Pekində keçiriləcək Olimpiya oyunlarına hazırlıq məqsədi ilə, Azərbaycan gimnastları Aliyə Qarayeva, Dinarə Gimatova, Anna Qurbanova və Zeynəb Cavadlı hal-hazırda Xorvatiyada təlim-məşq toplanışlarında iştirak edirlər. Xatırladaq ki, Qarayevə və Gimatova Çində keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına vəsiqə sahibidirlər. Qurbanova və Cavadlı isə rəsmi olaraq həmin oyunlarda iki ehtiyatda olan gimnast kimi təsdiqlənmişlər.
11 iyula kimi davam edəcək məşqlər Dubrovnikdə - “Adriatikanın incisi” adlandırılan Xorvatiyanın ən əzəmətli və gözəl şəhərində keçiriləcək. O, həmçinin, Venesiya və Amsterdamla yanaşı, YUNESKO tərəfindən Avropanın Dirçəliş dövrünün ən gözəl şəhər-abidələrinin üçlüyünə daxil edilmişdir.
Komanda məşqçilərinin dediklərinə görə, toplanışlarda əsas diqqət gimnastların Olimpiya proqramının təkmilləşdirilməsinə yetiriləcək. “Bu təlimlər Rusiya gimnastları ilə birgə keçiriləcək, burada həm məşqlər, həm də yoxlama görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulur”, - deyə, məşqçilər bildirmişlər.
Lakin Anna Qurbanova Xorvatiyadakı toplanışlar zamanı kiçik bir fasilə edəcək. İş ondadır ki, o, və daha bir yunior Səidə Abdullayeva (1993-cü il təvəllüdlü) “Trofeo Kariprato” adlı beynəlxalq turnirin iştirakçıları olacaqlar. Həmin yarışlar İtaliyanın Prato şəhərində 20-22 iyun tarixlərində keçiriləcək.
Olimpiya Oyunlarının astanasında Azərbaycanın qrup hərəkətləri üzrə komandası da təlim-məşq toplanışlarındadır. Qrupun beş əsas üzvü (Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolova), habelə ehtiyatda olan iki gimnast (Dina Qorina və Leyla Şamilova) iyul ayının sonunadək Bolqarıstanda məşq edəcəklər.
Kollektivin məşqçisi Mariana Vasilevanın verdiyi məlumata əsasən, olimpiyaqabağı məşqlər Sofiyada bütün dünyada məşhur olan “Levski” klubunda keçiriləcək. “3 halqa/4 gürzlə hərəkətlər tamamilə yeni olacaq, onları biz öyrənəcəyik və məşq etdirəcəyik. Bu hərəkətləri biz zəif olduqlarına görə yenidən nəzərdən keçirmirik, sadəcə bunu etməyin vaxtıdır. Bu yaxınlarda Turində təqdim olunmuş 5 iplə kompozisiyaya gəlincə isə, əlbəttə burada elə ayrı-ayrı yerlər var ki, onların üzərində işləmək lazımdır. Mən əminəm ki, bizim yeni hərəkətlərimiz Pekində heç kəsi biganə qoymayacaq”, - deyə, o, bildirdi.
Bolqarıstana, həmçinin, Azərbaycanın gənc gimnastlardan ibarət kvarteti, lakin Sofiyadakı toplanışlara deyil, Tarqovişte şəhərində 21-22 iyun tarixlərində keçiriləcək “Alegro Cup” yarışlarında iştirak etmək üçün yola düşəcəklər. Bunlar Bahar Əsgərova (1997-ci il təvəllüdlü), Aynur Mustafayeva (1998), Nahidə Əhmədli (1999) və Ləman Göyüşovadır (2000).

As a process of preparation for the Olympic Games in Beijing, Azerbaijani gymnasts Aliya Garayeva, Dinara Gimatova, Anna Gurbanova and Zeynab Javadli are in a training camp in Croatia. It should be mentioned that Garayeva and Gimatova are the holders of precious permit for the Olympic Games in PRC, while Gurbanova and Javadli are officially presented as two reserve gymnasts.
Trainings, which will last till July 11, will be held in Dubrovnik – the most majestic and splendid Croatian city called “the Adriatic’s pearl”. Along with Venice and Amsterdam, it is also included by UNESCO in the group of three most beautiful towns-monuments of Europe of the Renaissance period.
According to the team’s coaches, the main emphasis will be put on perfection of the gymnasts’ Olympic program during the trainings. “These trainings, which also imply control sparring, will be held jointly with Russian gymnasts,” the tutors stated.
Only Anna Gurbanova will take a short time-out during the training camp in Croatia. The fact is that, she and one more junior Saida Abdullayeva (born in 1993) will take part in the “Trofeo Cariprato” international tournament. Annual competitions will be held in Prato, Italy, on June 20-22.
On the threshold of the main Games of the four years, an Azerbaijani team in group exercises is also in the training camp. Five main members of the group (Vafa Huseynova, Anna Bitieva, Valeriya Egay, Alina Trepina and Anastasiya Prasolova), as well as reserve gymnasts (Dina Gorina and Leyla Shamilova) will train in Bulgaria till the end of July.
According to Mariana Vasileva, the collective’s coach, pre-Olympic trainings will be held in the world-famous “Levski” club in Sophia. “The exercise with 3 hoops/4 clubs will be absolutely new, we will learn and train it. We are going to revise it not due to its weakness, but it is just a time to do it. As to the composition with 5 ropes presented in the European Championships in Turin recently, certainly, there are places that need to be improved. I am sure that everybody will like our new performance in Beijing,” she said.
A quartet of young Azerbaijani gymnasts (Bahar Asgarova - born in 1997, Aynur Mustafayeva - born in 1998, Naida Ahmadli - born in 1999 and Laman Goyushova - born in 2000) will also leave for Bulgaria, not to the training camp in Sofia but to the Alegro Cup tournament to be held in Targovishte on June 21-22.