Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva İnsbrukda keçirilən Qran-pri final yarışlarında 2 bürünc mükafata layiq görülmüşdür. Çoxnövçülükdə (71.917 xal) uğurla çıxış edən Aliyə gürzlərlə hərəkətlərin finalında da bürünc mükafata layiq görülmüşdür. Hakimlərdən 18.05 xal alan həmvətənimiz rusiyalı Olqa Kapranova və Vera Sesinaya uduzmuşdur. Aliyə iplə hərəkətlərdə 4-cü, lentlə 7-ci, halqa ilə hərəkətlərdə 8-ci yeri tutmuşdur.
Yarışların bütün finallarında iştirak edən digər gimnastımız Anna Qurbanova da ən yaxşı nəticəsini gürzlərlə hərəkətlərdə göstərərək 5-ci yeri tutmuş (17.1), çoxnövçülükdə, iplə və lentlə hərəkətlərdə 6-cı, halqa ilə hərəkətlərdə isə 7-ci nəticə göstərmişdir.
İnsbrukda Qran-pri yarışlarına paralel keçirilən yeniyetmələrin turnirində çıxış edən Nigar Mirzəyeva halqa ilə hərəkətlərə görə 5-ci yerə (22.175), çoxnövçülük və lentlə hərəkətlərə görə isə 6-cı yerə layiq görülmüş, topla hərəkətlərdə 7-ci yeri tutmuşdur.
Üçrəngli bayrağımız Belçikanın Gent şəhərində keçirilən beynəlxalq yarışda da dalğalanmışdır. Finallarda Zeynəb Cavadlının gürzlər və lentlə çıxışları bürünc mükafata layiq görülmüşdür. O, mütləq birincilikdə üç bolqar və rusiyalı idmançıdan sonra 5-ci yeri tutmuşdur.
Daha bir yeniyetmə gimnastımızın, Yekaterina Prokopenkonun debütü çıxışları uğurlu olmuşdur. O, şəxsi hesabda Rusiya və Belarus idmançılarından sonra 3-cü yeri tutmuş, bütün finallarda çıxış edərək, öz təmrinlərini səliqə ilə yerinə yetirmişdir. Nigar Əbdüsəlimova isə çoxnövçülükdə 73 iştirakçı arasında 20-ci yeri tutmuşdur.
Brestdə akrobatlarımızın şərəfinə Azərbaycan Himni səslənmişdir. Ayla Əhmədova-Dilarə Sultanova qadın cütlüyü Rusiya və Belarus akrobatları ilə gərgin mübarizədə qızıl medal qazanmış, Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədovdan ibarət kişi qrup 0,1 xal fərqi ilə Rusiya akrobatlarına uduzaraq, gümüş medal qazanmış, eyni zamanda, “Ən yaxşı kompozisiyaya görə” xüsusi mükafatına layiq görülmüşdür.
Elçin Məmmədov-Emil Yarəhmədov kişi cütlüyü 4-cü yeri tutmuş, tullananlar Səid Səlimov və Hafiz Rzayev isə finalda çıxışla kifayətlənməli olmuşlar.
Bakı gimnastları isə özlərinin indiki çempionlarını müəyyənləşdirmişlər. İdman ustaları arasında ən yaxşı nəticəni MOİK-in nümayəndəsi Elvin Ağadədəyev, ustalığa namizədlər arasında Rəşad Cəfərli (Bakı Gimnastika Məktəbi) göstərmiş, birinci dərəcəli idmançılar arasında isə birinci yeri Şamil İsmayılov və Yevgeni Samarkin (hər ikisi Respublika Olimpiya İdman Liseyindən) bölüşmüşlər.

Gymnasts’ medals from finals of Grand Prix from Austrian Innsbruck and awards from the international tournament in Belgian Ghent, pedestal places of acrobats from competitions in Belarusian Brest and results of Men Artistic Gymnastics Baku championship – are in a review of a regular gymnastic week-end.
Let’s begin with Austrian competitions, where a gymnast from Azerbaijan, Aliya Garayeva, was honored with two bronze awards. After a successful performance in all-round (71.917 points), Aliya also took 3rd place in a final exercise with clubs. The European champion received from the judges 18.05 points, yielding to the Russians, Olga Kapranova and Vera Sessina. Garayeva took 4th place with rope, 7th place – with ribbon, 8th place – with hoop.
A second gymnast of the country, Anna Gurbanova, also took part in all four finals of Grand Prix. As Aliya, she showed her best result in composition with clubs, winning 5th place (17.1 points). In addition, Gurbanova was three times honored with 6th place - in all-round, with rope and ribbon and 7th place - with hoop.
Another gymnast, Nigar Mirzoyeva, took part in three finals of junior tournament, taking place in Innsbruck at the same time. She also took her best place 5th ,but with hoop (22.175), two times 6th place (all-round, ribbon) and 7th place with ball.
The banner of Azerbaijan also fluttered on flagpole of arena in Ghent. In many respects, it was fostered by “bronze” performances of Zeynab Javadli with clubs and ribbon in finals. In all-round, she took 5th place after three Bulgarian and one Russian gymnasts.
A very young Ekaterina Prokopenko made a successful debut on the international arena, taking third place after gymnasts from Russia and Belarus. She also performed in all finals, presenting her exercises in a worthy manner.
As to Nigar Abdusalimova, a junior took 20th place among 73 competitors in all-round.
Certainly, Azerbaijan’s national anthem doesn’t often sound in Brest. So, it’s very pleasant that this great song was sounded in honor of our acrobats. Neither Russian nor Belarusian acrobats were able to oppose to woman’s pair, Ayla Akhmadova-Dilara Sultanova – gold medals and the first place!
A man’s group won “silver”. Rustam Nadjafguliyev, Ilham Abbasov, Elnur Mammadov and Farid Mammadov yielded to the Russian team by 0,1 points, but won a special prize “For the best composition”.
A man’s pair, Elchin Mammadov-Emil Yarakhmadov, took 4th place, and jumpers, Said Salimov and Khafiz Rzayev, had to content themselves with performances in finals.
At last, Baku gymnasts have defined their present champions. The best gymnast among master of sports became Elvin Agadadayev from MOIK, among candidates – Rashad Jafarli (Baku gymnastics school), and in the first rank, the first place was shared by Shamil Ismayilov and Yevgeniy Samarkin (both – Republican Olympic Sports Lysee).