İdman gimnastikası üzrə Azərbaycan milli yığması ilin əsas tədbirinə – Çində keçiriləcək Dünya Kubokuna hazırlaşmağa davam edir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatına görə, Milli Gimnastika Arenasının bazasında keçirilən məşqləri ilə yanaşı, məşqçilər çıxış edəcək yarışlarını müəyyən etmişdir. Onlardan biri MDB-nin müxtəlif ölkələrindən idmançıları bir araya gətirən Batumi çempionatı oldu.
Belə ki, milli komandanın lideri Oleq Stepko Gürcüstanda beş medal, o cümlədən paralel tirlər ilə çıxış edərək qızıl, at, halqalar və çoxnövçülük üzrə gümüş və sərbəst hərəkətlərə görə bürünc medal qazandı. Komandanın yeni üzvü Pyotr Paxnük horizontal tir ilə birinci, paralel tirlər ilə ikinci və çoxnövçülük üzrə üçüncü oldu. Xəsarətdən qurtarılan Bakı Gimnastika məktəbin nümayəndəsi Ruslan Namazov isə komanda hesabında çıxış edərək qələbə qazandı.
"Batumidə keçirilən turnir idmançıların güclü və zəif tərəflərini müəyyən etmək üçün yaxşı bir sınaq oldu", - bunu milli komandanın baş məşqçisi Yevgeni Moskvin bildirib.
Batumidən sonra gimnastlar Xəzər dənizinin sahillərinə geri dönüb, yenidən məşqlərə başlayacaqlar. Avqustun əvvəlində isə komanda Azərbaycan çempionatında çıxış edəcək. Istanbulda ənənəvi olaraq keçirilən "Boğaz Kubokunda" iştirak etmək üçün payızın ilk ayında milli komandanın üzvləri Türkiyəyə yola düşəcəklər.

АЗЕРБАЙДЖАНСКИЕ ГИМНАСТЫ СТАЛИ ПОБЕДИТЕЛЯМИ ТУРНИРА В ГРУЗИИ
Мужская сборная Азербайджана по спортивной гимнастике продолжает подготовку к главному старту этого года – октябрьскому чемпионату мира в Китае.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, наравне со сборами, которые проводятся на тренировочной базе Национальной арены гимнастики, штаб наставников наметил также и ряд соревнований для выступления. Одним из них стал международный турнир в черноморско-курортном Батуми, где участвовали спортсмены из разных стран СНГ.
Так, лидер национальной команды Олег Степко завоевал в Грузии 5 медалей («золото» на брусьях, «серебро» в многоборье, на коне и кольцах и «бронза» на вольных упражнениях). Новичок сборной Петр Пахнюк стал первым на перекладине, вторым на брусьях и третьим в многоборье. А оправившийся от травм представитель Бакинской школы гимнастики Руслан Намазов вместе с товарищами по коллективу победил в командном зачете.
«Турнир в Батуми стал хорошей проверкой сил и недостатков» - таково мнение главного тренера сборной страны Евгения Москвина. После Батуми гимнасты вернутся на берега Каспия, снова «сядут» на сборы и в начале августа выступят в чемпионате Азербайджана. А в первый месяц осени члены национальной команды отправятся на турецкий берег, где примут участие в ежегодном соревновании за «Кубок Босфора», традиционно проходящем в Стамбуле.