21 yanvar tarixində “Olimpiya Lozannasında” (İsveçrə) Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclası keçirilib. İclas zamanı ölkənin birinci xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Mehriban Əliyeva Avropa idmanının inkişafı və Olimpiya hərəkatına verdiyi töhfəyə görə Avropa Olimpiya Komitələrinin ən yüksək mükafatı olan Ali Ordeni ilə təltif olunub.
Bir gün sonra isə, elə həmin “Olimpiya paytaxtında” Avropa Gimnastika İttifaqının İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə 2018-ci ilin batut gimnastikası üzrə Avropa Çempionatının keçirilməsi ilk dəfə olaraq Azərbaycana həvalə edildi.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərdiyi diqqət və yaradılmış idman infrastrukturu sayəsində Bakı mühüm idman yarışlarının daimi məkanına çevrilmişdir.
Təsadüfi deyil ki, 2016-cı Olimpiya ilinin idman gimnastikası (19-21 fevral) və batut gimnastikası üzrə (5-6 mart) Dünya Kuboklarının ilk mərhələlərinin iştirakçı karvanı məhz Bakıdan start götürür. 22-24 iyul tarixində, idmançılar və ümumiyyətlə idman azarkeşlərinin Rio-De-Janeyro Olimpiya Oyunlarına qalan günləri həyəcanla saydığı bir vaxtda, şəhərimiz bədii gimnastlara hələ də Dünya Kuboku finalında bütün çıxış proqramını bir daha təkmilləşdirmək fürsəti verəcəkdir.
Azərbaycanda dəfələrlə əhəmiyyətli yarışların keçirildiyi bədii gimnastikadan fərqli olaraq, əsası 2013-cü ilin sonunda qoyulan batut gimnastikası nisbətən yeni gimnastika növüdür. Batutçumuz İlya Qrişuninin İlk Avropa Oyunları çərçivəsində bürünc medal qazandığı yarışlarda tamaşaçılar tərəfindən bu idman növünə olan böyük maraq artıq müşahidə olunurdu.

There was held a regular meeting of the Executive Committee of the European Olympic Committees in "Olympic" Lausanne (Switzerland) on January 21. In the course of the meeting, First Lady of Azerbaijan, President of Azerbaijan Gymnastics Federation, Mrs. Mehriban Aliyeva, was awarded with an Order of Merit of the European Olympic Committees for her outstanding services in development of sports in Europe and contribution to the Olympic Movement.
A day later, in the same "Olympic capital", Azerbaijan was entrusted to host the European Championships in Trampoline Gymnastics in 2018 for the first time according to the decision of the Executive Committee of the European Union of Gymnastics.
Thanks to the attention paid by the country’s President Ilham Aliyev to the development of sports in Azerbaijan and creation of sports infrastructure, Baku has become a stable venue for major sporting events.
So, it is quite natural that a caravan of competitors of 2016 Olympic year’s first World Cup series in Artistic Gymnastics (February 19-21) and Trampoline Gymnastics (March 5-6) sets out from Baku. And, on July 22-24, while athletes and sport fans will impatiently be counting down the days left to the start of the Olympic Games in Rio de Janeiro, our city will become a shelter for rhythmic gymnasts, still having an opportunity to try out the whole program of performances at the World Cup final.
Unlike Rhythmic Gymnastics, in which Baku has repeatedly hosted major competitions, Trampoline Gymnastics is a relatively new gymnastics discipline started to be developed in the country since late 2013. Our representative Ilya Grishunin is a bronze medalist of the First European Games in Trampoline Gymnastics competitions where we could already see interest shown to this gymnastics discipline by the audience.