Bakıda cümə günü kiçik yaşlı idmançılar arasında qadın idman gimnastikası üzrə ilk turnir keçirilib.
Trend Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbova istinadən xəbər verir ki, bu turnir Azərbaycanda müstəqillik əldə etdikdən bəri ilk dəfə keçirilir.
İlk təlimlərə 2013-cü ilin sonunda start verilib. Turnirdə 2006-2009-cu il təvəllüdlü uşaqlar iştirak ediblər. Yarışın nəticələrinə əsasən, qaliblərə mükafatlar və diplomlar təqdim olunub.
Qayıbovun sözlərinə görə, qadın idman gimnastikası keçmiş Sovet İttifaqı dövründə geniş yayılmış, lakin ölkənin dağılması ilə əlaqədar bu idman növü faktiki olaraq tamamilə yaddan çıxıb.
Əvvəllər qadın idman gimnastikası ilə məşğul olan bir çox idmançılar başqa idman növünü dəyişmək məcburiyyətində qalıblar:
"Ona görə də məqsədimiz bu idman növünün dirçəldilməsindən ibarətdir, onun Azərbaycan idmançıları arasında populyar etməkdir. Bu gün keçən turnir gimnastlar üçün bir növ stimul olub. Onlar şübhəsiz həyəcan keçiriblər və turnirin keçirilməsində məqsədimiz ondan ibarətdir ki, yeniyetmə gimnastlar hiss etsinlər ki, yarış nə deməkdir və niyə məşq etmək lazımdır. Bu, yalnız ilk addımdır və istisna olunmur ki, gələcəkdə Azərbaycan birinciliyi və Bakı şəhərinin çempionatı keçiriləcək".
Qayıbov hesab edir ki, qadın idman gimnastikası olimpiya idman növüdür və onu inkişaf etdirmək lazımdır.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda bu idman növünün tezliklə inkişafından danışmaq, mümkün deyil, bunun üçün illər tələb olunacaq:
"Biz bu idman növünün kütləviliyinə nail olmaq istəyirik, bu bizə ən yaxşı seçim və yaxşı komanda formalaşdırmaq imkanı yaradacaq. Bunun üçün klublar açmaq lazımdır. Bu gün seçim əsasən idman klublarında həyata keçirilir. Hələlik bu mərhələdə Bakı Gimnastika Məktəbi və "Ocaq İdman" klubudur. Bundan başqa Bakının Milli Gimnastika Arenasının bazasında da bir seksiya var, uşaqlar orada məşq edirlər. Seçimi keçən ən yaxşı gimnastlarla qadın idman gimnastikası üzrə yığma komandasının baş məşqçisi təlim keçirir".

В Азербайджане возрождается женская спортивная гимнастика
В пятницу в Баку прошел первый турнир по женской спортивной гимнастике среди спортсменок младшего возраста.
Как сказал Trend в пятницу генеральный секретарь Федерации гимнастики Фарид Гаибов, данное событие является первым в Азербайджане с момента обретения независимости.
Первые занятия стартовали в конце 2013 года. В турнире приняли участие дети 2006-2009 годов рождения. По итогам соревнований победительницам были вручены призы и дипломы.
Женская спортивная гимнастика, по словам Гаибова, была популярна в стране во времена бывшего Советского Союза, с распадом которого данный вид спорта фактически полностью исчез. Многие спортсмены, которые занимались раньше женской спортивной гимнастикой, были вынуждены переквалифицироваться на другие виды спорта.
"Поэтому наша цель заключается в возрождении данного вида спорта, чтобы сделать его популярным среди спортсменов Азербайджана. Прошедший сегодня турнир стал своего рода стимулом для маленьких гимнасток. Они, безусловно, волновались и наша цель [в проведении турнира] заключалась в том, чтобы юные гимнастки почувствовали что такое соревнование и зачем необходимо тренироваться. Это лишь первый шаг и не исключено, что в будущем будут проводиться чемпионаты, первенства Азербайджана и города Баку", - сказал Гаибов.
Женская спортивная гимнастика является олимпийским видом спорта, который, как считает Гаибов, необходимо развивать. Говорить о скорейшем развитии данного вида спорта в Азербайджане, по его словам, пока не представляется возможным, так как на это потребуются годы.
"Мы хотим добиться массовости, что позволит нам отбирать лучших и сформировать хорошую команду. А для этого необходимо открывать клубы. Сегодня отбор осуществляется в основном в спортивных клубах. Пока на данном этапе это Бакинская школа гимнастики и клуб "Оджаг Спорт". Кроме того на базе Национальной гимнастической арены в Баку также существует одна секция, где тренируются дети. Прошедших отбор лучших гимнасток тренирует главный тренер сборной по женской спортивной гимнастике", - сказал Гаибов.