Bu gün Yaponiyanın Fukuoka şəhərində yekunlaşan bədii gimnastika üzrə “Sanix Cup” adlı beynəlxalq yarışda Azərbaycanın qrup hərəkətləri komandası qızıl medal qazandı.
Qrup hərəkətləri ilə Yaponiyadan 27 komanda, həmçinin Azərbaycan, Rusiya, Bolqarıstan, Tayland və digər ölkələrdən olan komandalar çıxış edirdilər.
Yaponiyada Züleyxa İsmayılova, İlahə Məmmədova, Fatimə Cəfərova, Ruqiyə Səttarova, Simarə Cəfərova və Dərya Sorokinadan ibarət komandamız ilk dəfə olaraq öz proqramları ilə çıxış edirdilər və onların bu proqramla gələn il Minskdə keçiriləcək Avropa Çempionatında da çıxışları planlaşdırırlır. Gimnastlarımızın pop musiqisinin kralı Maykl Ceksonun unudulmaz mahnısı ilə hərarətli çıxışları tamaşaçıların yaddaşlarında uzun müddət iz buraxdı.
Bu həftəsonu Bolqarıstanın Blaqoevqrad şəhərində yekunlaşan idman gimnastikası üzrə “Lyubço Solatskiy” adlı beynəlxalq turnirdə, ölkəmizi Mənsum Səfərov, Murad Hənifəzadə və Səməd Məmmədlidən ibarət pre-yunior komandamız təmsil edirdi.
Yarış nəticələrinə əsasən komanda hesabında Azərbaycan gimnastları turnirin qızıl medalını qazandılar. Bundan əlavə, Səməd Məmmədli çoxnövçülükdə, dəstəli at üzərində, sərbəst hərəkətlərdə və dayaqla tullanmada qızıl medal, o cümlədən turnikdə və paralel qollarda bürünc medal qazandı. Həmçinin, gimnastlar arasında halqalarda hərəkətlərinə görə gümüş medal qazanan Murad Hənifəzadə fərqlənib.

Азербайджанская юниорская команда по групповым упражнениям завоевала золото международного турнира SANIX CUP по художественной гимнастике, который завершился сегодня в японском городе Фукуока.
С групповыми упражнениями выступили 27 команд из Японии, Азербайджана, России, Болгарии, Таиланда и других стран.
В Японии наша команда в составе Зулейхи Исмайловой, Илахи Мамедовой, Фатимы Джафаровой, Ругии Саттаровой, Симары Джафаровой и Дарьи Сорокиной впервые представила свою программу, с которой они планируют выступить на чемпионате Европы в Минске в следующем году. Наши грации запомнились всем своим зажигательным выступлением под песню легендарного короля поп-музыки Майкла Джексона.
В эти же выходные в болгарском Благоевграде завершился международный турнир “Любчо Солацкий” по спортивной гимнастике, где нашу страну представила пре-юниорская команда в составе Мансума Сафарова, Мурада Ганифазаде и Самеда Мамедли.
По итогам соревнования в командном зачете азербайджанские гимнасты также взяли “золото” турнира. Кроме того, Самед Мамедли выиграл четыре золотые медали - в многоборье, за вольное упражнение, за упражнение на коне и за прыжок, а также две бронзы за выступления на перекладине и на брусьях. Также отличился Мурад Ганифазаде взял “серебро” за упражнение на кольцах.