbəti 2017-2020-ci Olimpiya dövründə fəaliyyət göstərəcək FIG-nin İcra Komitəsinin və Şurasının üzvləri, gimnastika növləri üzrə Texniki Komitələrin prezidentləri və üzvləri, həmçinin FIG-nin auditorlarıda müəyyən olunmuşdur.

Elections to the Appeal Tribunal of the International Federation of Gymnastics (FIG) took place on the second day of the 81st Congress held in Tokyo. Mehman Aliyev, International Relations Manager of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), was elected as a member of the tribunal concerned, having received 64 votes. It should be mentioned that Mehman Aliyev was a member of the FIG Disciplinary Commission previously.
Having comprised of 5 elected members, the Appeal Tribunal considers the appeals of the parties who do not agree with the decisions taken by the FIG Presidential Commission, Congress, Council and Disciplinary Commission.The supreme and final instance after the FIG Appeal Tribunal is the Court of Arbitration for Sport (CAS) in Switzerland.
It should be emphasized that there have been held FIG presidential elections at the Congress today. Bruno Grandi (ITA), who has been leading the FIG for 20 years, did not nominate his candidature for the presidential elections this time. Thus, President of Japan Gymnastics Association Morinari Watanabe was elected as a new president between the two candidates by a majority.
Following the voting,VasilyTitov (RUS) was elected as the FIG’s 1st Vice-president, as well as Nellie Kim (BLR) and Luo Chaoyi (CHN) became the Vice-presidents.
At this Congress, the members of the Executive Committee and Council, Presidents and members of the Technical Committees in gymnastics disciplines, as well as the FIG auditors, who serve within the next 2017-2020 Olympic Cycle, were determined as well.