Bədii gimnastika üzrə beynəlxalq dərəcəli azərbaycanlı hakimlərin sayı artmışdır!
Onlar 5 nəfərdir və onların arasında həm Minskdə keçirilən seminarda öz brevelərini təsdiq etmiş Natalya Bulanova və Leyla Qəmbərova (müvafiq olaraq 2-ci və 3-cü dərəcə), və Moskvada keçirilən seminarda öz brevesini təsdiq etmiş Valentina Ukleina (2-ci dərəcə), və həm də yeni hakimlər, “Həmkarlar İttifaqları” idman cəmiyyətinin məşqçisi Nurlanə Əli-zadə və məşhur Azərbaycan gimnastı, hal-hazırda yığma komandanın məşqçisi olan Dinarə Gimatova vardır. Onların hər ikisi Moskvada keçirilən kursların nəticələrinə görə 4-cü breve almışlar.
Yeni hakimlərin sözlərinə görə, seminara beynəlxalq federasiyanın (FİG) üç eksperti rəhbərlik edirdi: Texniki komitənin rəhbəri Mariya Şişkovska (Polşa), onun müavini, rusiyalı Natalya Kuzmina və bu günlərdə Rusiya Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilmiş İrina Viner. “Hər üçü imtahanların gedişində göstərdiyimiz hazırlıq və bilik səviyyəmizi yüksək qiymətləndirdilər. Xüsusilə Viner keçmiş yetirməsi olan Dinarəni tərifləyərək qeyd etdi ki, “o, çox tez yüksək səviyyəli gimnastdan yaxşı hakimə çevrildi”, deyə N. Əli-zadə qeyd etmişdir.
Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti məlumat verir ki, yeni olimpiya dövrü üçün breve dərəcəsi almış hakimlər 15-17 may 2009-cu ildə Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə 25-ci Avropa çempionatının hakimlər briqadasında təmsil oluna bilərlər.
Gimatovanın komanda üzrə keçmiş rəfiqələrinə gəlincə isə, Anna Qurbanova və Aliyə Qarayeva İtaliya klub çempionatının A1 seriyasının son turunda çıxış etmişlər.
Qurbanovanın komandası “Komense-1872”, 92.8 xal yığaraq, nəticədə 6-cı yeri tutmuşdur. Anna halqa (16.35) və gürzlərlə (15.625) çıxış etmişdir. Onun ilk göstəricisi komandada yenidən ən yüksək nəticə olmuşdur.
Qarayevanın klubu “Ardor” 9-cu mövqedə (91.45) qərarlaşmışdır. Aliyə lent (15.65) və iplə çıxış etmiş, və hakimlərdən 17.275 xal alaraq, bu növdə birinci olmuşdur.
Çempionluğu isə iki komanda bölüşmüşdür: ukraynalı Anna Bessonovanın rəhbərlik etdiyi “Virtus”, və şərəfini rusiyalı Olqa Struçkovanın qoruduğu “Armonia”.
Bu həftəsonu ölkəmizin 5 gimnastı Rusiya və Ukraynada iki beynəlxalq turnirdə iştirak edəcəklər. Moskvaətrafı Dmitrov şəhərinə Ayşə Mustafayeva və Yuliya Syomuşkina (hər ikisi – 1996-cı il təvəllüdlü), Ləman Dadaşlı (1998) və Cənnət Məmmədova (1999), Dnepr sahillərinə isə Gülsüm Şəfizadə (1997) yollanacaqlar.

The number of Azerbaijani judges of international category in rhythmic gymnastics has increased!
There are 5 of them – Natalya Bulanova and Leyla Gambarova have confirmed their brevet (Brevet II and III accordingly) at the seminar held in Minsk, Valentina Ukleina has confirmed her brevet in Moscow (Brevet II), and two beginners: a coach from the “Trade Unions” sports society Nurlana Alizada and a well-known Azerbaijani gymnast Dinara Gimatova, who has now become a coach of the national team. According to the results of the courses held in Moscow, they both obtained Brevet IV.
According to the coaches, the seminar was headed by three experts of the FIG: Maria Szyszkowska from Poland, the head of the Technical Committee, her assistant a Russian Nataliya Kuzmina and Irina Viner who was elected a president of the Russian Rhythmic Gymnastics federation recently. “They highly valued the degree of our preparedness and knowledge demonstrated in the course of exams. Viner especially praised Dinara Gimatova, formerly coached by her. According to her, she succeeded in rapid retraining from a well-known gymnast to a good coach,” N. Alizada stated.
In this connection, the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation informs that the coaches obtained brevet for a new Olympic cycle, can be presented within the coach’s brigade of the 25th European Championships in Rhythmic Gymnastics to be held in Baku on May 15-17, 2009.
As to Gimatova’s former team-mates, Anna Gurbanova and Aliya Garayeva performed in the final round of the “Serie A1” Italian championship.
Having received 92.8 points, Gurbanova’s team “Comense 1872” took the 6th place. Anna performed with a hoop (16.35) and clubs (15.625). Her first result was the highest in the team again.
Garayeva’s “Ardor” club won the 9th place (91.45). Aliya performed with a ribbon (15.65) and a rope, and having received 17.275 points became the first in this exercise.
The first place was shared by two teams: “Virtus” represented by a Ukrainian Anna Bessonova and “Armonia”, the colors of which was represented by a Russian Olga Struchkova.
The country’s 5 gymnasts will perform in two international tournaments in Russia and Ukraine within the next week-end. Aysha Mustafayeva and Yuliya Syomushkina (both born in 1996), Laman Dadashli (1998) and Jannat Mammadova (1999) will leave for Dmitrov situated near Moscow, and Gulsum Shafizada (1997) will leave for the coasts of Dnepr.