Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandası 5-7 iyun tarixlərində İtaliyanın Turin şəhərində keçiriləcək XXIV Avropa çempionatında iştirak edəcək.
İndividual turnirdə ölkəni qarşıdan gələn Pekində keçiriləcək Olimpiya Oyunlarının iştirakçıları Aliyə Qarayeva və Dinarə Gimatova təmsil edəcəklər. Anna Qurbanova isə ehtiyatda olan gimnast kimi təsdiq olunmuşdur. Püşkatmaya əsasən onlar ən güclü qrupa – Rusiya, Ukrayna, Belarus və Bolqarıstanla birgə A qrupuna daxil omuşlar və xalça üzərinə bir-birinin ardınca – 7 və 8 sıra nömrəsi ilə çıxacaqlar.
İlk dəfə olaraq belə bir nüfuzlu idman forumunda iştirak edəcək Samirə Mustafayeva və Nigar Əbdüsəlimova özlərini yuniorlar arasında keçiriləcək yarışda sınayacaqlar. Əgər Samirə yuniorların lideridirsə, yığmanın məşqçilərinin fikrincə isə Nigar sonuncu yarışlarda və çempionat qabağı təlim-məşq toplanışlarında öz rəfiqələrindən daha yaxşı görünmüşdür. Püşkatmaya əsasən, onlar A qrupunda 4 nömrəsi altında yer almışlar.
Nəhayət, qrup komandaları arasında yarışlarda Azərbaycanı Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolovadan ibarət kvintet təmsil edəcək. Qarşıdakı Olimpiadanın daha bir neçə iştirakçısı Turin meydançasına birinci çıxacaqlar.
Bu, idman zalını inşa edən Yaponiya arxitektorunun şərəfinə adlandırılan və Turin-2006 Olimpiadası zamanı xokkey turnirini qəbul edən Olimpiya stadionunun yaxınlığında yerləşən Olimpic Palasport İsozaki kompleksinə, Avropanın 35 ölkəsindən 21 senior, 100 yunior və 16 qrup toplaşacaq.
Bu ilki Avropa çempionatının formatı ötən il Bakıda keçirilmiş Avro-2008-dən fərqlənir. Bu dəfə komanda hesabında Avropa çempionunu yuniorlar müəyyənləşdirəcəklər. Ona görə də, Mustafayeva və Əbdüsəlimovanın xalları nəinki ayrı-ayrı növlər üzrə finala vəsiqə ola bilər, hətta yekun cədvəldə yerlərin müəyyənləşməsində əhəmiyyətli rol oynaya bilər. Yeri gəlmişkən, Samirə Avropanın hakimlər kollegiyasının qarşısında 3 növ nümayiş etdirəcək: ip, halqa və top, Nigar isə lentlə çıxış edəcək.
Seniorlar və qruplar arasında yarışlara gəlincə isə, Qarayeva və Gimatova çoxnövçülüyün finalında medallar uğrunda mübarizə aparacaq, qrup komandamız isə 5 ip və 3 halqa/4 gürzlə 8 komanda arasında özünə yer qazanmamışdan əvvəl, mütləq birincilikdə çıxış edəcəkdir.
Turinə yollanacaq idman heyətini, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənovun başçılığı ilə rəsmi nümayəndə heyəti müşayiət edəcək. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, çempionat çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Avropa Gimnastika İttifaqı (UEG) rəhbərləri ilə, həmçinin qitə federasiyalarının başçıları ilə də bir sıra görüşlər keçirəcək.

Сборная Азербайджана по художественной гимнастике примет участие в XXIV чемпионате Европы, который состоится 5-7 июня в итальянском Турине.
В индивидуальном турнире страну представят участницы грядущих Олимпийских игр в Пекине Алия Гараева и Динара Гиматова. Запасной гимнасткой заявлена Анна Гурбанова. Согласно жребию, они попали в сильнейшую группу – группу А вместе с Россией, Украиной, Беларусью и Болгарией и выйдут на ковер друг за другом - соответственно под 7 и 8 порядковыми номерами.
В соревнованиях среди юниорок впервые на столь престижном спортивном форуме выступят Самира Мустафаева и Нигяр Абдусалимова. Если Самира является бесспорным лидером юниорок, то Нигяр, по мнению наставников сборной, выглядела стабильнее своих подруг по команде на последних стартах и предчемпионатовских сборах. Жребий распорядился так, что они получили в стартовом листе 4-й номер группы А.
И, наконец, в состязаниях среди команд в групповых упражнениях Азербайджан предстанет квинтетом в составе Вафа Гусейновой, Анны Битиевой, Валерии Егай, Алины Трёпиной и Анастасии Прасоловой. Еще одни участницы будущей Олимпиады выйдут на туринский помост первыми.
Всего в Olimpic Palasport Isozaki, названный в честь японского архитектора, построившего этот мультиспортивный зал, и расположенный рядом с Олимпийским стадионом, принимавшим хоккейный турнир на Олимпиаде в Турине-2006, съедутся 21 сениорка, 100 юниорок и 16 групп из 35 стран Старого света.
Формула и формат нынешнего чемпионата Европы отличается от прошлогоднего, прошедшего в Баку. На этот раз чемпиона Европы в командном зачете определят юниорки, поэтому набранные баллы Мустафаевой и Абдусалимовой могут оказаться не только пропуском в финалы по отдельным видам, но и сыграют существенную роль в распределении мест в итоговой таблице. Кстати, Самира продемонстрирует перед европейской судейской коллегией 3 вида: скакалка, обруч и мяч, а Нигяр укротит ленту.
Что же касается турниров сениорок и групп, то Гараева и Гиматова поборятся за медали европейского качества в финале многоборья, а «групповички» выступят в абсолютном первенстве, прежде чем забронируют себе место среди 8 команд-финалистов с 5 скакалками и 3 обручами / 4 булавами.
Спортивную делегацию в Турине будет сопровождать делегация официальная во главе с вице-президентом Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) Алтаем Гасановым. Как сообщает пресс-служба AGF, в ходе чемпионата также запланирован ряд встреч азербайджанской делегации с руководством Европейского союза гимнастики (UEG) и главами континентальных федераций.