14-16 mart tarixlərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyası gimnastika növləri üzrə ilin ikinci milli yarışını uğurla başa vurdu. Tamaşaçılar üç gün ərzində Milli Gimnastika Arenasında kişi idman gimnastikası və akrobatika gimnastikası üzrə 28-ci, qadın i̇dman gi̇mnasti̇kası üzrə 7-ci Azərbaycan bi̇ri̇nci̇li̇yi̇ və Bakı çempi̇onatında maraqlı və gərgin mübarizənin şahidi oldular.
Bakı Gimnastika Məktəbi, “Ocaq Sport” Klubu, “Neftçi” İdman klubu, “Qarabağ” İdman Klubu, 13 nörməli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin təmsilçilərinin iştirakı ilə keçirilən yarışa ilk olaraq idman gimnastlarının çıxışları ilə start verildi.
Qadın idman gimnastları sərbəst hərəkətlər, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri, dayaqlı tullanma proqramları üzrə uşaqlar, yeniyetmələr və gənclər, kişi idman gimnastları isə sərbəst hərəkətlər, dayaqlı tullanma, dəstəli at, halqalar, parallel qollar, turnik proqramı üzrə kiçiklər, balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər yaş kateqoriyasında medallar uğrunda mübarizə apardılar.
Kişi idman gimnastikası üzrə millimizin üzvləri, Tokio Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi İvan Tixonov, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının gümüş medalçısı, bugünlərdə ölkəmizdə keçirilən Dünya kubokunun bürünc mükafatçısı olan Nikita Simonov kimi yüksək peşəkarlığa malik gimnastların yarışda iştirakı gənc idmançılarımızı böyük nəticələr qazanmağa ruhlandırmaqla yanaşı, onlara həm də böyük təcrübə qazandırdı.
Akrobatlar isə balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər yaş kateqoriyasında qadın və kişi cütlükləri, qarışıq cütlüklər, qadın və kişi qrupları proqramında balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramında çıxış etdilər. Bu növ üzrə yarışlarda da Avropa çempionatının gümüş mükafatçıları olan Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidli kimi təcrübəli idmançıların icra etdiyi yeni elementlərlə yanaşı, daha az yaşlı gimnastların çıxışları hər kəs tərəfindən maraqla qarşılandı.
Azərbaycan birinciliyi və Bakı çempionatında gimnastlar əzmlə mübarizə apararaq, hakimlərin, eləcə də onları dəstəkləməyə gələn azarkeşlərin rəğbətini qazanmağı bacardılar.
Gərgin mübarizənin sonunda hər üç növ üzrə qalib və mükafatçılar müəyyənləşdi.
Bununla da, ölkəmizdə daha bir yerli yarış uğurla yekunlaşdı.
İnanırıq ki, bu gün ilk addımlarını məhz bu yarışlarda atan kiçikyaşlı gimnastları gələcəkdə dünya səviyyəli arenalarda görəcəyik.

From March 14 to 16, the Azerbaijan Gymnastics Federation successfully concluded the second national competition of the year in gymnastics disciplines. Over the course of three days, spectators witnessed an exciting and intense competition in the 28th Men's Artistic Gymnastics and Acrobatic Gymnastics Championship, the 7th Women's Artistic Gymnastics Championship, and the Baku Championship at the National Gymnastics Arena.
The competition, which involved representatives from the Baku Gymnastics School, "Ocaq Sport" Club, "Neftchi" Sports Club, "Karabakh" Sports Club, and the 13th Specialized Olympic Reserve Children and Youth Sports School, kicked off with performances by male gymnasts.
Women gymnasts competed in events such as floor exercises, uneven bars, balance beam, and vaulting, with categories for children, juniors, and youth. Meanwhile, male gymnasts participated in events like floor exercises, vaulting, pommel horse, rings, parallel bars, and high bar, competing across categories of juniors, youth, and seniors.
The competition featured highly skilled athletes, including Ivan Tixonov, a participant in the Tokyo Olympics and winner of the Islamic Solidarity Games, and Nikita Simonov, a silver medalist at the Islamic Solidarity Games and bronze medalist at the recently held World Cup in Azerbaijan. Their participation not only inspired young athletes to achieve great results but also provided them with invaluable experience.
Acrobats competed in various categories, including children, juniors, and seniors, with both men’s and women’s pairs, mixed pairs, and groups. Their performances involved balance, tempo, and mixed movements. The presence of experienced athletes such as European Championship silver medalists Agasif Rahimov and Raziyə Seyidli, who performed new elements, was also noteworthy, and younger gymnasts' performances garnered great attention.
During the Azerbaijan Championship and Baku Championship, gymnasts fiercely competed, earning the admiration of judges and the fans who came to support them.
At the end of the intense competition, winners and medalists were determined in all three categories. With that, another local competition successfully concluded in Azerbaijan. We believe that the young gymnasts who took their first steps in this competition will one day appear on the world stage.