Pekində keçiriləcək Olimpiya oyunlarına hazırlıq məqsədi ilə, Azərbaycan gimnastları Aliyə Qarayeva, Dinarə Gimatova, Anna Qurbanova və Zeynəb Cavadlı hal-hazırda Xorvatiyada təlim-məşq toplanışlarında iştirak edirlər. Xatırladaq ki, Qarayevə və Gimatova Çində keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına vəsiqə sahibidirlər. Qurbanova və Cavadlı isə rəsmi olaraq həmin oyunlarda iki ehtiyatda olan gimnast kimi təsdiqlənmişlər.
11 iyula kimi davam edəcək məşqlər Dubrovnikdə - “Adriatikanın incisi” adlandırılan Xorvatiyanın ən əzəmətli və gözəl şəhərində keçiriləcək. O, həmçinin, Venesiya və Amsterdamla yanaşı, YUNESKO tərəfindən Avropanın Dirçəliş dövrünün ən gözəl şəhər-abidələrinin üçlüyünə daxil edilmişdir.
Komanda məşqçilərinin dediklərinə görə, toplanışlarda əsas diqqət gimnastların Olimpiya proqramının təkmilləşdirilməsinə yetiriləcək. “Bu təlimlər Rusiya gimnastları ilə birgə keçiriləcək, burada həm məşqlər, həm də yoxlama görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulur”, - deyə, məşqçilər bildirmişlər.
Lakin Anna Qurbanova Xorvatiyadakı toplanışlar zamanı kiçik bir fasilə edəcək. İş ondadır ki, o, və daha bir yunior Səidə Abdullayeva (1993-cü il təvəllüdlü) “Trofeo Kariprato” adlı beynəlxalq turnirin iştirakçıları olacaqlar. Həmin yarışlar İtaliyanın Prato şəhərində 20-22 iyun tarixlərində keçiriləcək.
Olimpiya Oyunlarının astanasında Azərbaycanın qrup hərəkətləri üzrə komandası da təlim-məşq toplanışlarındadır. Qrupun beş əsas üzvü (Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolova), habelə ehtiyatda olan iki gimnast (Dina Qorina və Leyla Şamilova) iyul ayının sonunadək Bolqarıstanda məşq edəcəklər.
Kollektivin məşqçisi Mariana Vasilevanın verdiyi məlumata əsasən, olimpiyaqabağı məşqlər Sofiyada bütün dünyada məşhur olan “Levski” klubunda keçiriləcək. “3 halqa/4 gürzlə hərəkətlər tamamilə yeni olacaq, onları biz öyrənəcəyik və məşq etdirəcəyik. Bu hərəkətləri biz zəif olduqlarına görə yenidən nəzərdən keçirmirik, sadəcə bunu etməyin vaxtıdır. Bu yaxınlarda Turində təqdim olunmuş 5 iplə kompozisiyaya gəlincə isə, əlbəttə burada elə ayrı-ayrı yerlər var ki, onların üzərində işləmək lazımdır. Mən əminəm ki, bizim yeni hərəkətlərimiz Pekində heç kəsi biganə qoymayacaq”, - deyə, o, bildirdi.
Bolqarıstana, həmçinin, Azərbaycanın gənc gimnastlardan ibarət kvarteti, lakin Sofiyadakı toplanışlara deyil, Tarqovişte şəhərində 21-22 iyun tarixlərində keçiriləcək “Alegro Cup” yarışlarında iştirak etmək üçün yola düşəcəklər. Bunlar Bahar Əsgərova (1997-ci il təvəllüdlü), Aynur Mustafayeva (1998), Nahidə Əhmədli (1999) və Ləman Göyüşovadır (2000).

В процессе подготовки к Олимпийским играм в Пекине азербайджанские гимнастки Алия Гараева, Динара Гиматова, Анна Гурбанова и Зейнаб Джавадлы находятся на учебно-тренировочных сборах в Хорватии. Напомним, что Гараева и Гиматова являются обладательницами заветных путевок на Олимпиаду в КНР, тогда как Гурбанова и Джавадлы официально заявлены в качестве двух запасных гимнасток.
Тренировки, продлящиеся до 11 июля будут проходить в Дубровнике – самом величественном и изысканном хорватском городе, который называют «жемчужиной Адриатики». Он также включен ЮНЕСКО в тройку красивейших городов-памятников Европы эпохи Возрождения, наряду с Венецией и Амстердамом.
Как заявили тренеры команды, основной упор на сборах будет делаться на оттачивание олимпийских программ гимнасток. «Эти учения пройдут совместно с российскими гимнастками, с которыми запланированы как тренировки, так и контрольные спарринги», отметили наставники.
Небольшой тайм-аут во время хорватских сборов возьмет лишь Анна Гурбанова. Дело в том, что она и еще одна юниорка Саида Абдуллаева (1993 года рождения) будут участницами международного турнира «Трофео Карипрато». Ежегодные соревнования пройдут 20-22 июня в итальянском местечке Прато.
На сборах в преддверии главных Игр четырехлетия и команда Азербайджана в групповых упражнениях. Пять основных «групповичек» (Вафа Гусейнова, Анна Битиева, Валерия Егай, Алина Трёпина и Анастасия Прасолова), а также две запасные (Дина Горина и Лейла Шамилова) будут тренироваться до конца июля в Болгарии.
По сообщению тренера коллектива Марианы Василевой, предолимпийские занятия пройдут во всемирно известном софийском клубе «Левски». «Упражнение с 3 обручами / 4 булавами будет абсолютно новое, его мы будем разучивать и тренировать. Оно будет пересмотрено не в силу своей слабости, а потому что пришло время. Что касается композиции с 5 скакалками, представленной на недавнем еврочемпионате в Турине, то есть, конечно же, отдельные места, которые необходимо доработать. Я просто уверена, что наши новые постановки не оставят в Пекине равнодушным никого», сказала она.
Туда же, в Болгарию, но не на сборы в Софию, а на турнир в городок Тарговиште Alegro Cup 21-22 июня отправится квартет юных азербайджанских гимнасток. Это Бахар Аскерова (1997 года рождения), Айнур Мустафаева (1998), Наида Ахмедли (1999) и Ляман Гёюшова (2000).