Oktyabrın 18-də Bolqarıstanın Varna şəhərində akrobatika gimnastikası üzrə 31-ci Avropa çempionatına start verilib. Yarışda ölkəmizi Azərbaycan yığma komandasının üzvləri, böyüklər arasında Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidlidən ibarət qarışıq cütlük, Nəzrin Fərmanova, Aynur Yusufova, Lalə Hüseynovadan ibarət qadın qrupu, Daniel Abbasov və Murad Rəfiyevdən ibarət kişi cütlüyü, gənclər arasında isə Nəzrin Zeyniyeva, Zəhra Rəşidova, Anahita Bashiridən ibarət qadın qrupu təmsil edir. Yarışın ilk günündə yığmamızın üzvləri Nəzrin Zeyniyeva, Zəhra Rəşidova və Anahita Bashiridən ibarət qadın qrupu hollandiyalı rəqiblərini geridə qoyaraq, 27.440 xalla temp hərəkətləri proqramında gümüş medal qazanıb. Bu gün gimnastlarımız qazandıqları daha iki medalla bizi sevindiriblər. Belə ki, Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidlidən ibarət qarışıq cütlük 28.910 xalla temp hərəkətlərində eləcə də, Daniel Abbasov və Murad Rəfiyevdən ibarət kişi cütlüyü 28.230 xalla balans hərəkətləri proqramında Avropanın ən güclüsü olduqlarını sübuta yetirərək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində yer alıblar. Qarışıq cütlüyümüz qızıl medala gedən yolda müvafiq olaraq ikinci və üçüncü pillələrdə qərarlaşan Ukrayna və Almaniya təmsilçilərini geridə qoyublar. Kişi cütlüyümüz isə ikinci yerin sahibi İspaniya və bürünc medalçılar olan Böyük Britaniya təmsilçilərini üstələyiblər.
Qeyd edək ki, gimnastlarımız qitə çempionatında çıxışlarını davam etdirirlər. Sabah gənclər və böyüklərdən ibarət qadın qrupları və qarışıq cütlüklər balans hərəkətlərində, kişi cütlükləri temp hərəkətlərində, oktyabrın 21-də isə qarışıq hərəkətlər proqramında qüvvələrini sınayacaqlar.

18-го октября в болгарском городе Варна стартовал 31-й Чемпионат Европы по акробатической гимнастике. Нашу страну в соревнованиях представляют члены национальной сборной команды Азербайджана - Агасиф Рагимов и Разия Сейидли (смешанная пара), Назрин Фарманова, Айнур Юсуфова, Лала Гусейнова (женская тройка), Даниэль Аббасов и Мурад Рафиев (мужская пара), а также Назрин Зейниева, Захра Рашидова, Анахита Башири в составе женской группы среди юниорок. В первый день турнира, женская группа в составе Назрин Зейниевой, Захры Рашидовой и Анахиты Башири завоевала серебряную медаль (27.440) в темповых упражнениях. Им удалось нас еще порадовать, завоевав еще две медали. Итак, смешанная пара в составе Агасиф Рагимова и Разии Сейидли поднялась на высшую ступень пьедестала почета, набрав 28.910 баллов в темповых упражнениях. Мужская пара - Даниэль Аббасов и Мурад Рафиев - с 28.230 баллами в балансовых упражнениях также доказали, что им нет равных в Европе. На пути к золотой медали наша смешанная пара оставила позади представителей Украины и Германии, занявших второе и третье места соответственно. А мужская пара опередила занявшую второе место Испанию и бронзовых призёров - Великобританию.
Следует отметить, что наши гимнасты продолжают выступления на первенстве континента. Завтра женские группы и смешанные пары среди юниорок и взрослых испытают свои силы в балансовых упражнениях, мужские пары в темповых упражнениях, а 21-го октября в программе комбинированных упражнениях.