Bakıda idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokuna gəlmiş nümayəndə heyətləri rəhbərləri və nümayəndələrinin görüşü keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Nurlana Məmmədzadə yarış iştirakçılarının sayının artdığını deyib. O əlavə edib ki, bu yarış 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaq imkanı verəcək.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının qadın idman gimnastikası üzrə texniki nümayəndəsi Kim Daudell və kişi idman gimnastikası üzrə texniki nümayəndəsi Ceff Tomson yarışın təşkilində görülmüş işə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Təşkilat Komitəsinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Daha sonra 14-17 mart tarixlərində Bakıda Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək və 41 ölkədən gimnastların çıxış edəcəyi kişi və qadın idman gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokunun püşkatma mərasimi keçirilib.

A meeting of the heads and representatives of the delegations which arrived at the Artistic Gymnastics World Cup was held in Baku on March 13, Trend reports.
In her speech at the meeting, Secretary General of the Azerbaijan Gymnastics Federation Nurlana Mammadzade stressed that this year the number of participants has increased as these competitions will give gymnasts a chance to get a license for the 2020 Olympic Games.
Technical representative of the International Gymnastics Federation (FIG) in women's artistic gymnastics Kym Dowdell and FIG technical representative in men's artistic gymnastics Jeff Thomson expressed gratitude to the Organizing Committee of the Azerbaijan Gymnastics Federation for its excellent work.
"Once again, I would like to express my sincere gratitude to the Azerbaijan Gymnastics Federation for its excellent work in organizing numerous competitions," Thomson added.
Then there was the drawing of lots for the World Cup in artistic gymnastics among men and women, to be held in the National Gymnastics Arena in Baku on March 14-17 and will bring together the strongest gymnasts from 41 countries.