30 yanvar - 2 fevral tarixlərində Macarıstanın Budapeşt şəhərində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən "2025-2028 beynəlxalq hakimlik kursları" keçirilib. Kurslarda kişi idman gimnastikası üzrə hakimlərimiz Zəkəriyyə Muradlı və Eldar Səfərov iştirak edib. Onlar kurs üzrə yekun imtahanla müxtəlif kateqoriyaya sahib olublar.
Belə ki, Zəkəriyyə Muradlı Kateqoriya 3-ə, Eldar Səfərov isə Kateqoriya 4-ə layiq görülüb.
Qitələrarası hakimlik kursları Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən hər Olimpiya dövründə təşkil olunan, beynəlxalq hakimlər üçün nəzərdə tutulan xüsusi təlim proqramıdır. Kurslar gimnastika növləri üzrə qaydaların dərindən öyrənilməsi, praktiki məşqlər və imtahanlardan ibarətdir. Kursların keçirilməsində məqsəd beynəlxalq səviyyədə keçirilən yarışlarda ən dəqiq və obyektiv qiymətləndirməni təmin etmək üçün hakimlərin bilik və bacarıqlarını artırmaqdır.
Kurslar çərçivəsində iştirakçılar:
- Yeni qaydalar və təlimatlarla tanış olur,
- Məşq zamanı müxtəlif gimnastika çıxışlarını qiymətləndirir,
- Ən yüksək nəticə göstərmək üçün imtahanlardan keçirlər.
Hakimlərin kateqoriyaları onların beynəlxalq yarışlarda hansı səviyyədə çıxışları qiymətləndirə biləcəyini müəyyən edir. 1-ci kateqoriya isə ən yüksək səviyyə hesab olunur və yalnız seçilmiş hakimlər bu kateqoriyaya layiq görülürlər.
Bu hakimlik kurslarında Azərbaycan hakimlərinin yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirməsi milli gimnastika ictimaiyyətimiz üçün tarixi hadisədir.

С 30 января по 2 февраля в Будапеште (Венгрия) прошли «Международные курсы судейства 2025-2028 годов» при организации Международной федерацией гимнастики (FIG). В них приняли участие судьи по мужской спортивной гимнастике Закария Мурадли и Эльдар Сафаров. По итогам курсов они получили различные категории.
Так, Закарии Мурадли была присвоена 3-я категория, а Эльдару Сафарову - 4-я категория.
Межконтинентальный курс судейства — это специальная программа подготовки международных судей, организуемая Международной федерацией гимнастики (FIG) для каждого олимпийского цикла. Курсы состоят из углубленного изучения правил гимнастики, практических занятий и экзаменов. Целью проведения курсов является совершенствование знаний и навыков судей для предоставления максимально точной и объективной оценки на соревнованиях, проводимых на международном уровне.
Участники курсов:
- Знакомятся с новыми правилами и инструкциями,
- Оценивают различные гимнастические выступления во время тренировки,
- Сдают экзамены, чтобы показать наивысший результат.
Категории судей определяют уровень, на котором они могут оценивать выступления на международных соревнованиях. Категория 1 считается наивысшим уровнем, она присуждается только избранным судьям.
Высокий профессионализм азербайджанских судей на этих судейских курсах является историческим событием для нашего национального гимнастического сообщества.