Məşhur keçmiş rusiyalı gimnast Yana Batırşina bu ilin 16-22 sentyabr tarixlərində Bakıda baş tutacaq bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatının səfiri elan olunub.
Batırşinanın namizədliyi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən rəsmi olaraq təsdiqlənib.
Çoxqat dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı (1996, Atlanta) Dünya Çempionatının təşviqat və təbliğatı üçün hazırlanan xüsusi proqramda iştirak edəcək. Bu proqram çərçivəsində bir sıra tədbirlər və azarkeşlərlə görüş nəzərdə tutulub.
Gimnast karyerasını bitirdikdən sonra Yana, televiziyada çalışmağa başlayıb. 2000-ci ildən etibarən, o Rusiyanın müxtəlif kanallarında bir sıra verilişlərin aparıcısı olub. Batırşina Rusiyanın 1-ci kanalında gənclər üçün populyar “До 16 и старше” proqramında aparıcılıq edib. 2001-ci ildə növbəti iki il idman xəbərlərini aparmaq üçün “Столица” kanalına keçir. Burada o “Спорт” telekanalının əməkdaşları tərəfindən diqqət çəkir və həmin kanalda işləməyə başlayır. Batırşina bu idman kanalında 2012-ci ilə qədər çalışır.
Bu layihə ilə yanaşı Yana, digər layihələrdə də görünməyə başlayır. Misal üçün, 2002-ci ildə izləyicilər Yananı “Fort Boyard” adlı TV şouda görürlər, 2 il sonra isə keçmiş idmançı “Народный артист” musiqi şousunda aparıcı qismində çıxış edir.
2013-2016-cı illərdə «Карусель» uşaq telekanalında “Один против всех” proqramının aparacılığını edir. 2014-cü ildə Qış Olimpiya Oyunları (Vankuver) zamanı Batırşina “Спорт Плюс” kanalının xüsusi Olimpiya kanalında görünür.
Yana “Parni iz Baku” (Bakılı oğlanlar) Şən və Hazırcavablar Klubunun sabiq üzvü, NTV kanalının baş prodüseri Timur Vaynşteyn ilə ailəlidir. Onların Maryam və Ayla adında iki qızı və ötən ilin fevralında doğulmuş Leonid adlı bir oğulları var.

Famous former Russian gymnast Yana Batyrshina has been announced as an Ambassador for the Rhythmic Gymnastics World Championships to be held in Baku on September 16-22, this year. The International Federation of Gymnastics (FIG) officially confirmed Batyrshina’s candidacy.
The repeated World Champion, the prizewinner of the Olympic Games 1996 in Atlanta will be a part of the special program for promotion and advertisement of the Baku’s World Championships. Within the framework of this program, the meetings with fans and other events are planned to be held.
After termination of the sporting career, Yana began to work on TV. Since 2000, she has been a TV host for a number of programs on various Russian TV channels. Batyrshina hosted the once-popular youth program “Up to 16 and older” on “Channel One”. In 2001, she started to work at the “Capital” TV Channel for hosting the sports news for the next two years. She was noticed by the employees of the “Sport” TV Channel and was invited to work there. She had been working at the “Sport” TV Channel till 2012.
At the same time, Yana appeared on the other projects as well. For example, in 2002, the spectators saw her in the TV game show "Fort Boyard", and two years later, the former athlete acted as the host of the "People's Artist" musical show.
From 2013 to 2016 she hosted the show “One against all” on the children's TV channel “Carousel”. In 2014, during the Winter Olympic Games in Vancouver, Batyrshina appeared at the “Olympic Channel” at the “Sport Plus” TV channel.
Yana is married to the former member of the "Guys from Baku" KVN (Club of the Funny and Inventive) team, general producer of the Russian “NTV” TV Channel Timur Weinstein. She has three children: daughters Mariam and Ayla, as well as son Leonid who was born February, last year.