37 ölkə, 160 idmançı, 1 meydança və eyni məqsəd! Nəhayət, vaxt gəlib çatdı qitənin ilk dəfə keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa kubokuna. Bu gün gimnastlar nümayiş etdirdikləri performanslarla sanki havada quştək süzülür və icra etdikləri hər bir hərəkətlə tamaşaçıları özlərinə heyran qoyurdular. 12 saatdan çox davam edən yarışda zamanın axma sürəti gimnastların çevikliyinin tempi ilə eynilik təşkil edirdi. Həm də bu gün arenada sadəcə hərəkətlər yox, eyni zamanda sürpriz fləşmoblar və quizlərlə dolu bir gün yaşandı.
Çoxnövçülük üzrə böyüklər arasında baş tutan təsnifat yarışları ilə keçən ilk gündə gimnastlar nümayiş etdirdikləri performanslar ilə bütün diqqətləri üzərilərinə toplayıblar. Çıxışlar zamanı hətta elə anlara şahidlik etdik ki, tamaşaçıların emosiyaları musiqi səsini üstələyirdi. Təsnifat yarışlarının sonunda ən yaxşı nəticə göstərən 16 böyük fərdi gimnast müəyyən olunub və onlar, çarpaz qarşılaşmalar sistemi ilə mübarizə aparacaqlar. Həmin 16 gimnastın arasında Azərbaycanın böyük fərdi gimnastları Ağamirova Zöhrə və Seyidzadə Kamilla da yer alır. Qeyd edək ki, böyüklərdən ibarət bədii gimnastika üzrə millimizin üzvü Ağamirova Zöhrə bu dəfə də uğurlu çıxışı ilə bizi qürurlandıraraq top, lent və halqa proqramlarında finala vəsiqə qazanıb.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev idmana böyük dəstək verir”. Bu sözləri Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman naziri, Avropa Gimnastikasının prezidenti cənab Fərid Qayıbov mötəbər idman tədbirinin açılış mərasimində deyib. Nazir çıxışında vurğulayıb ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın diqqət və qayğısı sayəsində gimnastika ölkəmizdə böyük populyarlıq qazanıb. Nazir Fərid Qayıbov həmçinin qeyd edib ki, bədii gimnastika ölkəmizdə qızların ən çox maraq göstərdiyi idman növüdür. Onun fikrincə, bu turnir idmançıların təcrübələrini artırmaları üçün xeyli əhəmiyyətlidir.
Milli Gimnastika Arenası növbəti iki gün ərzində də fiziki zərafətin və estetikanın ən zirvə anlarına şahidlik etməyə davam edəcək.

37 countries, 160 athletes, 1 arena, and a shared goal! The time has finally come for the European Cup in Rhythmic Gymnastics, held for the first time on the continent. Today, the gymnasts seemed to soar through the air like birds with their performances, captivating the audience with every move they executed. The competition, lasting over 12 hours, matched the swift passage of time with the rhythm of the gymnasts' agility. Additionally, the arena was filled with not just performances but also surprise flash mobs and quizzes throughout the day.
On the first day of the qualifying competitions among senior athletes, the gymnasts captured everyone's attention with their impressive performances. There were moments when the emotions of the audience surpassed the volume of the music. At the end of the qualifying rounds, the 16 senior individual gymnasts with the best results were determined, and they will compete in the cross-encounters system. Among these 16 gymnasts are Azerbaijan’s own senior individual gymnasts Zohra Agamirova and Kamilla Seyidzade. It is noteworthy that Zohra Agamirova, a member of our national rhythmic gymnastics team, has once again made us proud by qualifying for the finals in the ball, ribbon, and hoop routines.
“Azerbaijan's President, Mr. Ilham Aliyev, provides great support for sports.” These words were spoken by Mr. Farid Gayibov, Azerbaijan’s Minister of Youth and Sports and President of European Gymnastics, at the opening ceremony of this prestigious sports event. In his speech, the Minister emphasized that rhythmic gymnastics has gained significant popularity in our country, thanks to the attention and care of Azerbaijan's First Vice President, Mehriban Aliyeva, who is also the president of the Azerbaijan Gymnastics Federation. Minister Farid Gayibov also noted that rhythmic gymnastics is the sport that attracts the most interest among girls in our country. In his opinion, this tournament is highly significant for athletes to enhance their experience.
The National Gymnastics Arena will continue to witness the peak moments of physical grace and aesthetics over the next two days.