Bakıda 1-ci Avropa Oyunları çərçivəsində gimnastika bayramının bitməsindən 1 ay keçməmiş, Azərbaycan gimnastları bu dəfə Finlandiyanın Helsinki şəhərində 12 iyul tarixində start götürmüş Dünya Gimnastradasına qatılıblar. Hər 4 ildən bir keçirilən Gimnastrada diqqətləri daha çox bütün gimnastika növlərindən müxtəlif yaş kateqoriyalarına, dinə, mədəniyyət və sosial təbəqəyə aid idmançıların nümunəvi çıxışları ilə cəlb edir. Bu tədbir yarış ab-havası olmadan, izləyiciləri öz rəngarəngliyi, möhtəşəmliyi və müxtəlifliyi ilə təəccübləndirən bir növ dünya gimnastika bayramıdır.
Gimnastradada bütün 5 qitə nümayəndələrinin iştirak etməsinə baxmayaraq, bu idman tədbiri, daha çox Avropa ölkələri arasında məşhurdur. Avstriya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Böyük Britaniya, Almaniya, Niderland və İsveç bu tədbirin 1953-cü ildə ilk dəfə Rotterdamda (Niderland) təşkil olunmasından etibarən daimi iştirakçıları sırasındadırlar. Belarus, Dominikan Respublikası, Mozambik, Peru, Puerto-Riko, Zimbabve də bizim kimi bu möhtəşəm gimnastika şousunun sevincini ilk dəfə bölüşənlərdəndirlər. Tədbirin proqramı açılış mərasimi, qrup şəkilində çıxışlar, “National Afternoons” və “National Evenings” adlı şoular, şəhər mərkəzində nümunəvi çıxışlar, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Qala-konserti və bağlanış mərasimindən ibarətdir.
15-ci Dünya Gimnastradasını fərqləndirən cəhət “Midnight Sun Special” adlı şoudur. Finlandiyanın uzun yay gecələrini bayrama çevirmək üçün təşkilatçıların təşəbbüsü ilə təşkil olunan şou özündə həm də komanda çıxışlarını ehtiva edir.
53 ölkəni təmsil edən 21000 idmançının sırasında Azərbaycan gimnastları – Elçin Məmmədov, Aleksandra Qorobçuk, Aliyə Paşayeva, Səbinə Qaratova, Zeynəb Hümmətova, Uğur Xəlilbəyli, Emilya Baqiyeva, Natalya Quliyeva, Yulia Solovyova, Nərminə Hüseynova, Mənsurə Baqiyeva, Seymur Cəfərov və Murad Əkbərov da vardır. Onların çıxışları təmsil etdikləri gimnastika növləri - idman gimnastikası, bədii gimnastika, həmçinin aerobika və akrobatika gimnastikasının elementlərini birləşdirir. Yığma komandamızın iki kompoziyasından biri Azərbaycanın xalq musiqisi “Sarı Gəlin”in sədaları altında icra olunur.

Не прошел и месяц после гимнастического праздника в Баку в рамках 1-ых Европейских Игр, как азербайджанские гимнасты присоединились к Всемирной Гимнастраде, который стартовал в финском Хельсинки 12 июля. Гимнастрада, которая проводится каждые четыре года, привлекает внимание тем, что представители всех гимнастических дисциплин разных возрастов, религий, культур и социальных слоев демонстрируют показательные выступления. Это своего рода всемирный праздник гимнастики, которая удивляет публику своей красочностью, зрелищностью и разнообразием в не соревновательной атмосфере.
Несмотря на то, что представители всех пяти континентов участвуют на Гимнастраде, она является особенно популярной среди Европейских стран. Австрия, Бельгия, Дания, Финляндия, Великобритания, Германия, Нидерланды и Швеция являются постоянными участниками с 1953, когда она впервые проводилась в Роттердаме (Голландия). А такие страны, как Беларусь, Доминиканская Республика, Мозамбик, Перу, Пуэрто-Рико, Зимбабве, как и мы, впервые, разделяют радость этого грандиозного гимнастического шоу.
Программа состоит из церемонии открытия, выступлений групп, шоу “National Afternoons”, “National Evenings”, выступлений в центре города, Гала-концерта Международной Федерации Гимнастики (FIG) и церемонии закрытия.
Отличительной чертой 15-ой Всемирной Гимнастрады, является шоу “Midnight Sun Special”, которое проводится по инициативе организаторов для празднования долгих, летних, финских ночей и включает в себя большие командные выступления.
Азербайджанские спортсмены - Эльчин Мамедов, Александра Горобчук, Алия Пашаева, Сабина Гаратова, Зейнаб Гумматова, Угур Халилбейли, Эмилья Багиева, Наталья Гулиева, Юлия Соловьева, Нармина Гусейнова, Мансура Багиева, Сеймур Джафаров, Мурад Акберов входят в число 21000 гимнастов-участников Гимнастрады из 53 стран. Их выступления заключают в себе элементы спортивной и художественной гимнастики, а также акробатики и аэробной гимнастики, т.е. тех видов, которых представляют гимнасты. Одна из двух композиций нашей сборной, исполняется под известную народную музыку Азербайджана “Сары Гелин”.
Показательные выступления гимнастического праздника, которые, в общей сложности, длятся 200 часов, завершатся 18 июля.