Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva ölkənin Milli Olimpiya Komitəsinin (MOK) bu il təsis etdiyi "Fair Play" mükafatının qalibi olub. MOK-un vitse-prezidenti Xəzər İsayevin başçılıq etdiyi xüsusi komissiya Qarayevanı ədalətli oyun prinsiplərinə sadiq idmançı qismində seçib.
"Fair Play" ideyası Moskvada keçirilən Beynəlxalq "Spartak" Kubokunda da əsas amillərdən biri olub. Qarayeva yarışların ikiqat qalibi adına layiq görülüb. O, final yarışlarında halqa (28.9) və lentlə (29.1) hərəkətlərdə yüksək ballar toplayıb.
Bununla paralel olaraq Moskva ətrafındakı Zveniqorod şəhərində gənclər arasında turnir keçirilib. Turnirdə Bakı Gimnastika Məktəbinin 7 idmançısı iştirak edib. Onlardan biri İlahə Məmmədova (2001-ci il təvəllüdlü) üçüncü yerə çıxıb. O, yalnız rusiyalı gimnastlardan geri qalıb. Digər gimnastlar öz yaş qruplarında 4-8-ci yerləri tutublar.
Yeni il ərəfəsində ənənəyə uyğun olaraq, ölkə yığmasının gimnastları bayram şousunda iştirak edəcəklər. "Şəhrizadın ən gözəl nağılı" adlı Yeni il bayramı dekabrın 26-da Bakı Olimpiya İdman Kompleksində ən kiçik tamaşaçıları toplayacaq.

Гимнастка Азербайджана Алия Гараева стала лауреатом премии Fair Play, учрежденной в этом году Национальным олимпийским комитетом страны. Специальная комиссия НОК во главе с вице-президентом Хазаром Исаевым выбрала ее как самую лучшую спортсменку, приверженную принципам честного соперничества.
Идеи Fair Play были одними из основополагающих факторов и на международном Кубке «Спартака», прошедшем в Москве. Гараева дважды становилась победителем соревнований, набрав высокие баллы в финалах с обручем (28.9) и лентой (29.1).
Параллельно с этим в подмосковном Звенигороде прошел юниорский турнир, в котором участвовали 7 воспитанниц Бакинской школы гимнастики. Одна из них Илаха Мамедова (2001 года рождения) заняла 3-е место, уступив высшие позиции российским спортсменкам. Остальные гимнастки заняли 4-8 места в своих возрастных группах.
А в преддверии Нового года, по уже сложившейся традиции гимнастки национальной команды страны примут участие в праздничном шоу. Новогодний Гала-бал, который будет называться «Самая красивая сказка Шахеризады», соберет 26 декабря под сводами Бакинского олимпийского спорткомплекса своих самых маленьких зрителей.