Bakıda cümə günü kiçik yaşlı idmançılar arasında qadın idman gimnastikası üzrə ilk turnir keçirilib.
Trend Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbova istinadən xəbər verir ki, bu turnir Azərbaycanda müstəqillik əldə etdikdən bəri ilk dəfə keçirilir.
İlk təlimlərə 2013-cü ilin sonunda start verilib. Turnirdə 2006-2009-cu il təvəllüdlü uşaqlar iştirak ediblər. Yarışın nəticələrinə əsasən, qaliblərə mükafatlar və diplomlar təqdim olunub.
Qayıbovun sözlərinə görə, qadın idman gimnastikası keçmiş Sovet İttifaqı dövründə geniş yayılmış, lakin ölkənin dağılması ilə əlaqədar bu idman növü faktiki olaraq tamamilə yaddan çıxıb.
Əvvəllər qadın idman gimnastikası ilə məşğul olan bir çox idmançılar başqa idman növünü dəyişmək məcburiyyətində qalıblar:
"Ona görə də məqsədimiz bu idman növünün dirçəldilməsindən ibarətdir, onun Azərbaycan idmançıları arasında populyar etməkdir. Bu gün keçən turnir gimnastlar üçün bir növ stimul olub. Onlar şübhəsiz həyəcan keçiriblər və turnirin keçirilməsində məqsədimiz ondan ibarətdir ki, yeniyetmə gimnastlar hiss etsinlər ki, yarış nə deməkdir və niyə məşq etmək lazımdır. Bu, yalnız ilk addımdır və istisna olunmur ki, gələcəkdə Azərbaycan birinciliyi və Bakı şəhərinin çempionatı keçiriləcək".
Qayıbov hesab edir ki, qadın idman gimnastikası olimpiya idman növüdür və onu inkişaf etdirmək lazımdır.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda bu idman növünün tezliklə inkişafından danışmaq, mümkün deyil, bunun üçün illər tələb olunacaq:
"Biz bu idman növünün kütləviliyinə nail olmaq istəyirik, bu bizə ən yaxşı seçim və yaxşı komanda formalaşdırmaq imkanı yaradacaq. Bunun üçün klublar açmaq lazımdır. Bu gün seçim əsasən idman klublarında həyata keçirilir. Hələlik bu mərhələdə Bakı Gimnastika Məktəbi və "Ocaq İdman" klubudur. Bundan başqa Bakının Milli Gimnastika Arenasının bazasında da bir seksiya var, uşaqlar orada məşq edirlər. Seçimi keçən ən yaxşı gimnastlarla qadın idman gimnastikası üzrə yığma komandasının baş məşqçisi təlim keçirir".

Baku hosted the first tournament in women's artistic gymnastics among young athletes on Friday, December 19.
This event is the first since Azerbaijan gained its independence, Azerbaijan Gymnastics Federation Secretary General Farid Gaibov told Trend.
The first classes in women's artistic gymnastics started in late 2013. The tournament brought together children born on 2006-2009. Following the results of the competition the winners were awarded prizes and diplomas.
Gaibov said women's artistic gymnastics was popular in the country during the time of the former Soviet Union, with the collapse of which this sport has almost completely gone. Many athletes who were engaged in women's artistic gymnastics before were forced to retrain for other sports, he added.
"So our goal is the revival of this sport to make it popular among Azerbaijan’s athletes. Today’s tournament has become a kind of stimulus for young gymnasts. They were definitely worried and our goal [during the tournament] was to make them felt what a competition is, and why it is necessary to train. This is only the first step and it is not excluded that the championships of Azerbaijan and Baku will be held in future," Gaibov said.
Women's artistic gymnastics is an Olympic sport, which needs to be developed, according to Gaibov. He also said it is not yet possible to speak about quickest development of this sport in Azerbaijan, because it would take some years.
"We want to achieve mass character, which will allow us to select the best gymnasts and to form a good team. And for this it is necessary to open sport clubs. Today, the selection is carried out mainly in sport clubs. At this stage these are Baku Gymnastics School and “Ojaq” Sport Club. Moreover, on the base of the National Gymnastics Arena in Baku there is also a section where children are being trained. Those passed selection are being trained by head coach in women's artistic gymnastics,” Gaibov underscored.