Tədbirdə federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov 2002-ci ildə yenidən qurulan AGF-in 15 illik yubileyini nəzərə alaraq hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Ölkəmizdə idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışan vitse-prezident 15 il ərzində gimnastlarımızın beynəlxalq arenada qazandıqları nailiyyətləri və Azərbaycanda gimnastika növləri üzrə irimiqyaslı yarışların yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bu ilin mayında Bakıda keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında gimnastlarımızın çıxışını yüksək qiymətləndirən Altay Həsənov gimnastikanın altı növünün ölkəmizdə inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Altay Həsənov vurğulayıb ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyeva idmanın bu növünün inkişafını həmişə diqqət mərkəzində saxlayır. Gimnastika üzrə əldə olunan nailiyyətlərdə AGF rəhbərliyinin xidmətləri əvəzolunmazdır. Vitse-prezident AGF-in baş katibi Fərid Qayıbovun Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti seçilməsinin bu sahədə qazanılan nailiyyətlərin tərkib hissəsi olduğunu qeyd edib.
Sonra gimnastika sahəsində nailiyyətlərinə və xidmətlərinə görə fərqlənən idman gimnastı Murad Ağarzayevə, kişi idman gimnastikası üzrə baş məşqçi Rza Əliyevə və qadın idman gimnastikası üzrə baş məşqçi Nina Pravdinaya AGF-in İcraiyyə Komitəsinin qərarına əsasən, bürünc xatirə medalları təqdim olunub.
Federasiyada 15 il ərzində maliyyə direktoru vəzifəsində çalışmış Validə Məmmədovaya isə qızıl xatirə medalı verilib.
Mükafatlandırma mərasimindən sonra gimnastika növləri üzrə yığma komandaların üzvlərinin yeni geyim dəstlərini xüsusi dizayn etmiş Mənzər Hacıyeva həmin geyim dəstləri ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.
AGF-in İntizam Komissiyasının üzvü Elşad Nərimanov çıxışında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın gimnastlara daim yüksək diqqət və qayğı ilə yanaşdığını vurğulayıb. O, idmanın bu növünün ölkəmizdə inkişafı və kütləviləşməsi istiqamətində Mehriban xanım Əliyevanın gördüyü işləri yüksək qiymətləndirib və Azərbaycanın dünyada idman ölkəsi kimi tanınmasında gimnastların da özünəməxsus yeri olduğunu deyib.
Sonra federasiyanın İcraiyyə Komitəsinin üzvü Rauf Əliyev görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər və perspektivli planlar barədə məlumat verib.

There was held VIII General Assembly of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) on December 26.
At the event, Vice-President of the Federation, Altay Hasanov, taking into account AGF’s 15th Anniversary, made a report on the AGF's 15-year activity after it was re-established in 2002.
Speaking about the governmental care showed to the development of sports in our country, the Vice-President emphasized the achievements of our gymnasts on the international arena within the past 15 years and high-level organization of major competitions in gymnastics disciplines in Azerbaijan. Highly valuing the performances of our gymnasts at the IV Islamic Solidarity Games held in May of this year, Altay Hasanov noted the development of six gymnastics disciplines in our country.
Altay Hasanov stressed that the development of this sports discipline is always in the limelight of President of Azerbaijan Gymnastics Federation Mrs. Mehriban Aliyeva. The AGF Authority’s role in gymnastics achievements are irreplaceable. The Vice-President noted that the election of AGF Secretary General Farid Gayibov as the President of the European Union of Gymnastics was one of the significant achievements among them.
Then, artistic gymnast, Murad Agharzayev, Head Coach in men's artistic gymnastics Rza Aliyev, as well as Head Coach in women's artistic gymnastics Nina Pravdina, who were distinguished for their achievements and services in gymnastics field, were awarded with the Bronze medals, according to the decision of the AGF Executive Committee.
Valida Mammadova, who worked as a Financial Director of the Federation for 15 years, was awarded with the Gold memory medal.
After the awarding ceremony, Menzer Hajiyeva, who developed a special design for a new set of clothes for the members of the National Teams in gymnastics disciplines, made a presentation on the given set.
Member of the AGF Disciplinary Commission, Elshad Narimanov emphasized in his speech high level constant attention and care of the President of Azerbaijan Gymnastics Federation Mehriban Aliyeva shown to gymnasts. He highly valued Mrs. Mehriban Aliyeva's work directed to the development and massive involvement of the population in this sports discipline in our country and emphasized a peculiar place of gymnasts in recognition of Azerbaijan as a sports country in the world.
Afterwards, member of the Executive Committee of the Federation Rauf Aliyev spoke about the works done, successes achieved and the perspective plans.