Moskvada bir ay sonra start götürəcək bədii gimnastika üzrə Dünya çempionatı yaxınlaşdıqca, Azərbaycan idmançıları "nəzəriyyədən praktikaya" keçiblər.
Beləliklə, səfalı Xorvatiyada 2 ay davam edən təlim-məşq toplanışlarını başa vuran gimnastlarımız, bütün dünyada "kiçik Paris" kimi tanınan Budapeştə yola düşüblər.
"Qarantika Kap" beynəlxalq turnirində Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova və Samirə Mustafayeva çıxış ediblər. "Avro-2010"nun bürünc mükafatçısının məşqçisi Dinarə Gimatovanın qeyd etdiyi kimi, onun yetirməsi müxtəlif növlərdə üç Rusiya idmançısından sonra 4-cü yeri tutub. Qurbanova 8-ci, Mustafayeva isə 11-ci olub.
"Bu, heç də təsadüfi deyil, - məşqçi deyir. - Məşqlər zamanı biz Dünya çempionatında göstəriləcək bütün proqramları yeniləşdirmişik, onlara mürəkkəblik və eyni zamanda, incəlik əlavə etmişik. Bu hərəkətləri Macarıstandakı turnirdə təkrarlayacağımız qərarına gəldik. Əlbəttə, hərəkətlərin yerinə yetirilməsində heç də hər şey ideal deyil, lakin ehtiyatımızda hələ bir ay və iki yoxlama turniri var. Həmin turnirlərdən biri avqustun sonunda İtaliyada keçiriləcək Dünya kubokunun mərhələsidir. Odur ki, ümid edirəm, tam forma şəklini Dünya çempionatı başlanan anda alacağıq”.
Azərbaycan qrup komandasının gəldikdə isə, qızlar öz məşqlərini Bolqarıstanda davam etdirirlər. Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva kollektivin Dünya çemponatında çıxış edəcək kompozisiyalarına (5 halqa və 3 lent / 2 iplə) düzəlişlər edib. Moskva çempionatı başlanmazdan əvvəl, son yoxlama sentyabrın əvvəlində İsraildə keçiriləcək yarış olacaq və elə orada da hərəkətlərinin ilk nümayişi keçiriləcək.
Bu günlərdə Sinqapurda start götürmüş Yeniyetmələrin I Olimpiya Oyunları sıyahısında Azərbaycan gimnastlarından heç kim olmasa da, ölkəmiz gənc gimnastların turnirində təmsil olunacaq. Daha dəqiq desək, beynəlxalq dərəcəli hakim Natalya Bulanova Oyunlarda gimnastların çıxışlarını qiymətləndirəcək hakimlərin siyahısına daxil olub.

As the World Championships in rhythmic gymnastics, which will start in a month in Moscow, is approaching, Azerbaijani sportswomen switched from “theory to practice”.
So, having completed their training camp lasted in picturesque Croatia for 2 months, our gymnasts set out for Budapest named as “small Paris” all over the world.
Aliya Garayeva, Anna Gurbanova and Samira Mustafayeva performed in the “Garantiqa Cup” international tournament. According to the coach of the Euro-2010’s bronze medalist Dinara Gimatova, her gymnast took the 4th place in the all-around after 3 Russian gymnasts. Gurbanova became the 8th, and Mustafayeva became the 11th.
“And this is not accidental,” the coach says. “We renewed the whole performance program for the World Championships during the training camp; we added to it complexity, and, at the same time, feminity. And we decided to “test” these exercises in the tournament in Hungary. Of course, not everything is so ideal in the execution, but we have the whole month and a couple of test tournaments before us. And the next one is the World Cup series in Italy in late August. I hope the peak form will be reached right by the start of the World Championships.”
As to the Azerbaijani group team, the girls continue their trainings in Bulgaria. The head coach of the national team Mariana Vasileva have also made some amendments to the compositions with 5 hoops and 3 ribbons / 2 ropes, with which the collective will perform at the World Championships. According to her, the event in Israel in early September where the premiere of the championship’s program to take place, will be the last test before Moscow.
And, though, Azerbaijani gymnasts are unfortunately not in the list of participants of the I Youth Olympic Games started in Singapore recently, our country will nevertheless be represented in the tournament of young gymnasts. Namely, a judge of international category Natalya Bulanova is included into the list of arbiters, who will judge the gymnasts performance at the Games.