Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən (BGF) 2014-cü ildə fərqlənmiş üzv Federasiyalar arasında 3-cü yerə layiq görülmüşdür.
Bu qərar 2015-ci il fevral ayının sonunda BGF-nın Lozanna (İsveçrə) şəhərində yerləşən Baş ofisində İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclasında qəbul edilib. İllik mükafatlandırma proqramı Federasiyaların beynəlxalq fəaliyyətlərinə (Dünya Kubokunda və ən azı 10 Dünya Kuboku mərhələlərində, BGF-nın Konqresi, BGF-nın Simpoziumu, məşqçilik Akademiyası və s.) və yuxarıda qeyd olunan yarışlara vaxtında qeydiyyatın aparılmasına əsasən fərqlənmiş Federasiyaların mükafatlandırılması üçün təsis olunmuşdur. Mükafata layiq görülmüş ölkələr sırasına Belarusiya (1), Bolqarıstan (2), Rusiya (4) və Çin (5) də daxildir. Fərqlənmiş Federasiyalara layiq görülmüş yerlərə əsasən BGF tərəfindən pul mükafatları təqdim olunacaq (1-ci yer - 15.000, 2-ci yer– 12.500, 3 -cü yer - 10.000, 4-cü yer – 7.500 və 5-ci yer – 5.000 İsveçrə frankı).

Azerbaijan Gymnastics Federation takes the third place among the FIG (International Federation of Gymnastics) affiliated Federations distinguished to be meritorious for the year 2014. The decision was made at the Ordinary Meeting of the FIG (International Federation of Gymnastics) Executive Committee held at its headquarters in Lausanne (Switzerland) at the end of February 2015.
The annual award programme is established to distinguish the Federations based on their international activities (participation in World Cup and at least at 10 World Cup series, FIG Congress, FIG Symposium, FIG Academies for coaches and etc.) and the respect of deadlines for all the above mentioned events. Other countries awarded are Belarus (1), Bulgaria (2), Russia (4) and China (5). The meritorious Federations are awarded with a cash reward allocated for the places accordingly (1st place - CHF 15'000.-, 2nd place - 12’500.-, 3rd place - 10’000.-, 4th place - 7’500.- and 5th place 5’000).