Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandası 5-7 iyun tarixlərində İtaliyanın Turin şəhərində keçiriləcək XXIV Avropa çempionatında iştirak edəcək.
İndividual turnirdə ölkəni qarşıdan gələn Pekində keçiriləcək Olimpiya Oyunlarının iştirakçıları Aliyə Qarayeva və Dinarə Gimatova təmsil edəcəklər. Anna Qurbanova isə ehtiyatda olan gimnast kimi təsdiq olunmuşdur. Püşkatmaya əsasən onlar ən güclü qrupa – Rusiya, Ukrayna, Belarus və Bolqarıstanla birgə A qrupuna daxil omuşlar və xalça üzərinə bir-birinin ardınca – 7 və 8 sıra nömrəsi ilə çıxacaqlar.
İlk dəfə olaraq belə bir nüfuzlu idman forumunda iştirak edəcək Samirə Mustafayeva və Nigar Əbdüsəlimova özlərini yuniorlar arasında keçiriləcək yarışda sınayacaqlar. Əgər Samirə yuniorların lideridirsə, yığmanın məşqçilərinin fikrincə isə Nigar sonuncu yarışlarda və çempionat qabağı təlim-məşq toplanışlarında öz rəfiqələrindən daha yaxşı görünmüşdür. Püşkatmaya əsasən, onlar A qrupunda 4 nömrəsi altında yer almışlar.
Nəhayət, qrup komandaları arasında yarışlarda Azərbaycanı Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolovadan ibarət kvintet təmsil edəcək. Qarşıdakı Olimpiadanın daha bir neçə iştirakçısı Turin meydançasına birinci çıxacaqlar.
Bu, idman zalını inşa edən Yaponiya arxitektorunun şərəfinə adlandırılan və Turin-2006 Olimpiadası zamanı xokkey turnirini qəbul edən Olimpiya stadionunun yaxınlığında yerləşən Olimpic Palasport İsozaki kompleksinə, Avropanın 35 ölkəsindən 21 senior, 100 yunior və 16 qrup toplaşacaq.
Bu ilki Avropa çempionatının formatı ötən il Bakıda keçirilmiş Avro-2008-dən fərqlənir. Bu dəfə komanda hesabında Avropa çempionunu yuniorlar müəyyənləşdirəcəklər. Ona görə də, Mustafayeva və Əbdüsəlimovanın xalları nəinki ayrı-ayrı növlər üzrə finala vəsiqə ola bilər, hətta yekun cədvəldə yerlərin müəyyənləşməsində əhəmiyyətli rol oynaya bilər. Yeri gəlmişkən, Samirə Avropanın hakimlər kollegiyasının qarşısında 3 növ nümayiş etdirəcək: ip, halqa və top, Nigar isə lentlə çıxış edəcək.
Seniorlar və qruplar arasında yarışlara gəlincə isə, Qarayeva və Gimatova çoxnövçülüyün finalında medallar uğrunda mübarizə aparacaq, qrup komandamız isə 5 ip və 3 halqa/4 gürzlə 8 komanda arasında özünə yer qazanmamışdan əvvəl, mütləq birincilikdə çıxış edəcəkdir.
Turinə yollanacaq idman heyətini, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənovun başçılığı ilə rəsmi nümayəndə heyəti müşayiət edəcək. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, çempionat çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Avropa Gimnastika İttifaqı (UEG) rəhbərləri ilə, həmçinin qitə federasiyalarının başçıları ilə də bir sıra görüşlər keçirəcək.

The national team of Azerbaijan in rhythmic gymnastics will take part in the XXIV European Championships which will take place in Turin, Italy, on June 5-7.
The national team of Azerbaijan in rhythmic gymnastics will take part in the XXIV European Championships which will take place in Turin, Italy, on June 5-7.The country will be represented in the individual tournament by the participants of the forthcoming Olympic Games in Beijing, Aliya Garayeva and Dinara Gimatova. Anna Gurbanova was presented as a reserve gymnast. According to the casting of lots, they found themselves in the strongest group – in the group A together with Russia, Ukraine, Belarus and Bulgaria and will perform one after another – under sequence number 7 and 8 accordingly.
Samira Mustafayeva and Nigar Abdusalimova, which will take part in such a prestigious sports forum for the first time, will perform in the events among the juniors. If Samira is an indisputable leader among juniors, then Nigar, according to the national team’s tutors, looked better than her team-mates during the last tournaments and in the training camp. According to the lots, they got number 4 of the group A in the start list.
Finally, the quintet, consisting of Vafa Huseynova, Anna Bitieva, Valeriya Egay, Alina Trepina and Anastasiya Prasolova, will represent Azerbaijan in the competition among teams in group exercises. Other participants of the forthcoming Olympic Games will perform first on the floor of Turin.
21 seniors, 100 juniors and 16 group teams from 35 countries of the Old World will gather at the Olympic Palasport Isozaki, named after a Japanese architect who has built this huge sports hall and which situated near the Olympic stadium that hosted hockey tournament in the Olympic Games in Turin-2006.
The formula and format of these European Championships differs from Euro-2007 held in Baku. This time, the juniors will define the European Champion in a team. Therefore, the points received by Mustafayeva and Abdusalimova can be not only a pass to the final in separate apparatuses but also can play a significant role in distribution of places in a final table. By the way, Samira will display performances with 3 apparatuses before the European board of judges: a rope, a hoop and a ball. And Nigar will perform with a ribbon.
As to the tournaments among seniors and groups, Garayeva and Gimatova will compete for medals of European quality in the final of the all-around, and the group team will perform in the absolute championship before reserving a place for themselves among 8 teams-finalists with 5 ropes and 3 hoops / 4 clubs.
The sports delegation in Turin will be accompanied by the official delegation headed by Altay Hasanov, the vice-president of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF). According to the press service of AGF, the delegation from Azerbaijan will also hold several meetings with the leadership of the European Union of Gymnastics (UEG), as well as with the heads of the continental federations in the course of championships.