İdmançı karyeraları ərzində göstərdikləri nəticələrə görə bədii gimnastikanın 4 nümayəndəsi - Siyana Vasileva, Aliyə Paşayeva, Anastasiya Prasolova, Səbinə Hacıyeva “Əməkdar İdman ustası” adına layiq görülüblər.
Siyana Vasileva və Aliyə Paşayeva qrup hərəkətləri komandası tərkibində Avropa Çempionatlarının gümüş (Bakı / Azərbaycan / 2014) və bürünc (Qvadalaxara / İspaniya / 2018) mükafatçıları olmuşlar. Aliyə Paşayeva, həmçinin 2019-cu ildə Bakıda keçirilmiş Dünya Çempionatında çoxnövçülük nəticələrinə əsasən Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanan qrup hərəkətləri komandasının tərkibinə daxil olmuşdur.
Gənclər arasında Avropa Çempionatının qrup hərəkətləri komandasının tərkibində gümüş medalçısı olmuş Səbinə Hacıyeva (Abbasova), artıq 2014-cü ildə Bakıda keçirilmiş Avropa Çempionatında böyüklər proqramında da (3 top və 2 lent) gümüş medalını təsdiqləmişdir.
Anastasiya Prasolova Azərbaycanın bədii gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq ölkəmizi Olimpiya Oyunlarında (Pekin-2008) təmsil etmiş və çoxnövçülük finalında 7-ci yerdə qərarlaşmış qrup hərəkətləri komandasının üzvü olmuşdur.
İdmançı kimi göstərdikləri nailiyyətlərinə görə “Əməkdar idman ustası” adına layiq görülmüş hazırkı məşqçilərimiz artıq yetirmələrinə sərf etdikləri əməyin bəhrəsini görməkdədirlər. Belə ki, Anastasiya Prasolovanın yetirməsi Bakı 2015 Avropa Oyunlarında gümüş və 2015-ci ilin Avropa Çempionatında bürünc medal əldə edib. 2020-ci ildə Ukraynanın Kiyev şəhərində keçirilmiş Avropa Çempionatında isə gümüş və bürünc mükafata layiq görülmüş qrup hərəkətləri komandasının məşqçilərindən biri Siyana Vasileva olmuşdur. Aliyə Paşayeva Bakı Gimnastika Məktəbində, Səbinə Hacıyeva isə Milli Gimnastika Arenasında yığma komandaya hazırlıq qrupunda olan gənc gimnastların yetişdirilməsində xidmət edirlər.
Keçmiş gimnastlarımızı bu fəxri ada layiq görülmələri münasibətilə təbrik edir, bədii gimnastikanın inkişafı istiqamətində göstərdikləri məşqçilik fəaliyyətində onlara uğurlar arzu edirik!

Four representatives of Rhythmic Gymnastics - Siyana Vasileva, Aliya Pashayeva, Anastasiya Prasolova, Sabina Hajiyeva - were awarded with the title of "Honorary Master of Sports" for their achievements during their sporting career.
Siyana Vasileva and Aliya Pashayeva became the Silver (Baku / Azerbaijan / 2014) and Bronze (Guadalajara / Spain / 2018) medalists within the team in group exercises at the European Championships. Aliya Pashayeva was also a member of the team in group exercises which qualified for the Tokyo-2020 OlympicGames according to the results of the All-Around at the 2019 World Championships held in Baku.
Sabina Hajiyeva (Abbasova), being the Silver medalist of the European Championships among juniors, confirmed her “Silver” in the senior program (3 Balls & 2 Ribbons) at the European Championships held in Baku in 2014 as well.
Anastasiya Prasolova was a member of the team in group exercises, which represented our country at the Olympic Games (Beijing-2008) for the first time in the history of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics and tookthe 7th place in the All-Around Final.
Our current coaches, who have been awarded with the title of "Honorary Master of Sports" for their achievements as athletes, are already bearing the fruitsof their hard work with their gymnasts. Thus, Anastasiya Prasolova's gymnast won the “Silver” at the Baku 2015 First European Games, as well as the “Bronze” at the 2015 European Championships. Siyana Vasileva was one of the coaches of the team in group exercises, which won the Silver and Bronze medals at the European Championships held in Kyiv (Ukraine) in 2020. Aliya Pashayeva and Sabina Hajiyeva serve for training of young generation of rhythmic gymnasts at the Baku Gymnastics School and Milli Gimnastika Arenasi(MGA, National Gymnastics Arena) within the preparation group for the National Team accordingly.
We congratulate our former gymnasts on this honorary title and wish them success in their coaching activitydirected to the development of Rhythmic Gymnastics!