22-26 may tarixlərində Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində bədii gimnastika üzrə 40-cı Avropa çempionatı keçiriləcək. Bu gün bədii gimnastika üzrə Texniki Komitənin, yerli Təşkilat Komitəsinin və Macarıstan Gimnastika Federasiyasının iştirakı ilə Avropa çempionatının təşkili ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib və yarışın püşkü atılıb.
Qeyd edək ki, yarışda 40 ölkədən (218 böyükyaşlı, 122 gənc gimnast) 340 idmançı qüvvəsini sınayacaq. Böyükyaşlı idmançılar fərdi və qrup hərəkətləri proqramında, gənclər isə yalnız fərdi proqramda qüvvələrini sınayacaqlar. Yarışda ölkəmizi böyüklər arasında fərdi proqramda Zöhrə Ağamirova, Kamila Qafarova, qrup hərəkətləri proqramında isə Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan və Darya Sorokina təmsil edəcəklər. Gənclər arasında isə millimizin üzvləri Gövhər İbrahimova, Şəms Ağahüseynova, İlahə Bahadırova və Fidan Qurbanlı çempionluq uğrunda mübarizəyə qoşulacaqlar.

The 40th European Championship in rhythmic gymnastics will take place from May 22 to 26 in Budapest, Hungary. Today, issues related to the organization of the European Championship were discussed with the participation of the Technical Committee of Rhythmic Gymnastics, the local Organizing Committee, and the Hungarian Gymnastics Federation, and the draw for the competition was held.
It is noteworthy that 340 athletes from 40 countries (218 senior and 122 junior gymnasts) will test their skills in the competition. Senior athletes will compete in both individual and group routines, while juniors will compete only in individual routines.
Our country will be represented in the senior individual program by Zahra Agamirova and Kamila Qafarova, and in the group routines by Gullu Agalarzade, Leman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummetova, Yelizaveta Luzan, and Darya Sorokina. Among the juniors, our team members Govhar Ibrahimova, Shams Agahuseynova, Ilaha Bahadirova, and Fidan Qurbanli will compete for the championship.