Azərbaycan Gimnastika Federasiyası iki il ardıcıl olaraq, fəaliyyətləri Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən mükafatlara layiq görülən, fərqlənən federasiyaların reytinq siyahısına daxil olur. 2015-ci il üzrə reytinq siyahısı FIG-nin İcraiyyə Komitəsinin 24-25 fevral tarixlərində (İsveçrə) federasiyanın Lozannadakı baş ofisində keçirilən növbəti iclasında müəyyən edilmişdir.
Mükafatlar hər il federasiyaların beynəlxalq fəaliyyəti (Dünya Kubokunda və onun 10 mərhələsində, o cümlədən FIG-nin Konqress və Simpoziumlarında, FIG Akademiyasının məşqçilik kurslarında, Gimnastradada və s. tədbirlərdə iştirak) və yuxarıda göstərilmiş tədbirlərə son qeydiyyat tarixlərinə riayət olunması əsasında təqdim olunur.

Azerbaijan Gymnastics Federation has entered the rating list of meritorious federations, activities of which are distinguished by the International Federation of Gymnastics (FIG) second year in a row. The rating list was defined at the Ordinary Meeting of the FIG Executive Committee held at its headquarters in Lausanne (Switzerland) on February 24 and 25, 2016.
The annual award program is established to distinguish the federations based on their international activities (participation in World Cup and at least at 10 World Cup series, FIG Congress, FIG Symposium, FIG Academies for coaches, Gymnaestrada and etc.) and the respect of deadlines for all the above mentioned events.