18-20 aprel tarixlərində Milli Gimnastika Arenası növbəti dəfə möhtəşəm idman hadisəsinə ev sahibliyi edir. Artıq 9-cu dəfədir ki, ölkəmizdə keçirilən bu Dünya kubokuna 38 ölkənin ən istedadlı bədii gimnastları toplaşıb.
Üç gün davam edəcək Dünya kuboku zamanı gimnastlar halqa, top, lent və gürzlər kimi müxtəlif alətlərlə fərdi, eləcə də 5 lent, 3 lent və 2 top üzrə qrup hərəkətləri proqramlarında qüvvələrini sınayacaqlar.
Kubokun rəsmi açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fatimə Şəfizadə ölkəmizin bu yarışlara ev sahibliyinin artıq gözəl bir ənənəyə çevrildiyini bildirib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Azərbaycan Gimnastika Federasiyası rəhbərliyinin idmana, xüsusilə gimnastikaya verdiyi böyük dəstəyin bu uğurların təməlində dayandığını xüsusi vurğulayıb.
Fatimə Şəfizadə yarışda iştirak edən bütün idmançılara uğurlar arzulayaraq Dünya kuboku, AGF Trophy yarışını rəsmi olaraq açıq elan edib.
Açılış mərasimindən sonra “Gimnastika hamı üçün” növünü təmsil edən “Moonlight” komandası maraqlı və musiqili şou proqramı ilə çıxış edərək izləyicilərə unudulmaz anlar yaşadıb. Rəngarəng səhnə tərtibatı, kreativ kostyumlar və sinxron hərəkətlər açılışa xüsusi bədii dəyər qatıb.
Qeyd edək ki, bu gün start götürən yarışlara aprelin 20-də yekun vurulacaq. Yarışın sonunda ən çox icra xalını toplayan fərdi gimnast və qrup hərəkətləri komandası ənənəyə uyğun olaraq “AGF Trophy” mükafatına layiq görüləcək.

18–20 апреля Национальная гимнастическая арена вновь станет местом проведения великолепного спортивного мероприятия. Девятый по счету Кубок мира по художественной гимнастике, проходящий в нашей стране, собрал самых талантливых спортсменок из 38 стран мира. В течение трех дней участницы выступят в индивидуальных программах и групповых упражнениях с различными предметами. Индивидуальная программа включает в себя выступления с обручем, мячом, лентой и булавами, а групповые упражнения - 5 лент, а также 3 мяча и 2 обруча.
Выступая на официальной церемонии открытия турнира, генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фатима Шафизаде отметила, что проведение в нашей стране подобных соревнований стало прекрасной традицией. Она подчеркнул, что основой этих успехов является огромная поддержка, оказываемая спорту, особенно гимнастике, Президентом Азербайджанской Республики и руководством Федерации гимнастики Азербайджана.
Фатима Шафизаде пожелала успехов всем спортсменам, участвующим в соревнованиях, и официально объявила Кубок мира открытым. После церемонии открытия публике была продемонстрирована захватывающая музыкальная шоу-программа в исполнении представителей дисциплины «Гимнастика для всех». Красочное оформление сцены, креативные костюмы и синхронные движения придали картине особую художественную ценность. Стоит отметить, что соревнования, стартовавшие сегодня, завершатся 20 апреля. По итогам турнира гимнасткам, набравшая наибольшее количество баллов за исполнение во время квалификации, по традиции будет вручена награда «AGF Trophy».