Aprelin 22-də Bakıda Bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokuna start verilib. Yarışın açılış mərasimində çıxış edən gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva paytaxtımızın gimnastika növləri üzrə daha bir nüfuzlu yarışı qəbul etməsini ölkəmizdə idmana göstərilən diqqət və qayğının nümunəsi kimi dəyərləndirib. Bakının dünya gimnastikasının əsas mərkəzlərindən biri olduğunu deyən Mariana Vasileva Azərbaycanda idman uğurlarının artdığını və gimnastikanın ildən-ilə daha da inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Milli Gimnastika Arenasında keçirilən Bədii gimnastika üzrə Dünya kuboku aprelin 24-nədək davam edəcək. Yarışda 31 ölkədən 42-si fərdi və 84-ü qrup komandasının (14 qrup) üzvü olmaqla 126 gimnast mübarizə aparır.
Yarışda ölkəmizi fərdi növdə Arzu Cəlilova və Zöhrə Ağamirova, qrup hərəkətləri proqramında isə Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina təmsil edir.
Ənənəyə uyğun olaraq, bu kubokda da ən çox icra xalını toplamış gimnast və qrup komandasına ənənəvi “AGF Trophy” Kuboku təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, bu, ölkəmizdə bədii gimnastika üzrə təşkil olunan 9-cu Dünya kubokudur. Xatırladaq ki, paytaxtımız 2005 və 2019-cu illərdə bu növ üzrə dünya çempionatına və 8 Dünya kubokuna ev sahibliyi edib.

The FIG Rhythmic Gymnastics World Cup started in Baku on April 22. Speaking at the opening ceremony of the competition, Deputy Minister of Youth and Sports Mariana Vasileva assessed the fact of organization of another major competition in one of gymnastics disciplines as another example of the attention and care shown to sports in our country. Having emphasized that Baku is one of the main centers of world gymnastics, Mariana Vasileva mentioned sports successes increase in Azerbaijan and gymnastics progress observed from year to year.
It should be mentioned that the FIG Rhythmic Gymnastics World Cup held at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) will last until April 24. 126 gymnasts from 31 countries take part in the competition, including 42 individual and 84 group gymnasts (14 groups).
Our country is represented by Arzu Jalilova and Zohra Aghamirova in the individual program, while Gullu Aghalarzade, Laman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelyzaveta Luzan, Darya Sorokina compete within the team in group exercises.
During the three-day competitions, gymnasts will compete in the All-Around and Apparatus Finals.
This will be the 9th Rhythmic Gymnastics World Cup held in our country so far. Our capital has hosted the World Championships in 2005 and 2019, as well as 8 World Cup series in this discipline so far.