Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası Akademiyası (FIG) Azərbaycanda ilk dəfə məşqçilər üçün birinci səviyyəli kurslar keçirir.
Bu gün Bakıda Akademiyanın üç eksperti - kursların rəhbəri Nota Klentrou (Kanada), Nadya Aleksandrova (Böyük Britaniya) və Helena Diaş (Portuqaliya) 17 iştirakçı üçün seminara başlayıblar.
"Akademiyada üç səviyyə üzrə məşqçilik kursları var. Hazırda keçirilən kurslar birinci səviyyə üçün nəzərdə tutulub. Kursların məqsədi tədris metodikasının səviyyəsini dünya standartları səviyyəsinə çatdırmaqdır", açılışda N. Klentrou bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda artıq Akademiyanın kurslarının müxtəlif səviyyələrini uğurla keçən məşqçilər var. Onlar Azərbaycan milli yığmasının məşqçilərindən biri olan Natalya Bulanova (3-cü kateqoriya), Bakıdakı bazada komandanın baş məşqçisinə yardım edən Anastasiya Prasolova (1-ci kateqoriya) və Qusarda bədii gimnastika bölməsinə rəhbərlik edən Kamilla Məmmədovadır (1-ci kateqoriya).
Kanadalı ekspertin fikrincə, Azərbaycanda bədii gimnastika idman növü artıq kifayət qədər inkişaf edib. Bir həftə ərzində Bakıda keçiriləcək bu kurslar məşqçilik təcrübəsi az olan və yaxud gimnast idman karyerasını başa vuraraq məşqçilik etmək istəyən şəxslər üçün nəzərdə tutulub.
Kursların yekunu olaraq yanvarın 20-21-də praktiki və nəzəri imtahanlar keçiriləcək. İmtahandan müvəffəqiyyətlə keçən məşqçilərə beynəlxalq dərəcəli məşqçi sertifikatı veriləcək.

Today, the Academy’s three experts – the course’s leader Nota Klentrou (Canada), Nadya Aleksandrova (Great Britain) and Helena Diaz (Portugal) have commenced their lectures for 17 participants.
“There are three levels at the Academy. Courses are being held at present, are assigned for the first level. The courses’ objective is to raise the standard of coaching methodology,” N. Klentrou announced at the opening.
According to her, there are coaches in Azerbaijan who have already taken the courses of different levels successfully. This is one of the coaches of the Azerbaijani national team Natalya Bulanova holding the Category 3, as well as Anastasiya Prasolova who assists the national team’s head coach within the base in Baku and Kamilla Mammadova who leads the rhythmic gymnastics section in Gusar (both – Level 1).
According to the Canadian expert, rhythmic gymnastics has developed in Azerbaijan enough well. The one-week workshop held in Baku is aimed for the specialists-beginners and gymnasts stopped their sports career and wishing to switch over to coaching.
Theoretical and practical exams will be held upon the courses’ completion. Specialists, who take an examination, will get certificates of the international level.