Moskvada bir ay sonra start götürəcək bədii gimnastika üzrə Dünya çempionatı yaxınlaşdıqca, Azərbaycan idmançıları "nəzəriyyədən praktikaya" keçiblər.
Beləliklə, səfalı Xorvatiyada 2 ay davam edən təlim-məşq toplanışlarını başa vuran gimnastlarımız, bütün dünyada "kiçik Paris" kimi tanınan Budapeştə yola düşüblər.
"Qarantika Kap" beynəlxalq turnirində Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova və Samirə Mustafayeva çıxış ediblər. "Avro-2010"nun bürünc mükafatçısının məşqçisi Dinarə Gimatovanın qeyd etdiyi kimi, onun yetirməsi müxtəlif növlərdə üç Rusiya idmançısından sonra 4-cü yeri tutub. Qurbanova 8-ci, Mustafayeva isə 11-ci olub.
"Bu, heç də təsadüfi deyil, - məşqçi deyir. - Məşqlər zamanı biz Dünya çempionatında göstəriləcək bütün proqramları yeniləşdirmişik, onlara mürəkkəblik və eyni zamanda, incəlik əlavə etmişik. Bu hərəkətləri Macarıstandakı turnirdə təkrarlayacağımız qərarına gəldik. Əlbəttə, hərəkətlərin yerinə yetirilməsində heç də hər şey ideal deyil, lakin ehtiyatımızda hələ bir ay və iki yoxlama turniri var. Həmin turnirlərdən biri avqustun sonunda İtaliyada keçiriləcək Dünya kubokunun mərhələsidir. Odur ki, ümid edirəm, tam forma şəklini Dünya çempionatı başlanan anda alacağıq”.
Azərbaycan qrup komandasının gəldikdə isə, qızlar öz məşqlərini Bolqarıstanda davam etdirirlər. Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva kollektivin Dünya çemponatında çıxış edəcək kompozisiyalarına (5 halqa və 3 lent / 2 iplə) düzəlişlər edib. Moskva çempionatı başlanmazdan əvvəl, son yoxlama sentyabrın əvvəlində İsraildə keçiriləcək yarış olacaq və elə orada da hərəkətlərinin ilk nümayişi keçiriləcək.
Bu günlərdə Sinqapurda start götürmüş Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunları sıyahısında Azərbaycan gimnastlarından heç kim olmasa da, ölkəmiz gənc gimnastların turnirində təmsil olunacaq. Daha dəqiq desək, beynəlxalq dərəcəli hakim Natalya Bulanova Oyunlarda gimnastların çıxışlarını qiymətləndirəcək hakimlərin siyahısına daxil olub.

По мере приближения стартующего ровно через месяц в Москве чемпионата мира по художественной гимнастике, азербайджанские спортсменки перешли «от теории к практике». Итак, завершив учебно-тренировочные сборы в живописной Хорватии, длившиеся 2 месяца, наши гимнастки отправились в не менее красивый Будапешт, прозванный во всем мире как «маленький Париж».
На международном турнире «Гарантика Кап» выступили Алия Гараева, Анна Гурбанова и Самира Мустафаева. Как отметила тренер бронзового призера Евро-2010 Динара Гиматова, ее подопечная заняла в многоборье 4-е место, после трех российских гимнасток. Гурбанова стала 8-й, а Мустафаева – 11-й. - И это не случайно, говорит наставник. Во время сборов мы обновили все выступательные к мундиалю программы, добавили в них сложности и в тоже время женственности. И решили, что «обкатаем» эти упражнения на турнире в Венгрии. Конечно, не все так идеально в исполнении, но у нас в запасе есть целый месяц и пара-другая контрольных турниров. Ближайшим из них является этап Кубка мира в Италии в конце августа. Так что, надеюсь, на пик формы выйдем прямо к началу чемпионата мира.
Что до групповой команды Азербайджана, то девушки продолжают свои тренировки в Болгарии. Главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева также внесла коррективы в композиции с 5 обручами и 3 лентами / 2 скакалками, с которыми коллектив выступит на мировом первенстве. По ее словам, последней проверкой перед Москвой станет соревнование в Израиле в начале сентября, где и состоится премьера чемпионатовских программ.
И еще. Хоть и нет, к сожалению, гимнастки Азербайджана в списке участниц I Юношеских Олимпийских игр, на днях взявших старт в Сингапуре, наша страна все же будет представлена в турнире юных граций. А именно - судья международной категории Наталья Буланова вошла в число арбитров, которые будут оценивать выступления гимнасток на Играх.