İtaliyanın Aretso şəhərində bədii gimnastika üzrə İtaliyanın klub çempionatının (A1 seriyası) 3-cü turu keçirilmişdir. Bu çempionatda Azərbaycan idmançıları Anna Qurbanova və Aliyə Qarayeva da iştirak edirlər.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, Qurbanovanın komandası “Komense-1872” 91.075 xalla 7-ci yeri tutmuşdur. Anna ip (16.7) və topla (16.625) çıxış etmişdir. O, komandada ən yüksək nəticə göstərmiş, onun iplə çıxışının göstəriciləri isə bu növdə iştirak edənlər arasında ikinci ən yüksək nəticə olmuşdur. Yalnız “Fabriano” komandasından qazaxıstanlı Aliyə Yusupova daha yaxşı nəticə göstərmişdir.
Qarayevanın komandası “Ardor” 10-cu yeri tutmuşdur (87.675). Aliyə halqa ilə çıxış etmiş və hakimlərdən 16.2 xal alaraq, bu növdə üçüncü yeri tutmuşdur.
Bu mərhələdə birinci yeri 100.625 xalla “”Armonia” komandası tutmuşdur. Çempionatın final turu dekabrın 6-sı Folinyo şəhərində keçiriləcəkdir.
Yeri gəlmişkən, Anna Qurbanova İtaliyaya Tatarıstan paytaxtından gəlmişdir. Anna orada “Yoldız” beynəlxalq turnirində iştirak etmişdir. Kazan şəhərində o, ip, halqa, lent, həmçinin 2009-cu ildə gürzlərin yerinə gələcək topla yeni kompozisiya ilə çıxışlarını nümayiş etdirmişdir. Bu, nümunəvi çıxışlar olmuşdur, lakin buna baxmayaraq, gimnastımız mükafatlandırılmışdır. Qurbanova Avropa və dünya çempionatlarının, Dünya kuboku mərhələlərinin bürünc mükafatçısı və tanınmış gimnast kimi xüsüsi mükafata layiq görülmüşdür.
Bu həftə isə (28-30 noyabr) Xorvatiya paytaxtında Zeynəb Cavadlının iştirakı ilə digər beynəlxalq turnir keçiriləcəkdir.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Gurbanova’s team called “Comense 1872” took the 7th place having received 91.075 points. Anna performed with a rope (16.7) and a ball (16.625). Her results were the highest in the team again, and her index with a rope was the second among all the competitors performing with this apparatus. Only a Kazakhstan gymnast Aliya Yusupova from “Fabriano” performed better.
Garayeva’s club called “Ardor” took the 10th place (87.675). Aliya performed with a hoop, and became the third with this apparatus having received 16.2 points.
At this stage, the first place was taken by “Armonia” team which received 100.625 points. The championship’s final tournament will be held in Folinio on December 6.
By the way, Anna Gurbanova had arrived in Italy from Tatarstan, where she took part in the international tournament called “Yoldiz”. In Kazan, Gurbanova displayed exercises with a rope, a hoop, a ribbon, as well as a composition with a ball, which will come to take clubs’ place since 2009. Our gymnast was awarded in spite of the out-of-competition performance. Gurbanova won a special prize as a well-known sportswoman, bronze medalist of the European and World championships and World Cup events.
Another international tournament will be held in the capital of Croatia this week (November 28-30), where Zeynab Javadli is going to take part in.