18-20 aprel tarixlərində Milli Gimnastika Arenası növbəti dəfə möhtəşəm idman hadisəsinə ev sahibliyi edir. Artıq 9-cu dəfədir ki, ölkəmizdə keçirilən bu Dünya kubokuna 38 ölkənin ən istedadlı bədii gimnastları toplaşıb.
Üç gün davam edəcək Dünya kuboku zamanı gimnastlar halqa, top, lent və gürzlər kimi müxtəlif alətlərlə fərdi, eləcə də 5 lent, 3 lent və 2 top üzrə qrup hərəkətləri proqramlarında qüvvələrini sınayacaqlar.
Kubokun rəsmi açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fatimə Şəfizadə ölkəmizin bu yarışlara ev sahibliyinin artıq gözəl bir ənənəyə çevrildiyini bildirib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Azərbaycan Gimnastika Federasiyası rəhbərliyinin idmana, xüsusilə gimnastikaya verdiyi böyük dəstəyin bu uğurların təməlində dayandığını xüsusi vurğulayıb.
Fatimə Şəfizadə yarışda iştirak edən bütün idmançılara uğurlar arzulayaraq Dünya kuboku, AGF Trophy yarışını rəsmi olaraq açıq elan edib.
Açılış mərasimindən sonra “Gimnastika hamı üçün” növünü təmsil edən “Moonlight” komandası maraqlı və musiqili şou proqramı ilə çıxış edərək izləyicilərə unudulmaz anlar yaşadıb. Rəngarəng səhnə tərtibatı, kreativ kostyumlar və sinxron hərəkətlər açılışa xüsusi bədii dəyər qatıb.
Qeyd edək ki, bu gün start götürən yarışlara aprelin 20-də yekun vurulacaq. Yarışın sonunda ən çox icra xalını toplayan fərdi gimnast və qrup hərəkətləri komandası ənənəyə uyğun olaraq “AGF Trophy” mükafatına layiq görüləcək.

From April 18 to 20, the National Gymnastics Arena once again hosts a spectacular sporting event. For the 9th time, our country is hosting the Rhythmic Gymnastics World Cup, bringing together the most talented gymnasts from 38 countries.
During the three-day World Cup, gymnasts will compete in individual exercises using apparatus such as Hoop, Ball, Ribbon and Clubs, as well as in group exercises with 5 Ribbons and 3 Hoops + 2 Balls.
Speaking at the official opening ceremony of the Cup, Secretary General of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Fatima Shafizada, stated that hosting such events has become a wonderful tradition in our country. She emphasized that the strong support of the President of the Republic of Azerbaijan and the leadership of the Azerbaijan Gymnastics Federation for sports especially gymnastics lies at the foundation of this success. Fatima Shafizada wished success to all the athletes participating in the competition and officially declared the World Cup and the AGF Trophy open.
Following the opening ceremony, the “Moonlight” team, representing the “Gymnastics for All” discipline, performed an entertaining and musical show, giving the audience unforgettable moments. The colorful stage design, creative costumes and synchronized movements added a special artistic value to the opening.
It should be noted that the competition, which started today, will conclude on April 20. At the end of the event, in line with tradition, the individual gymnast and the group exercise team that achieve the highest execution scores will be awarded the “AGF Trophy.”