Dünya kubokunun sonuncu günü Milli Gimnastika Arenasında daha bir qürurverici an yaşandı. Dünənki çoxnövçülük yarışlarında gümüş medal qazanan qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın üzvləri, bu gün 5 halqa ilə hərəkətlərin icrasına görə bütün rəqiblərini üstələyərək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində yer almağa müvəffəq oldular. Hakimlərdən 32.850 xal alan Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət millimizin üzvləri bir sıra güclü gimnastika ölkələrinin komandalarını geridə qoyaraq doğma divarlar arasında bayrağımızı yüksəltdilər, himnimizi səsləndirdilər. Dövlət himnimiz səslənərkən Milli Gimnastika Arenasında duyğulu anlar yaşandı. Belə ki, himnimiz bitdikdən sonra, zalda əyləşən bütün azarkeşlər fəxri kürsüdə dayanan gimnastlarımızla birgə Azərbaycan himnini sonadək uca səslə ifa etdilər.
İdmançılarımız bu gün 3 lent və 2 topla keçirilən final yarışlarını 5-ci pillədə başa vurdular. Yarışda fərdi növdə ayrı-ayrı alətlər üzrə də qaliblər müəyyənləşdi.
Fərdi proqramda ölkəmizi təmsil edən gənclər arasında dünya çempionatının gümüş və bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının bürünc mükafatçısı Arzu Cəlilova halqa ilə (29.800 xal) 4-cü, topla (30.100 xal) 5-ci, lentlə hərəkətlərdə isə 6-cı (27.400 xal) pillədə qərarlaşdı.
Fərdi proqramda çıxış edən daha bir gimnastımız, 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Zöhrə Ağamirova finalda halqa (29.350 xal) və gürzlərlə (28.250) hərəkətlərdə 6-cı oldu.
Ənənəyə uyğun olaraq, bu kubokda da ən çox icra xalını toplamış gimnast və qrup komandasına “AGF Trophy” Kuboku təqdim olundu. Fərdi növdə Azərbaycan milli komandasının üzvü Arzu Cəlilova, qrup komandaları arasında isə İtaliya yığması “AGF Trophy” Kubokuna sahib çıxdı.
Bununla da paytaxtımız 2022-ci ildə gimnastika növləri üzrə 5-ci beynəlxalq səviyyəli yarışa uğurla ev sahibliyi etdi. Azarkeşlərin gur alqışları, hərarətli dəstəyi ilə 31 ölkədən 126 gimnastın iştirakı ilə keçirilən Dünya kuboku tamaşaçılara maraqlı anlar yaşatdı və ölkəmizdə bədii gimnastika üzrə təşkil olunan 9-cu Dünya kuboku kimi tarixə yazıldı.
Yarışların bütün qalib və mükafatçıları təbrik edir, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğururlar arzulayırıq.

Сильная конкуренция, эмоции и гимн Азербайджана
В последний день Кубка мира в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики) запомнилось еще одним торжественным событием. Члены нашей Национальной сборной команды, завоевавшие вчера серебряную медаль в многоборье, сегодня, опередив всех своих соперниц, сумели подняться на высшую ступень пьедестала почета с 5-ю обручами. Члены нашей команды в групповых упражнениях в составе - Гюлли Агаларзаде, Ляман Алимурадовой, Камиллы Алиевой, Зейнаб Гумметовой, Елизаветы Лузан и Дарьи Сорокиной (32.850), опередив соперниц из других сильнейших стран, подняли наш флаг и спели гимн в родных стенах.
Всплеск эмоций наблюдался в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики) во время исполнения нашего национального гимна. После прозвучения нашего гимна, все сидящие в зале болельщики вместе с нашими гимнастками, стоявшими на пьедестале почета, исполнили гимн Азербайджана.
Сегодня наши спортсменки завершили финальные соревнования на 5-м месте с 3-мя лентами и 2-мя мячами. Также были определены победители по отдельным предметам.
Представительница нашей Национальной команды в индивидуальной программе - Арзу Джалилова, серебряный и бронзовый призер Чемпионата мира среди юниорок, бронзовый призер Чемпионата Европы, заняла 4-е место с обручем (29.800 баллов), 5-е с мячом (30.100 баллов) и 6-е с лентой (27.400 баллов).
Еще одна азербайджанская гимнастка - Зохра Агамирова, победительница IV Игр исламской солидарности, двукратный серебряный призер летней Универсиады, участница летних Олимпийских игр Токио-2020, заняла 6-е место в финале с обручем (29.350 балла) и булавами (28.250).
Согласно традиции, Кубок “AGF Trophy” был вручен гимнастке и групповой команде, набравшим самый высокий балл за исполнение. Член Национальной сборной команды Азербайджана в индивидуальной программе - Арзу Джалилова и сборная команда Италии в групповых упражнениях выиграли Кубок AGF Trophy.
Так, в 2022-м году в нашей столице успешно прошел 5-ый международный турнир еще по одному виду гимнастики. Кубок мира, в котором приняли участие 126 гимнасток из 31-й страны, под восторженными аплодисментами и при теплой поддержке болельщиков, подарил зрителям интересные моменты и вошел в историю как 9-й Кубок мира по художественной гимнастике, организованный в нашей стране.