Martın 25-26-da Milli Gimnastika Arenasında keçirilən Qadın idman gimnastikası üzrə 6-cı, Kişi idman gimnastikası üzrə 27-ci Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatına yekun vurulub. Yarışda Ocaq Sport, Bakı Gimnastika Məktəbi, Sumqayıt Olimpiya İdman Kompleksi, Sumqayıt İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq Gənclər İdman Məktəbi və Balakəni təmsil edən idmançılar qüvvələrini sınayıblar.
2 gün davam edən yarışda idmançılar balacalar (kişilər-2013-2014/qadınlar - 2014-2015), uşaqlar (kişilər - 2011-2012/ qadınlar - 2012-2013), yeniyetmələr (kişilər - 2009-2010/qadınlar - 2010-2011), gənclər (kişilər - 2005-2008/qadınlar - 2007-2009), böyüklər (kişilər 2004-cü il təvəllüdlü və daha böyük/ qadınlar 2006-ci il təvəllüdlü və daha böyük) yaş kateqoriyalarında qüvvələrini sınayıblar.
Ümumilikdə 69 idmançı müxtəlif alətlərdə çıxışlarını hakimlərə təqdim edərək, öz aralarında ən güclünü müəyyənləşdiriblər.
Qeyd edək ki, iki illik fasilədən sonra xüsusi karantin rejimi çərçivəsində yumşalma tədbirləri ilə əlaqədar olaraq tamaşaçılar Milli Gimnastika Arenasında martın 16-17-də keçirilmiş bədii gimnastika üzrə Azərbaycan çempionatında olduğu kimi, idman gimnastikası üzrə yarışları da izləyiblər. Gimnastika həvəskarları idmançılarımızın çıxışlarını izləməkdən xüsusi zövq aldıqlarını və yarışlara baxmağa həvəslə gəldiklərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, qarşıda bu növ üzrə böyükyaşlı idmançılarımızı daha bir mötəbər yarış, martın 31-dən aprelin 3-dək keçiriləcək Dünya kuboku gözləyir.

Подведены итоги 6-го Первенства Азербайджана и Чемпионата Баку по женской спортивной гимнастике и 27-го Первенства Азербайджана и Чемпионата Баку по мужской спортивной гимнастике, которые прошел 25 и 26-го марта в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики). В соревнованиях приняли участие спортсмены, представляющие Клуб “Ocaq” спорт, Бакинскую школу гимнастики, Олимпийский спортивный комплекс Сумгаита, Специализированную детско-юношескую спортивную школу Олимпийских резервов города Сумгаит и Балакан.
В ходе двухдневных соревнований, гимнасты продемонстрировали свое мастерство в пяти возрастных категориях – “малышей” (мужчины - 2013-2014 / женщины - 2014-2015), “детей” (мужчины- 2011-2012 / женщины - 2012-2013), “пре-юниоров” (мужчины - 2009-2010 / женщины - 2010-2011), “юниоров”(мужчины - 2005-2008 / женщины - 2007-2009), “взрослых” (мужчины - 2004 г. рождения и старше / женщины 2006 г.рождения и старше).
Всего 69 спортсменов представили свои выступления на разных снарядах и выявили среди них сильнейших.
Cледует отметить, что после двухлетнего перерыва, благодаря смягчающим мерам в рамках особого карантинного режима, зрители имели возможность наблюдать за соревнованиями в “Milli Gimnastika Arenasi”, также как и на Чемпионате Азербайджана по художественной гимнастике, проходившем 16-17-го марта. Любители гимнастики отметили, что они получили удовольствие наблюдая за выступлениями наших спортсменов, и, что они пришли смотреть соревнования с большим энтузиазмом.
Наших взрослых гимнастов ожидает еще одно престижное соревнование по этому виду гимнастики – Кубок мира, который пройдет с 31-го марта по 3-е апреля.