37 ölkə, 160 idmançı, 1 meydança və eyni məqsəd! Nəhayət, vaxt gəlib çatdı qitənin ilk dəfə keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa kubokuna. Bu gün gimnastlar nümayiş etdirdikləri performanslarla sanki havada quştək süzülür və icra etdikləri hər bir hərəkətlə tamaşaçıları özlərinə heyran qoyurdular. 12 saatdan çox davam edən yarışda zamanın axma sürəti gimnastların çevikliyinin tempi ilə eynilik təşkil edirdi. Həm də bu gün arenada sadəcə hərəkətlər yox, eyni zamanda sürpriz fləşmoblar və quizlərlə dolu bir gün yaşandı.
Çoxnövçülük üzrə böyüklər arasında baş tutan təsnifat yarışları ilə keçən ilk gündə gimnastlar nümayiş etdirdikləri performanslar ilə bütün diqqətləri üzərilərinə toplayıblar. Çıxışlar zamanı hətta elə anlara şahidlik etdik ki, tamaşaçıların emosiyaları musiqi səsini üstələyirdi. Təsnifat yarışlarının sonunda ən yaxşı nəticə göstərən 16 böyük fərdi gimnast müəyyən olunub və onlar, çarpaz qarşılaşmalar sistemi ilə mübarizə aparacaqlar. Həmin 16 gimnastın arasında Azərbaycanın böyük fərdi gimnastları Ağamirova Zöhrə və Seyidzadə Kamilla da yer alır. Qeyd edək ki, böyüklərdən ibarət bədii gimnastika üzrə millimizin üzvü Ağamirova Zöhrə bu dəfə də uğurlu çıxışı ilə bizi qürurlandıraraq top, lent və halqa proqramlarında finala vəsiqə qazanıb.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev idmana böyük dəstək verir”. Bu sözləri Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman naziri, Avropa Gimnastikasının prezidenti cənab Fərid Qayıbov mötəbər idman tədbirinin açılış mərasimində deyib. Nazir çıxışında vurğulayıb ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın diqqət və qayğısı sayəsində gimnastika ölkəmizdə böyük populyarlıq qazanıb. Nazir Fərid Qayıbov həmçinin qeyd edib ki, bədii gimnastika ölkəmizdə qızların ən çox maraq göstərdiyi idman növüdür. Onun fikrincə, bu turnir idmançıların təcrübələrini artırmaları üçün xeyli əhəmiyyətlidir.
Milli Gimnastika Arenası növbəti iki gün ərzində də fiziki zərafətin və estetikanın ən zirvə anlarına şahidlik etməyə davam edəcək.

37 стран, 160 спортсменок, одна арена и одна цель! Наконец настал черед проведения первого на континенте Кубка Европы по художественной гимнастике. Сегодня гимнастки, словно паря в воздухе, поражали зрителей каждым выступлением, каждым выполненным движением. В соревнованиях, продолжительность которых составила более 12 часов, скорость времени совпадала с темпом ловкости гимнасток. Также, сегодня на арене прошел день, полный неожиданных флешмобов и викторин.
Гимнастки привлекли большое внимание своими выступлениями в первый день соревнований, который включал в себя квалификационные состязания взрослой возрастной категорий в многоборье. В ходе соревнований мы воочию наблюдали моменты, когда эмоции зрителей превосходили по своей громкости даже звучание музыки. По итогам отборочного этапа были определены имена 16 гимнасток с наилучшими результатами, которые продолжат борьбу по системе перекрестных встреч. В числе 16 лучших выступят две представительницы Азербайджана. Это Зохра Агамирова и Камилла Сеидзаде. Следует отметить, что, представляющая нашу сборную во взрослой возрастной категории Зохра Агамирова, порадовала своим успешным выступлением и вышла в финал в программе с мячом и обручем.
«Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев оказывает большую поддержку спорту» - об этом в своей торжественной речи в ходе церемонии открытия этого престижного соревнования заявил министр молодежи и спорта Азербайджанской Республики, президент Европейской гимнастики, господин Фарид Гаибов. В своем выступлении министр также подчеркнул, что благодаря вниманию и заботе Первого вице-президента Азербайджана, президента Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиевой, гимнастика приобрела большую популярность в нашей стране. Господин Фарид Гаибов отметил факт, что гимнастика – это вид спорта, которым больше всего интересуются в Азербайджане представительницы прекрасного пола. По его словам, этот турнир очень важен в плане получения опыта спортсменок.
В течении ближайших двух дней Национальная арена гимнастики продолжит оставаться местом, где каждый может стать свидетелем самых ярких моментов физической элегантности и эстетики.