Qadın akrobatika cütlüyü Ayla Əhmədova – Dilarə Sultanova Polşada keçirilən beynəlxalq turnirin qalibi olmuşlar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, akrobatlarımız Almaniya və ev sahiblərinin akrobatlarına heç bir şans verməmiş, və beləcə medal kürsüsünün ilk pilləsinə qalxmışlar.
Cütlüyün məşqçisi İradə Qurbanovanın qeyd etdiyi kimi, Ayla və Dilarə Polşaya Avropa çempionu qismində gəlmişdilər. “Və əlbəttə, onlar ay yarım əvvəl göstərilən nəticənin və indiki mümkün nəticənin məsuliyyətini hiss edirdilər. Amma qızlar da ümidləri doğrultdular, əsl çempion kimi çıxış edib, hərəkətin ən yüksək çətinliyini sərgilədilər. Bunu onlardan həm hakimlər, həm də tamaşaçılar gözləyirdi”, deyə məşqçi qeyd etdi.
Polşa turnirində yeniyetmə cütlük Pərizad Quliyeva – Afaq Məhərrəmli də çıxış edirdi. İştirakçı çatışmamazlığı üzündən bu qadın cütlüyü böyüklərdən qrupa keçirildi və burada 5-ci nəticəni göstərdi. “Mənə elə gəlir ki, qızlar daha yaxşı çıxış edə bilərdilər, amma onlar axı birinci dəfə böyük idmançıların sırasına düşmüşdülər! Fikirləşirəm ki, dekabr ayında Minskdə nəzərdə tutulan Bondarev kubokunda onlar tamam başqa akrobatika göstərəcəklər”, İ.Qurbanova bildirmişdir.

Женская пара акробаток Айла Ахмедова – Диляра Султанова стала победителем международного турнира прошедшего в Польше.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, наши акробатки не оставили никаких шансов соперницам из Германии и хозяйкам ковра, а потому заслуженно взошли на первое место медального пьедестала.
Как отметила тренер дуэта Ирада Гурбанова, Айла и Диляра приехали в Польшу в ранге чемпионок Европы. «И, конечно же, на них лежал груз ответственности за показатели полуторамесячной давности и результат, которого они смогут достичь сейчас. Но девушки не сплоховали, собрались по-чемпионски и выдали наивысшую трудность упражнения, которого ждали как болельщики, так и судьи», сказала тренер.
В польском турнире также участвовала и юниорская пара Пяризад Гулиева – Афаг Магеррамли. Из-за недобора участников в своей возрастной группе, этот женский дуэт был переведен для выступления в соревнования сениорок, где занял в итоге 5-е место. «Мне кажется, девушки могли выступить и лучше, но ведь они впервые попали в кампанию взрослых спортсменок! Думаю, что на намеченном в декабре в Минске Кубке Бондарева они покажут совсем другую акробатику», заявила И. Гурбанова.