Noyabrın 28-30-da Bakı Sərgi Mərkəzində I Azərbaycan Beynəlxalq idman, idman ləvazimatı və geyimi, həmçinin gənclər təşkilatlarının IV Respublika sərgi keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sərgilərlə tanış olmuşlar.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov dövlətimizin başçısına və xanımına məlumat verdi ki, ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən idman, idman ləvazimatı və geyimi beynəlxalq sərgisi Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən diqqətin təzahürüdür. Sərginin əsas məqsədlərindən biri bu sahədə irihəcmli infrastruktur layihələrinə investisiyaların cəlb edilməsinə nail olmaqdır. 2012-ci ilin Azərbaycanda “İdman ili” elan olunması, Londonda keçirilən Olimpiya və Paralimpiya oyunlarında Azərbaycan idmançılarının yüksək nailiyyətləri də bu sərginin əhəmiyyətini artıran mühüm amillər sırasındadır. Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən idman, idman ləvazimatı və geyimi sərgisi öz meydançasında 50 iştirakçını, o cümlədən Azərbaycanın idman federasiyaları və klublarını, idman malları və xidmətlərinin yerli və xarici istehsalçılarını, eləcə də ictimai gənclər təşkilatları bir araya gətirmişdir. Azərbaycanda idman sənayesinin inkişafını əks etdirən sərgi idman komandaları, klublar və federasiyaların fəaliyyəti ilə bağlı geniş məlumat bazasını nümayiş etdirir.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sərgilərin bəzi pavilyonları ilə tanış oldular.
Sərgidə ən baxımlıdan biri olan Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının stend ilə tanış olarkən, dövlət başçısına məlumat verildi ki, son illərin idman uğurları sırasında bu təşkilatının fəaliyyəti də diqqəti cəlb edir. Hazırda 4 gimnastika növünü özündə birləşdirən federasiya son 10 ildə bir çox beynəlxalq yarışlar keçirmiş, o cümlədən Avropa və dünya çempionatları, Azərbaycan idmançıları yüksək nailiyyətlər qazanmışlar. Prezident İlham Əliyev həmçinin Bakıda inşa olunan Milli Gimnastika Arenası ilə bağlı maraqlanıb, görüləcək işlərində uğurlar arzuladı.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с выставками.
Министр молодежи и спорта Азад Рагимов проинформировал главу государства и его супругу о том, что впервые проводимая в стране Международная выставка спорта, спортивного инвентаря и одежды является свидетельством внимания, уделяемого в Азербайджане развитию спорта. Одна из основных целей выставки - добиться привлечения инвестиций в крупные инфраструктурные проекты в этой области. Объявление 2012 года в Азербайджане Годом спорта, высокие достижения азербайджанских спортсменов на состоявшихся в Лондоне летних Олимпийских и Паралимпийских играх также входят в число важных факторов, повышающих значение этой выставки. Проводимая при поддержке Министерства молодежи и спорта выставка спорта, спортивного инвентаря и одежды собрала на своей площадке 50 участников, в том числе спортивные федерации и клубы Азербайджана, местных и зарубежных производителей спортивных товаров и услуг, а также общественные молодежные организации. Выставка, отражающая развитие спортивной индустрии в Азербайджане, демонстрирует обширную информационную базу, касающуюся деятельности спортивных команд, клубов и федераций.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с несколькими павильонами выставки.
Осматривая стенд Федерации гимнастики Азербайджана, одного из самых посещаемых на выставке, главе государства было сообщено, что эта организация добилась больших успехов за последние годы. Объединяющая в себе 4 вида гимнастики, эта федерация за последние 10 лет провела многие международные соревнования, в том числе чемпионаты Европы и мира, азербайджанские спортсмены добились высоких результатов. Президент Ильхам Алиев также поинтересовался ходом строительства Национальной гимнастической арены в Баку и пожелал успехов в дальнейшей работе.