Bu gün Milli Gimnastika Arenasında növbəti beynəlxalq yarışa - bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokuna yekun vuruldu. Dünyanın hər yerindən olan gimnastların artıq doğma məkanına çevrilmiş arena 3 gün boyunca bədii gimnastların icrasında möhtəşəm bir gimnastika tədbirinə şahidlik etdi.
26 ölkədən paytaxtımıza təşrif buyurmuş gimnastlar çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə, həm fərdi, həm də qrup hərəkətləri proqramında çıxışlarını icra edərək, öz aralarında qalibləri, həmçinin FIG və AGF Trophy kuboklarının sahiblərini müəyyənləşdirdilər.
Ölkəmizi isə bu turnirdə fərdi proqramda Zöhrə Ağamirova və Veronika Hudis, həmçinin Ayşən Bayramova, Aliyə Paşayeva, Siyana Vasileva, Zeynəb Hümmətova və Diana Domandan ibarət qrup hərəkətləri komandası təmsil edirdi.
Turnirin son günü Azərbaycanın qrup hərəkətləri komandasının 5 halqa ilə final çıxışları baş tutdu. Həyəcanla gözlənilən bu mərhələdə qızlarımız öz kompozisiyalarını qüsursuz icra edərək, Dünya Kubokunun bürünc medalına sahibləndilər.
Qrup komandamızın 3 top - 2 iplə ilə çıxışları isə onları finalda 5-ci yerdə qərarlaşdırdı.
Fərdi mübarizədə isə 4 alət üzrə çıxışlarının ümumi nəticəsinə əsasən çoxnövçülükdə Veronika Hudis 12-ci, Zöhrə Ağamirova isə 17-ci yerdə qərarlaşdılar.
Hər zaman yenilikləri ilə fərqlənən təşkilat komitəsi bu dəfə bədii gimnastika yarışlarına canlı musiqilərin ifası ilə xüsusi gözəllik qatdı. Çıxışlar arası milli və xarici musiqiləri peşəkarcasına səsləndirən ifaçılar həm tamaşaçılara, həm də idmançılara zövqlü anlar yaşatdılar. Və əlbəttə yarış həyəcanını azaltmaq üçün məzəli zarafatları ilə hər kəsə əyləncəli anlar yaşadan federasiyanın maskotu Qur-Qur da öz çıxışları ilə gimnastika yarışlarına bir fərqlilik qatdı.
Bununla da, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bədii gimnastika üzrə Bakıda təşkil olunan sayca 6-cı Dünya Kubokunu uğurla başa vurdu.

Сегодня в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики) завершилось очередное международное соревнование - Кубок мира по художественной гимнастике. Арена, ставшая родной для гимнастов со всех уголков мира, являлась свидетелем грандиозного соревнования по гимнастике на протяжении 3-х дней.
Гимнастки из 26 стран определили победителей в многоборье и в отдельных финалах, а также обладателей Кубка FIG и AGF Trophy, как в индивидуальной программе, так и в групповых упражнениях.
А нашу страну на этом турнире в индивидуальной программе представили Зохра Агамирова и Вероника Гудис, а в групповых упражнениях - Айшан Байрамова, Алия Пашаева, Диана Доман, Сияна Василева и Зейнаб Гумметова.
В последний день соревнований наша групповая команда выступила в финале с 5-ю обручами. На этой с волнением ожидаемой стадии, наши девушки смогли завоевать бронзовую медаль соревнований, безупречно исполнив свою композицию.
А в финале упражнения с 3-я мячами и 2-я скакалками наша команда в групповых упражнениях заняла 5-е место.
Что касается индивидуальной программы, то в сумме четырех упражнений многоборья, Вероника Гудис заняла 12-е, а Зохра Агамирова 17-е место.
Организационный комитет, все время отличающийся нововведениями, на этот раз, придал особую красоту соревнованиям по художественной гимнастике исполнением живой музыки. Музыканты, профессионально исполняющие как национальную, так и зарубежную музыку между выступлениями гимнасток, подарили спортсменкам и зрителям хорошее настроение. Ну конечно же официальный талисман федерации - Гур-Гур, развлекающий публику своими своеобразными шутками, разрядил соревновательную атмосферу.
Итак, Федерация гимнастики Азербайджана успешно завершила очередной Кубок мира по художественной гимнастике, проведенный в Баку уже шестой раз.