9 mart tarixində İtaliyanın Desio şəhərində Azərbaycan və İtaliyanın bədii gimnastika üzrə milli komandaları arasında yoldaşlıq görüşü keçirilib. İki ölkə arasında baş tutmuş görüşdə böyüklər arasında fərdi proqramda Zöhrə Ağamirova, Veronika Qudis, Darya Sorokina, qrup hərəkətləri komandasında Ayşən Bayramova, Diana Əhmədbəyli, Aliyə Paşayeva, Siyana Vasileva, Zeynəb Hümmətova, həmçinin gənclər arasında fərdi gimnastlarımız Arzu Cəlilova, Nərminə Səmədova və Fəridə Səfiyarzadə, Mədinə Əsədova, Ləman Əlimuradova, Selcan Hacızadə, Milana Əkbərovadan ibarət qrup komandası iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, mövsümün əvvəlində ənənəvi olaraq yoldaşllıq görüşləri keçirən İtaliya millisinin, Azərbaycan komandası ilə ilk görüşü uğurlu keçib. Qarşıda ciddi yarışların gözlədiyi millimizin üzvləri üçün Desio səfəri bir növ yoxlama məşqi olub. İki ayrı milli komanda bir yerdə təcrübə mübadiləsi apararaq, öz proqramlarını tam şəkildə icra ediblər. Bununla yanaşı, gimnastlar öz yeni çıxışlarını da təqdim ediblər. 1 gün davam edən görüşdə beynəlxalq yarışlara hazırlıq səviyyəsi də dəyərləndirilib.
Yoldaşlıq görüşündən bir gün sonra isə Azərbaycan millisinin Baş məşqçisi Mariana Vasileva İtaliya məşqçilərinə master klas keçib.

9 марта в итальянском городе Дезио состоялся товарищеский матч между сборными Азербайджана и Италии по художественной гимнастике. На встрече между двумя странами, среди взрослых в индивидуальной программе выступили Зохра Агамирова, Вероника Гудис и Дарья Сорокина, а в составе команды в групповых упражнениях - Айшан Байрамова, Диана Ахмедбейли, Алия Пашаева, Сияна Василева, Зейнаб Гумметова. Среди юниорок в индивидуальных упражнениях приняли участие Арзу Джалилова и Нармина Самедова, в то время, как Фарида Сафиярзаде, Медина Асадова, Ляман Алимурадова, Сельджан Гаджизаде и Милана Акперова продемонстрировали упражнение в составе группы.
Отметим, что первая встреча с командой Азербайджана итальянской сборной, которая традиционно организует товарищеские встречи в начале сезона, прошла успешно. Поездка в Дезио стала как бы контрольной тренировкой для азербайджанской сборной, готовящейся к важным соревнованиям. Обе национальные команды, обменявшись опытом, полностью продемонстрировали свои программы. На однодневной встрече был также оценен уровень подготовки к международным соревнованиям.
На следующей день после товарищеской встречи главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева провела мастер-класс для тренеров из Италии.