Bakıda, Milli Gimnastika Arenasıında aerobika gimnastikası üzrə 11-cı Avropa Çempionatının təntənəli açılış çərasimi baş tutub.
Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti, Fərid Qayıbov açılış mərasimində çıxış edib. O, açılış sözündə Bakıda ilk dəfə bu gimnastika növü üzrə Avropa Çempionatının keçirildiyini vurğulayıb.
“Gördüyünüz kimi, yarışlar yüksək səviyyədə təşkil olunub. Buna görə, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti, Mehriban xanım Əliyevaya, Təşkilat Komitəsinin bütün üzvlərinə, könüllülərə və azarkeşlərə öz minnətdarlığımı bildirirəm”, deyə Qayıbov qeyd edib.
Rəsmi açılış mərasimindən sonra, gimnastika növləri üzrə yığma komandaların üzvlərinin, xoreoqraflarının iştirakı ilə möhtəşəm şou təqdim olunub.
Yarışların ilk günü çərçivəsində gənc gimnastlar arasında aerodans, kişi və qadınların fərdi çıxışları, qarışıq cütlüklər, üçlüklər və qrupların təsnifat yarışları baş tutub.

Чемпионат Европы по аэробике открылся в Баку
Торжественная церемония открытия XI Чемпионата Европы по аэробной гимнастике прошла на Национальной арене гимнастики в Баку.
Президент Европейского гимнастического союза Фарид Гаибов выступил на церемонии. Он отметил, что Баку впервые принимает чемпионат Европы по аэробной гимнастике.
"И, как вы видите, соревнования организованы на высоком уровне. За это хочу выразить признательность президенту Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиевой, всем членам организационного комитета, волонтерам, и вам, болельщики", - обратился Фарид Гаибов.
Далее было показано красочное шоу, в котором приняли участие представители сборных команд Азербайджана по гимнастике в разных возрастных категориях.
В рамках первого соревновательного дня уже успели пройти квалификационные выступления юниоров в аэроденсе, индивидуальной женской и мужской программе, трио, в смешанных парах и группах.