Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva İnsbrukda keçirilən Qran-pri final yarışlarında 2 bürünc mükafata layiq görülmüşdür. Çoxnövçülükdə (71.917 xal) uğurla çıxış edən Aliyə gürzlərlə hərəkətlərin finalında da bürünc mükafata layiq görülmüşdür. Hakimlərdən 18.05 xal alan həmvətənimiz rusiyalı Olqa Kapranova və Vera Sesinaya uduzmuşdur. Aliyə iplə hərəkətlərdə 4-cü, lentlə 7-ci, halqa ilə hərəkətlərdə 8-ci yeri tutmuşdur.
Yarışların bütün finallarında iştirak edən digər gimnastımız Anna Qurbanova da ən yaxşı nəticəsini gürzlərlə hərəkətlərdə göstərərək 5-ci yeri tutmuş (17.1), çoxnövçülükdə, iplə və lentlə hərəkətlərdə 6-cı, halqa ilə hərəkətlərdə isə 7-ci nəticə göstərmişdir.
İnsbrukda Qran-pri yarışlarına paralel keçirilən yeniyetmələrin turnirində çıxış edən Nigar Mirzəyeva halqa ilə hərəkətlərə görə 5-ci yerə (22.175), çoxnövçülük və lentlə hərəkətlərə görə isə 6-cı yerə layiq görülmüş, topla hərəkətlərdə 7-ci yeri tutmuşdur.
Üçrəngli bayrağımız Belçikanın Gent şəhərində keçirilən beynəlxalq yarışda da dalğalanmışdır. Finallarda Zeynəb Cavadlının gürzlər və lentlə çıxışları bürünc mükafata layiq görülmüşdür. O, mütləq birincilikdə üç bolqar və rusiyalı idmançıdan sonra 5-ci yeri tutmuşdur.
Daha bir yeniyetmə gimnastımızın, Yekaterina Prokopenkonun debütü çıxışları uğurlu olmuşdur. O, şəxsi hesabda Rusiya və Belarus idmançılarından sonra 3-cü yeri tutmuş, bütün finallarda çıxış edərək, öz təmrinlərini səliqə ilə yerinə yetirmişdir. Nigar Əbdüsəlimova isə çoxnövçülükdə 73 iştirakçı arasında 20-ci yeri tutmuşdur.
Brestdə akrobatlarımızın şərəfinə Azərbaycan Himni səslənmişdir. Ayla Əhmədova-Dilarə Sultanova qadın cütlüyü Rusiya və Belarus akrobatları ilə gərgin mübarizədə qızıl medal qazanmış, Rüstəm Nəcəfquliyev, İlham Abbasov, Elnur Məmmədov və Fərid Məmmədovdan ibarət kişi qrup 0,1 xal fərqi ilə Rusiya akrobatlarına uduzaraq, gümüş medal qazanmış, eyni zamanda, “Ən yaxşı kompozisiyaya görə” xüsusi mükafatına layiq görülmüşdür.
Elçin Məmmədov-Emil Yarəhmədov kişi cütlüyü 4-cü yeri tutmuş, tullananlar Səid Səlimov və Hafiz Rzayev isə finalda çıxışla kifayətlənməli olmuşlar.
Bakı gimnastları isə özlərinin indiki çempionlarını müəyyənləşdirmişlər. İdman ustaları arasında ən yaxşı nəticəni MOİK-in nümayəndəsi Elvin Ağadədəyev, ustalığa namizədlər arasında Rəşad Cəfərli (Bakı Gimnastika Məktəbi) göstərmiş, birinci dərəcəli idmançılar arasında isə birinci yeri Şamil İsmayılov və Yevgeni Samarkin (hər ikisi Respublika Olimpiya İdman Liseyindən) bölüşmüşlər.

Медали гимнасток с финала Гран-при в австрийском Инсбруке и награды с международного турнира в бельгийском Генте, пьедестальные места акробатов с соревнований в беларуском Бресте и итоги бакинского чемпионата по спортивной гимнастике - в обзоре очередного гимнастического уик-энда.
Начнем c альпийских соревнований, где двух бронзовых наград удостоилась азербайджанская гимнастка Алия Гараева. После успешного выступления в многоборье (71.917 балла), еще одно 3-е место Алия заняла и в финальном упражнении с булавами. Чемпионка Европы получила от судей 18.05 балла, уступив россиянкам Ольге Капрановой и Вере Сесиной. Со скакалкой Гараева заняла 4-е место, с лентой – 7-е, с обручем – 8-е.
Во всех четырех финалах Гран-при принимала участие и вторая гимнастка страны Анна Гурбанова. Она, как и Алия, свой лучший результат показала в композиции с булавами, заняв 5-ю позицию (17.1 балла). Кроме того, Гурбанова удостоилась трех 6-х мест в многоборье, со скакалкой и лентой и 7-го места – с обручем.
В трех финалах юниорского турнира, параллельно проходившего в Инсбруке, приняла участие другая наша гимнастка Нигяр Мирзоева. Она тоже заняла лучшее 5-е место, но с обручем (22.175), два шестых (многоборье, лента) и 7-е с мячом.
Азербайджанский триколор развевался и на флагштоке спортарены в Генте. Этому во многом способствовали «бронзовые» выступления Зейнаб Джавадлы в финалах с булавами и лентой. В абсолютном первенстве она стала 5-й после трех болгарок и россиянки.
Успешно дебютировала на международной арене и совсем еще юная Екатерина Прокопенко, занявшая третье место в личном зачете после россиянки и беларуски. Она также выступила во всех финалах, достойно представив свои упражнения.
Что до Нигяр Абдусалимовой, то юниорка заняла 20-е место в многоборье среди 73 соперниц.
Азербайджанский гимн в Бресте звучит наверняка не часто. Тем приятнее, что величественная музыка прозвучала в честь наших акробатов. Женской паре Айла Ахмедова-Диляра Султанова ничего не смогли противопоставить ни российские, ни тем более уж беларуские акробаты – золотые медали и первое место!
Мужская группа взяла «серебро». Рустам Наджафгулиев, Ильхам Аббасов, Эльнур Мамедов и Фарид Мамедов уступили 0,1 балла российской дружине, но получили специальный приз «За лучшую композицию».
Мужская пара Эльчин Мамедов-Эмиль Ярахмедов заняла 4-е место, а прыгуны Саид Салимов и Хафиз Рзаев довольствовались выступлениями в финальной пульке.
Наконец, гимнасты Баку определили своих нынешних чемпионов. У мастеров спорта лучшим стал Эльвин Агададаев из МОИК, среди кандидатов – Рашад Джафарли (Бакинская школа гимнастики), а в первом разряде первое место поделили Шамиль Исмайлов и Евгений Самаркин (оба – Республиканский олимпийский спортивный лицей).