Azərbaycan gimnastları evdə keçiriləcək Avropa çempionatında (AÇ) layiqincə çıxış etməyə və azarkeşləri sevindirməyə çalışacaqlar. Bunu bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi Mariana Vasileva iyunun 13-15-də Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə 30-cu Avropa çempionatına həsr olunmuş mətbuat konfrasında deyib.
Bolqar əsilli mütəxəssis Azərbaycana hörmət əlaməti olaraq Azərbaycanca çıxış edib: "Milli komanda nəsil dəyişikliyi edib. Olimpiadadan sonra uzun illər yığmanın lideri olmuş Aliyə Qarayeva komandanı tərk etdi. Eyni zamanda, bu dəyişiklik komanda üçün ağrısız ötüşdü: Turində keçirilmiş ötən AÇ-də bizim iki gimnastımız Bakıda keçiriləcək I Avroipa Oyunlarına lisenziya qazandı".
Onun sözlərinə görə, qarşıdakı yarışdan gözləntilər bununla yekunlaşmır: "Əlbəttə ki, biz bu arenadan ilk sürprizləri gözləyirik. Bu arenaya görə bir daha ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevaya minnətdarlığımı bildirirəm. Hesab edirəm ki, bu turnir yalnız yüksək təşkilatçılıq səviyyəsi ilə deyil, eyni zamanda idmançıların yüksək səviyyəli çıxışları ilə yadda qalacaq".
Onun sözlərinə görə təşkilat komitəsi ilə yanaşı, idmançılarımız da yarışlara hazırlaşır:
"Bildiyiniz kimi, Avropa çempionatında böyüklər və yeniyetmələr çıxış edəcəklər. Yeniyetmə gimnastlar komanda hesabında çıxış edəcəklər, onlar 8 çıxış nümayiş etdirməlidir. Hər ölkəni ikidən dördə gədər gimnast təmsil edəcək. Yarışların son günündə isə final keçiriləcək. Çox güman ki, Jalə Piriyeva və Züleyxa İsmayılova çıxış edəcəklər"
Onun sözlərinə görə, bundan öncə Bakıda keçirilmiş Avropa çempionatının yarış formatına görə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri üzrə komandamız çıxış etməmişdir:
"Belə ki, onlar ilk dəfə olaraq bu şəkildə doğma divarlar arasında yarışa çıxacaqlar. Komandamıza Səbinə Abbasova, Siyana Vasileva, Aliyə Paşayeva, Aynur Mustafayeva, Diana Doman və Aleksandra Platonova daxildir. Qrup hərəkətləri üzrə komandamız çoxnövçülük və fərdi hesabda yarışacaq. Fərdi yarışlara 20 gimnast qatılacaq. Ölkəmizi keçən il Vyanada keçirilmiş AÇ-da yüksək nəticə göstərmiş iki idmançı xanım təmsil edə bilər. Onlardan biri Marina Durunda olacaq. İkinci çıxış edəcək idmançımız barədə hələ yekun qərar verməmişəm - bu ya Gülsüm Şəfizadə, ya Lalə Yusifova və ya da Nilüfər Niftəliyeva ola bilər".
Onun sözlərinə görə, bu mövsüm millimiz üçün heç də pis başlamayıb:
"Biz artıq Dünya kubokunun bir neçə Qran-Pri mərhələlərində uğurla çıxış etmişik və AÇ-na qədər daha bir neçə mərhələdə iştirak edəcəyik. Bundan əlavə aprelin 19-da Azərbaycan çempionatına start veriləcək. Hesab edirəm ki, biz böyüklər arasında maraqlı mübarizə görəcəyik".
Onun sözlərinə görə, miilimiz üçün hər şərait yaradılıb:
"Biz artıq Milli Gimnastika Arenasında məşqlər aparırıq. Bu, bəlkə də dünyada ən gözəl gimnastika komplekslərindəndir. Milli komandanın bütün məşqçi və idmançıları adından Mehriban xanım Əliyevaya göstərdiyi qayğıya görə minnətdarlığımı bildirirəm. Biz onun ümidlərini doğrultmağa çalışacağıq".
Mariana Vasilevanın Azərbaycan dilində çıxışı iştirakçılar tərəfindən alqışla qarşılanıb.
Çempionatda hansı ölkələrin favorit olması məsələsinə münasibət bildirən Avropa Gimnastika İttifaqının vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fərid Qayıbov qeyd edib ki, yarışlarda adətən individual proqramlarda mübarizə Rusiya, Belarusiya, Azərbaycan və Ukrayna gimnastları arasında gedir: "O ki, qaldı qrup hərəkətlərinə burada yenə Belarusiya, İtalya, Rusiyadır və bu dəfə çalışacağıq ki, Azərbaycan da bu ölkələr arasında olsun".
F.Qayıbovun sözlərinə görə, yuniyor gimnastlar arasında yenə də Rusiya, Ukrayna, Belarusiya və Azərbaycan adətən Avropa və dünya çempionatlarında medallar uğrunda mübarizə aparırlar.
Qeyd edək ki, Bakıda iyunun 13-15-də "Koroğlu" metrostansiyası yaxınlığındakı Milli Arenada bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Bu müasir tikili artıq Bakının diqqətəlayiq yeni idman məkanları ilə bir sıraya daxil olub.

МАРИАНА ВАСИЛЕВА: Азербайджанские гимнастки постараются достойно выступить на домашнем чемпионате Европы
Азербайджанские гимнастки постараются достойно выступить на домашнем чемпионате Европы и порадовать болельщиков.
Об этом сказала в субботу на пресс-конференции в Баку главный тренер национальной команды Мариана Василева.
Василева, которая по национальности болгарка, выступила на азербайджанском языке, что является проявлением уважения к Азербайджану. Это вызвало аплодисменты присутствующих.
"Сборная пережила смену поколений. После Олимпиады команду покинула Алия Гараева, бывшая лидером сборной долгие годы. В то же время эта смена прошла для команды безболезненно: на прошедшем в Турине чемпионате Европы две наши гимнастки завоевали лицензию на предстоящие в Баку I Европейские игры", - отметила Василева.
По словам наставника сборной, ожидания от предстоящего турнира этим не ограничиваются.
"Конечно же, мы ждем сюрпризов, первый из которых - это арена, за которую я хочу еще раз поблагодарить первую леди страны Мехрибан Алиеву. Считаю, что этот турнир запомнится не только высочайшим уровнем организации, но и таким же высоким уровнем выступлений спортсменов", - добавила Василева.
По словам Василевой, азербайджанские спортсменки готовятся к соревнованиям - так же, как и организаторы.
"Как вы знаете, в турнире примут участие и взрослые спортсменки, и юниоры. Юниорской команде предстоит восемь выступлений в командном турнире. Каждую страну может представлять от двух до четырех гимнасток. В последний день соревнований будут проведены финалы в упражнениях с обручем, мячом, булавами и лентой. С большой долей вероятности выступать будут Жаля Пириева и Зулейха Исмайлова", - сказала тренер.
Кроме того, на проводившихся ранее чемпионатах Европы наши взрослые гимнастки не принимали участия в групповых соревнованиях, отметила Василева.
"Так, они впервые выступят на ЧЕ у себя дома. В состав сборной войдут Сабина Аббасова, Сияна Василева, Алия Пашаева, Айнур Мустафаева, Диана Доман и Александра Платонова. Команда в групповых выступлениях примет участие в многоборье и отдельных дисциплинах. В личном зачете будут соревноваться 20 гимнасток - Азербайджан представят две спортсменки из тех, кто показал высокие результаты на прошлом ЧЕ в Вене: одной из них станет Марина Дурунда. По поводу второй кандидатуры окончательное решение мной еще не принято - это будет или Гюльсум Шафизаде, или Лала Юсифова, или же Нилуфер Нифталиева", - сказала она.
По словам наставника национальной команды, текущий год начался для наших гимнасток неплохо.
"Мы уже успешно выступили в нескольких Гран-при и этапах Кубка мира, а до Чемпионата Европы наши спортсменки примут участие в еще нескольких таких этапах. Кроме того, 19 апреля стартует национальный чемпионат. Считаю, мы станем свидетелями очень интересной борьбы во взрослом зачете", - добавила Василева.
По ее словам, спортсменам созданы все условия.
"Мы уже тренируемся в Национальном гимнастическом центре. Это, возможно, самый красивый такой комплекс в мире. Я выражаю благодарность Мехрибан Алиевой от имени всех тренеров и спортсменов за оказываемую нам заботу. Мы постараемся оправдать ее надежды", - отметила Василева.
Отвечая на вопрос журналистов о фаворитах чемпионата, вице-президент Европейского союза гимнастики, генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) Фарид Гаибов отметил, что основная борьба в индивидуальной программе обычно проходит между гимнастками из России, Беларуси, Азербайджана и Украины.
"В групповых же упражнениях фаворитами являются гимнастки из России, Беларуси и Италии. Мы постараемся, чтобы Азербайджан тоже оказался в числе призеров", - сказал Гаибов.
По его мнению, на соревнованиях по художественной гимнастике среди юниоров за медали поборются спортсменки из России, Беларуси, Азербайджана и Украины.
Чемпионат Европы по художественной гимнастике пройдет в Баку 13-15 июня. 33 страны подали заявки на участие в чемпионате.