Məşhur keçmiş rusiyalı gimnast Yana Batırşina bu ilin 16-22 sentyabr tarixlərində Bakıda baş tutacaq bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatının səfiri elan olunub.
Batırşinanın namizədliyi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən rəsmi olaraq təsdiqlənib.
Çoxqat dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı (1996, Atlanta) Dünya Çempionatının təşviqat və təbliğatı üçün hazırlanan xüsusi proqramda iştirak edəcək. Bu proqram çərçivəsində bir sıra tədbirlər və azarkeşlərlə görüş nəzərdə tutulub.
Gimnast karyerasını bitirdikdən sonra Yana, televiziyada çalışmağa başlayıb. 2000-ci ildən etibarən, o Rusiyanın müxtəlif kanallarında bir sıra verilişlərin aparıcısı olub. Batırşina Rusiyanın 1-ci kanalında gənclər üçün populyar “До 16 и старше” proqramında aparıcılıq edib. 2001-ci ildə növbəti iki il idman xəbərlərini aparmaq üçün “Столица” kanalına keçir. Burada o “Спорт” telekanalının əməkdaşları tərəfindən diqqət çəkir və həmin kanalda işləməyə başlayır. Batırşina bu idman kanalında 2012-ci ilə qədər çalışır.
Bu layihə ilə yanaşı Yana, digər layihələrdə də görünməyə başlayır. Misal üçün, 2002-ci ildə izləyicilər Yananı “Fort Boyard” adlı TV şouda görürlər, 2 il sonra isə keçmiş idmançı “Народный артист” musiqi şousunda aparıcı qismində çıxış edir.
2013-2016-cı illərdə «Карусель» uşaq telekanalında “Один против всех” proqramının aparacılığını edir. 2014-cü ildə Qış Olimpiya Oyunları (Vankuver) zamanı Batırşina “Спорт Плюс” kanalının xüsusi Olimpiya kanalında görünür.
Yana “Parni iz Baku” (Bakılı oğlanlar) Şən və Hazırcavablar Klubunun sabiq üzvü, NTV kanalının baş prodüseri Timur Vaynşteyn ilə ailəlidir. Onların Maryam və Ayla adında iki qızı və ötən ilin fevralında doğulmuş Leonid adlı bir oğulları var.

Знаменитая в прошлом российская гимнастка Яна Батыршина объявлена послом чемпионата мира по художественной гимнастике, который пройдет в Баку с 16 по 22 сентября этого года. Кандидатуру Батыршиной официально утвердила Международная федерация гимнастики.
Многократная чемпионка мира, призер Олимпийских игр-1996 в Атланте будет участвовать в специальной программе для продвижения и рекламы бакинского чемпионата мира. В рамках этой программы предусмотрены встречи с болельщиками и другие мероприятия.
После завершения спортивной карьеры Яна начала работать на телевидении. Начиная с 2000 года, она была телеведущей ряда передач на различных российских телеканалах. Батыршина вела некогда популярную молодежную программу «До 16 и старше» на «Первом канале». В 2001 году перебралась на канал «Столица», чтобы следующие два года вести спортивные новости. Там ее заметили сотрудники телеканала «Спорт» и переманили к себе. На спортивном канале Батыршина работала до 2012 года.
Параллельно этим проектам Яна появлялась и в других. Так, например, в 2002 году зрители видели ее в телевизионной игре «Форт Боярд», а два года спустя бывшая спортсменка выступила в роли ведущей музыкального шоу «Народный артист».
В период с 2013 по 2016 годы вела на детском телеканале «Карусель» шоу «Один против всех». В 2014 году во время Зимних Олимпийских игр в Ванкувере Батыршина появилась на «Олимпийском канале» на телеканале «Спорт Плюс».
Яна замужем за бывшим членом команды КВН «Парни из Баку», генеральным продюсером НТВ Тимуром Вайнштейном. У них трое детей: дочери Мариам и Айла, а также сын Леонид, который родился в феврале прошлого года.