Tədbirdə federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov 2002-ci ildə yenidən qurulan AGF-in 15 illik yubileyini nəzərə alaraq hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Ölkəmizdə idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışan vitse-prezident 15 il ərzində gimnastlarımızın beynəlxalq arenada qazandıqları nailiyyətləri və Azərbaycanda gimnastika növləri üzrə irimiqyaslı yarışların yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bu ilin mayında Bakıda keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında gimnastlarımızın çıxışını yüksək qiymətləndirən Altay Həsənov gimnastikanın altı növünün ölkəmizdə inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Altay Həsənov vurğulayıb ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyeva idmanın bu növünün inkişafını həmişə diqqət mərkəzində saxlayır. Gimnastika üzrə əldə olunan nailiyyətlərdə AGF rəhbərliyinin xidmətləri əvəzolunmazdır. Vitse-prezident AGF-in baş katibi Fərid Qayıbovun Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti seçilməsinin bu sahədə qazanılan nailiyyətlərin tərkib hissəsi olduğunu qeyd edib.
Sonra gimnastika sahəsində nailiyyətlərinə və xidmətlərinə görə fərqlənən idman gimnastı Murad Ağarzayevə, kişi idman gimnastikası üzrə baş məşqçi Rza Əliyevə və qadın idman gimnastikası üzrə baş məşqçi Nina Pravdinaya AGF-in İcraiyyə Komitəsinin qərarına əsasən, bürünc xatirə medalları təqdim olunub.
Federasiyada 15 il ərzində maliyyə direktoru vəzifəsində çalışmış Validə Məmmədovaya isə qızıl xatirə medalı verilib.
Mükafatlandırma mərasimindən sonra gimnastika növləri üzrə yığma komandaların üzvlərinin yeni geyim dəstlərini xüsusi dizayn etmiş Mənzər Hacıyeva həmin geyim dəstləri ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.
AGF-in İntizam Komissiyasının üzvü Elşad Nərimanov çıxışında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın gimnastlara daim yüksək diqqət və qayğı ilə yanaşdığını vurğulayıb. O, idmanın bu növünün ölkəmizdə inkişafı və kütləviləşməsi istiqamətində Mehriban xanım Əliyevanın gördüyü işləri yüksək qiymətləndirib və Azərbaycanın dünyada idman ölkəsi kimi tanınmasında gimnastların da özünəməxsus yeri olduğunu deyib.
Sonra federasiyanın İcraiyyə Komitəsinin üzvü Rauf Əliyev görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər və perspektivli planlar barədə məlumat verib.

26 декабря в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики) состоялось VIII общее собрание Федерации гимнастики Азербайджана (AGF).
Принимая во внимание 15-летний юбилей AGF, Вице-президент федерации Алтай Гасанов выступил на мероприятии с докладом о 15-летней деятельности AGF, которая была реструктурирована в 2002г.
Говоря о государственной поддержке, направленной на развитие спорта в нашей стране, вице-президент особо подчеркнул результаты, достигнутые нашими гимнастами на международной арене в течении минувших 15 лет, и проведение в Азербайджане крупномасштабных соревнований по видам гимнастики на высоком уровне. Высоко оценив выступления наших гимнастов на IV Исламских Играх Солидарности, проведенных в Баку в мае текущего года, Aлтай Гасанов отметил, что в нашей стране развиваются шесть видов гимнастики.
Aлтай Гасанов подчеркнул, что президент Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан ханум Алиева постоянно держит в центре внимания развитие этого вида спорта. Заслуги руководства AGF в достижениях в сфере гимнастики являются незаменимыми. Вице-президент отметил, что избрание Генерального секретаря AGF Фарида Гаибова президентом Европейского союза гимнастики является одним из важнейших достижений в этой сфере.
Затем, согласно решению Исполнительного комитета AGF, спортивному гимнасту Мураду Агарзаеву, главному тренеру по мужской спортивной гимнастике Рзе Алиеву и главному тренеру по женской спортивной гимнастике Нине Правдиной, которые отличились достижениями и заслугами в сфере гимнастики, были вручены бронзовые памятные медали.
Валиде Мамедовой, занявшей должность финансового директора в федерации в течение 15 лет, была вручена золотая памятная медаль.
После церемонии награждения Мянзяр Гаджиева, разработавшая особый дизайн нового комплекта спортивной экипировки для членов сборных команд по видам гимнастики, сделала презентацию данной экипировки.
Член Дисциплинарной комиссии AGF Эльшад Нариманов в своем выступлении подчеркнул, что президент Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан ханум Алиева всегда с большим вниманием и заботой относится к гимнастам. Oн высоко оценил работу, проведенную Мехрибан ханум Алиевой для развития и массового привлечения населения к этому виду спорта в нашей стране, и, отметил, что и гимнасты имеют особое место в признании Азербайджана в мире как спортивной страны.
Далее, член Исполнительного комитета Федерации Рауф Алиев проинформировал о проделанной работе, завоеванных успехах и перспективных планах.