Bədii gimnastika üzrə beynəlxalq dərəcəli azərbaycanlı hakimlərin sayı artmışdır!
Onlar 5 nəfərdir və onların arasında həm Minskdə keçirilən seminarda öz brevelərini təsdiq etmiş Natalya Bulanova və Leyla Qəmbərova (müvafiq olaraq 2-ci və 3-cü dərəcə), və Moskvada keçirilən seminarda öz brevesini təsdiq etmiş Valentina Ukleina (2-ci dərəcə), və həm də yeni hakimlər, “Həmkarlar İttifaqları” idman cəmiyyətinin məşqçisi Nurlanə Əli-zadə və məşhur Azərbaycan gimnastı, hal-hazırda yığma komandanın məşqçisi olan Dinarə Gimatova vardır. Onların hər ikisi Moskvada keçirilən kursların nəticələrinə görə 4-cü breve almışlar.
Yeni hakimlərin sözlərinə görə, seminara beynəlxalq federasiyanın (FİG) üç eksperti rəhbərlik edirdi: Texniki komitənin rəhbəri Mariya Şişkovska (Polşa), onun müavini, rusiyalı Natalya Kuzmina və bu günlərdə Rusiya Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilmiş İrina Viner. “Hər üçü imtahanların gedişində göstərdiyimiz hazırlıq və bilik səviyyəmizi yüksək qiymətləndirdilər. Xüsusilə Viner keçmiş yetirməsi olan Dinarəni tərifləyərək qeyd etdi ki, “o, çox tez yüksək səviyyəli gimnastdan yaxşı hakimə çevrildi”, deyə N. Əli-zadə qeyd etmişdir.
Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti məlumat verir ki, yeni olimpiya dövrü üçün breve dərəcəsi almış hakimlər 15-17 may 2009-cu ildə Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə 25-ci Avropa çempionatının hakimlər briqadasında təmsil oluna bilərlər.
Gimatovanın komanda üzrə keçmiş rəfiqələrinə gəlincə isə, Anna Qurbanova və Aliyə Qarayeva İtaliya klub çempionatının A1 seriyasının son turunda çıxış etmişlər.
Qurbanovanın komandası “Komense-1872”, 92.8 xal yığaraq, nəticədə 6-cı yeri tutmuşdur. Anna halqa (16.35) və gürzlərlə (15.625) çıxış etmişdir. Onun ilk göstəricisi komandada yenidən ən yüksək nəticə olmuşdur.
Qarayevanın klubu “Ardor” 9-cu mövqedə (91.45) qərarlaşmışdır. Aliyə lent (15.65) və iplə çıxış etmiş, və hakimlərdən 17.275 xal alaraq, bu növdə birinci olmuşdur.
Çempionluğu isə iki komanda bölüşmüşdür: ukraynalı Anna Bessonovanın rəhbərlik etdiyi “Virtus”, və şərəfini rusiyalı Olqa Struçkovanın qoruduğu “Armonia”.
Bu həftəsonu ölkəmizin 5 gimnastı Rusiya və Ukraynada iki beynəlxalq turnirdə iştirak edəcəklər. Moskvaətrafı Dmitrov şəhərinə Ayşə Mustafayeva və Yuliya Syomuşkina (hər ikisi – 1996-cı il təvəllüdlü), Ləman Dadaşlı (1998) və Cənnət Məmmədova (1999), Dnepr sahillərinə isə Gülsüm Şəfizadə (1997) yollanacaqlar.

Полку азербайджанских судей международной категории по художественной гимнастике прибыло!
Их 5 человек, среди которых есть и подтвердившие свои бреве на семинаре в Минске – Наталья Буланова и Лейла Гамбарова (2 и 3-я категории соответственно), в Москве - Валентина Уклеина (2-я категория), и новички: тренер спортобщества «Профсоюзов» Нурлана Али-заде и знаменитая азербайджанская гимнастка Динара Гиматова, ныне ставшая тренером в национальной сборной. Обе они по итогам, прошедших в Москве курсов, получили по 4-му бреве.
Как рассказали сами новоиспеченные арбитры, семинаром руководили трое экспертов Международной федерации (FIG): глава Техкома Мария Шишковска из Польши, ее заместитель россиянка Наталья Кузьмина и избранная на днях президентом Федерации художественной гимнастики России Ирина Винер. «Все трое высоко оценили нашу степень готовности и знания, продемонстрированные в ходе экзаменов. Особенно Винер похвалила свою бывшую воспитанницу Динару, которой, по ее словам, «удалось очень быстро переквалифицироваться из классной гимнастки в хорошего судью», отметила Н. Али-заде.
В этой связи пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана сообщает, что арбитры, получившие степени бреве для нового олимпийского цикла, смогут быть представлены в судейской бригаде 25-го чемпионата Европы по художественной гимнастике, который пройдет 15-17 мая 2009 года в Баку.
Что до бывших подруг Гиматовой по команде, то Анна Гурбанова и Алия Гараева выступили в заключительном раунде клубного чемпионата Италии серии А1.
Команда Гурбановой «Коменсе-1872», набрав 92.8 балла, заняла в итоге 6-е место. Анна выступала с обручем (16.35) и булавами (15.625). Её первый результат снова стал самым высоким в команде.
Клуб Гараевой «Ардор» расположился на 9-й позиции (91.45). Алия выступила с лентой (15.65) и со скакалкой, и, получив от судей 17.275 балла, оказалась первой в этом упражнении.
А чемпионство поделили сразу две команды: «Виртус», ведомый украинкой Анной Бессоновой и «Армониа», цвета которой представляла россиянка Ольга Стручкова.
В ближайшие выходные сразу 5 гимнасток страны выступят на двух международных турнирах в России и Украине. В подмосковный Дмитров отправятся Айша Мустафаева и Юлия Семушкина (обе – 1996 года рождения), Ляман Дадашлы (1998) и Джаннет Мамедова (1999), а к берегам Днепра – Гюльсюм Шафизаде (1997).