İdman gimnastikası üzrə Azərbaycan milli yığması ilin əsas tədbirinə – Çində keçiriləcək Dünya Kubokuna hazırlaşmağa davam edir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatına görə, Milli Gimnastika Arenasının bazasında keçirilən məşqləri ilə yanaşı, məşqçilər çıxış edəcək yarışlarını müəyyən etmişdir. Onlardan biri MDB-nin müxtəlif ölkələrindən idmançıları bir araya gətirən Batumi çempionatı oldu.
Belə ki, milli komandanın lideri Oleq Stepko Gürcüstanda beş medal, o cümlədən paralel tirlər ilə çıxış edərək qızıl, at, halqalar və çoxnövçülük üzrə gümüş və sərbəst hərəkətlərə görə bürünc medal qazandı. Komandanın yeni üzvü Pyotr Paxnük horizontal tir ilə birinci, paralel tirlər ilə ikinci və çoxnövçülük üzrə üçüncü oldu. Xəsarətdən qurtarılan Bakı Gimnastika məktəbin nümayəndəsi Ruslan Namazov isə komanda hesabında çıxış edərək qələbə qazandı.
"Batumidə keçirilən turnir idmançıların güclü və zəif tərəflərini müəyyən etmək üçün yaxşı bir sınaq oldu", - bunu milli komandanın baş məşqçisi Yevgeni Moskvin bildirib.
Batumidən sonra gimnastlar Xəzər dənizinin sahillərinə geri dönüb, yenidən məşqlərə başlayacaqlar. Avqustun əvvəlində isə komanda Azərbaycan çempionatında çıxış edəcək. Istanbulda ənənəvi olaraq keçirilən "Boğaz Kubokunda" iştirak etmək üçün payızın ilk ayında milli komandanın üzvləri Türkiyəyə yola düşəcəklər.

Azerbaijan’s team in Artistic Gymnastics continues to prepare for the October World Cup in China, the main event of this year.
Azerbaijan Gymnastics Federation’s press service said along with the training camp which is being held at National Gymnastics Arena's training base, mentors have also outlined a series of competitions to participate. An international tournament held in the Black Sea resort of Batumi and attended by athletes from different countries of the CIS became one of these competitions.
Thus, the leader of the national team Oleg Stepko won five medals in Georgia, including "gold" on the bars, "silver" in the all-around, on the pommel horse and still rings and "bronze" in the floor exercises. Being a team’s novice, Petr Pakhnyuk ranked first on the horizontal bar, second on the parallel bars and third in the all-around events. Representative of the Baku Gymnastics School Ruslan Namazov who has recently recovered from injuries won the team competition together with the teammates.
"Competition in Batumi became a good test of the strength and weaknesses," this is the opinion of the national team’s head coach Yevgeny Moskvin.
After Batumi gymnasts will return to the Caspian Sea’s shores, they again will start training camp and then will participate in Azerbaijan’s Championship in early August. In the first month of autumn, national team’s members will leave for the Turkish coast where they will take part in the annual “Bosphorus Cup”, traditionally held in Istanbul.