Bədii gimnastika üzrə Avropa kubokuna son baxış
Ölkəmizdə ikinci dəfədir ki, keçirilən Avropa kuboku yenə möhtəşəm performanslar, həyəcanlı və maraqlı anlarla yadda qalıb. 4 gün davam edən kubokda 25 ölkənin zərif gimnastları iştirak ediblər. Musiqili çıxışlar, xüsusi hazırlanmış rəqs kompozisiyaları, sürpriz fləşmoblar hər yaş qrupundan olan izləyicinin zövqünü oxşayıb. Bu kubokun özünəməxsusluğu qrup hərəkətləri komandaları arasında da çarpaz qarşılaşmaların keçirilməsi olub.
Yarışın ilk günündə fərdi yarışlar keçirilib. Böyüklər yaş kateqoriyasında gimnastlar halqa və topla çıxışlar ediblər. Fərdi yarışda Azərbaycanı Gövhər İbrahimova və Kamilla Seyidzadə təmsil edib.
Yarışın ikinci günündə böyüklər arasında fərdi proqramda halqa, top, gürzlər və lent üzrə qaliblər bəlli olub. Böyüklər arasında gürzlər üzrə Ukrayna (Taisiia Onofriichuk) qızıl, İtaliya (Tara Dragas) gümüş, Bolqarıstan (Malinova Dara) bürünc medal qazanıb. Lentlərlə yarışda Ukrayna (Taisiia Onofriichuk) qızıl, İtaliya (Tara Dragas) gümüş, Rumıniya (Amalia Lica) bürünc medal qazanıb.
Topla yarışda İtaliya (Sofia Rafelli) qızıl, Özbəkistan (Lola Djuraeva) gümüş, Ukrayna (Taisiia Onofriichuk) bürünc medal qazanıb. Halqa ilə yarışda Ukrayna (Taisiia Onofriichuk) qızıl, İsrail (Lian Rona) gümüş, İtaliya (Tara Dragas) bürünc medal qazanıb.
Eyni gündə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası 5 lent və 3 top + 2 halqa şəklində yarışıblar.
Böyüklər arasında qrup hərəkətlərində 3 top + 2 halqa şəklində çıxış edən Azərbaycan komandası qızıl medala layiq görülüb. Ukrayna komandası gümüş, İtaliya komandası isə bürünc medal qazanıb. Böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandaları arasında 5 lent şəklində çıxış edən İtaliya komandası qızıl, Estoniya komandası gümüş, Bolqarıstan komandası isə bürünc medal qazanıb.
Yarışın üçüncü günündə gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası 5 halqa, 5 cüt gürzlə çıxış edib. Çoxnövçülük üzrə çıxış edən gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandalarından Bolqarıstan komandası qızıl, Ukrayna komandası gümüş, İsrail komandası isə bürünc medal qazanıb.
Gənclər yaş kateqoriyasında gimnastlar fərdi proqram təsnifatı çərçivəsində komanda hesabında halqa, top, gürzlər və lentlə çıxış ediblər. Komanda hesabında Bolqarıstan komandası qızıl, İtaliya komandası gümüş, İsrail komandası isə bürünc medal qazanıb.
Çarpaz qarşılaşmalarda Azərbaycan komandası Estoniya komandasına qalib gəlib, Ukrayna - Bolqarıstan komandalarının qarşılaşmasında qalib Bolqarıstan, İtaliya - Gürcüstan komandasının qarşılaşmasında isə qalib İtaliya olub. Ardınca Azərbaycan, Bolqarıstan , İtaliya komandaları arasında keçirilən final görüşündə Bolqarıstan qızıl, İtaliya gümüş, Azərbaycan isə bürünc medal qazanıb.
Gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamız ayrı-ayrı alətlər üzrə həm 5 halqa proqramında, həm də 5 cüt gürzlə çıxışda bürünc medal qazanıb.
"Bədii gimnastika üzrə Avropa Kuboku"nun sonuncu günündə gənclər yaş kateqoriyasında gimnastlardan fərdi proqram təsnifatı çərçivəsində lentlə çıxış edən Ağahüseynova Şəms (Azərbaycan) isə bürünc medal qazanıb.
Böyüklər yaş kateqoriyasında fərdi proqramda çıxış edən gimnastlar çarpaz qarşılaşmalarda yarışıblar. Finala italiyalı Sofia Raffaeli və özbəkistanlı Lola Djuraeva çıxıb. Finalda İtaliya gimnastı qızıl, Özbəkistan gimnastı isə gümüş medal qazanıb. Bürünc medal uğrunda ukraynalı gimnastlar Taisiia Onofriichuk və Polina Karika mübarizə aparıb. Bürünc medalın sahibi Taisiia Onofriichuk olub.
Finalın qalibinin medalını gənclər və idman naziri, Avropa Gimnastikasının prezidenti Fərid Qayıbov təqdim edib.
Ümumilikdə bədii gimnastika üzrə Avropa kubokunda ölkəmiz 1 qızıl, 4 bürünc medalla yarışa yekun vurub.

For the second time, our country has hosted the European Cup, which once again stood out for its spectacular performances, excitement and memorable moments. The four-day event brought together graceful gymnasts from 25 countries. Musical routines, specially choreographed dance compositions and surprise flash mobs delighted audiences of all ages. One unique feature of this year’s cup was the inclusion of Cross Battles among group exercises teams.
On the first day, individual competitions were held. In the senior category, gymnasts performed with the Hoop and Ball. Azerbaijan was represented in the individual program by Govhar Ibrahimova and Kamilla Seyidzada.
On the second day, the winners in the senior individual events for Hoop, Ball, Clubs and Ribbon were determined. In the senior Clubs routine, Ukraine’s Taisiia Onofriichuk won gold, Italy’s Tara Dragas took silver and Bulgaria’s Malinova Dara earned bronze. In the Ribbon routine, gold went to Ukraine (Taisiia Onofriichuk), silver to Italy (Tara Dragas) and bronze to Romania (Amalia Lica). In the Ball event, gold was awarded to Italy (Sofia Raffaeli), silver to Uzbekistan (Lola Djuraeva) and bronze to Ukraine (Taisiia Onofriichuk). For the Hoop, Ukraine’s Taisiia Onofriichuk won gold, Israel’s Lian Rona took silver and Italy’s Tara Dragas won bronze.
On the same day, senior group exercises teams competed in routines with 5 Ribbons and 3 Balls + 2 Hoops. In the 3 Balls + 2 Hoops event, the Azerbaijani senior group exercises team won the gold medal, Ukraine took silver and Italy won bronze. In the 5 Ribbons routine, Italy won gold, Estonia silver and Bulgaria bronze.
On the third day, junior group exercises team competed with 5 Hoops and 5 pairs of Clubs. In the All-around competition, Bulgaria took gold, Ukraine silver and Israel bronze. In the junior individual team classification for Hoop, Ball, Clubs and Ribbon, Bulgaria again took gold, Italy won silver and Israel bronze.
In the Cross Battles competitions, Azerbaijan defeated Estonia, Bulgaria beat Ukraine and Italy triumphed over Georgia. In the final round among Azerbaijan, Bulgaria and Italy, Bulgaria won gold, Italy silver and Azerbaijan bronze.
Our junior group exercises team earned two bronze medals in the apparatus finals: one in the 5 Hoops routine and the other in the 5 pairs of Clubs routine.
On the final day of the “Rhythmic Gymnastics European Cup,” in the junior category, Azerbaijani gymnast Shams Agahuseynova won a bronze medal in the Ribbon routine.
In the senior category, individual gymnasts competed in Cross Battles. The final was contested by Italy’s Sofia Raffaeli and Uzbekistan’s Lola Djuraeva. Raffaeli took gold, while Djuraeva won silver. For the bronze medal, Ukraine’s Taisiia Onofriichuk competed against her compatriot Polina Karika, with Onofriichuk emerging victorious. The gold medal was presented by the Minister of Youth and Sports and President of European Gymnastics, Farid Gayibov.
In total, Azerbaijan concluded the European Cup in rhythmic gymnastics with 1 gold and 4 bronze medals.