Marina Durunda: Çox qürurlanıram ki, tarixdə ilk Avropa Oyunları məhz Bakıda keçiriləcək
2015-ci ilin yayında Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunları ərəfəsində, qərara gəldik ki, bu möhtəşəm idman tədbirində iştirakı gözlənilən gimnastlar ilə həmsöhbət olaq. Siyahımızda ilk yerdə, bədii gimnastika üzrə çoxsaylı Dünya Kuboklarının mükafatçısı, ölkənin 2 qat mütləq çempionu və Avropa Oyunlarının səfiri Marina Durundadır.
Mənim 4 yaşım olanda, atam məni zala gətirdi. Belə ki, qohumum gimnastikayla məşğul olurdu və mən də bütün bunları öyrənmək istəyirdim. Bir az kilolu idim (gülür) və təbii olaraq mənə rəqslə məşğul olmağı tövsiyə etdilər. Lakin mən məşq etmək istəyirdim, buna görə də idmanda qaldım.
Əgər başqa idman növünü bədii gimnastika kimi bəyənsəydim, düşünürəm ki, məndə alınardı. Lakin heç bir başqa idman növü mənim bu qədər xoşuma gəlmir.
Düşünürəm ki, bu təcrübəylə gəlir. Tez-tez çıxış etdikdə, daha asan olur. Əbətdə, özünü də motivasiya etməlisən. Xüsusi sirri yoxdur, esas odur özünə inanasan, o zaman hər şey alınır.
Özünə inam, səbr və əmək...və hər şey alınacaq. Nizam-intizam da vacibdir. Və bir də, məşqçiyə qulaq asmaq vacibdir. Dinləmək, eşitmək və əməl etmək.
Düşünürəm ki, bu idman növündən asılıdır. Təhlükəli idman növləri də var. Misal üçün idman gimnastikası, bədii gimnastikaya nisbətən daha təhlükəlidir. Bədii gimnastika isə elə də təhlükəli deyil.
Bəli, 2 qat Olimpiya çempionu Yevgeniya Kanayeva.
İlk öncə Minskdə keçiriləcək Avropa Çempionatında layiqincə çıxış etmək, sonra Bakıda təşkil olunacaq ilk Avropa Oyunlarında, daha sonra əlbətdə ki, Olimpiyadaya lisenziya əldə etmək üçün Ştutqarta keçiriləcək Dünya Çempionatında iştirak etmək. Bu lisenziyanı qazanmağı çox istəyirəm.
Avropa Oyunları mühüm hadisədir.  Mən çox qürurlanıram ki, tarixdə ilk Avropa Oyunları məhz Bakıda keçiriləcək. Bu oyunlarda iştirak etmək çox şərəflidir. Ümumiyyətlə, mənim üçün bu vacib yarışdır, ölkəmizi öz evimizdə layiqincə təmsil etmək istəyirəm. Bu yarışa ən vacib yarış kimi hazırlaşıram. Artıq yeni mövsümdür, yeni çıxışlar hazırlamışıq, hakimləri və tamaşaçıları təəccübləndirəcəyik.
Yaxşı övlad, bacı, rəfiqə olmağı, sadəcə yaxşı insan olmağı  istəyirəm. Gələcək üçün başqa məqsədlərim hələki yoxdur.
Boş vaxtlarımda gəzməyə çıxırıq, kinoya gedirik. Düşünürəm ki, biz bunlara idmançı olmayanlardan daha az vaxt sərf edirik.
Mənim 2 qardaşım var. Onları çox sevirəm və onlar üçün çox darıxıram. Ümumiyyətlə, valideynlərimə çox minnətdaram ki, məni məhz bu idman növünə gətiriblər, bütün karyeram boyu məni dəstəkləyiblər və hələ də dəstəkləyirlər. Onları çox sevirəm.
Xeyr (gülür).
Adətən “Marina irəli” – deyə, səslənirlər. Ümumiyyətlə xalçaya çıxmazdan əvvəl onların necə “Azərbaycan” deyə, səsləndiklərini eşidirəm və çox təsirlənirəm. Bu çox xoşdur, sadəcə başa düşürsən ki, bütün zal səni dəstəkləyir. Bu ruhlandırır.

В преддверии первых Европейских Игр, которые пройдут в Баку летом 2015 года, мы решили побеседовать с гимнастами – возможными участниками этого грандиозного спортивного события. Первой в нашем списке стала Марина Дурунда - многократная призерка кубков мира по художественной гимнастике, двукратная абсолютная чемпионка страны и спортивный посол Европейских Игр.
Когда мне было 4 года, папа привел меня в зал. Так как двоюродная сестра занималась гимнастикой, мне тоже захотелось научиться всему этому. Я была такой пампушкой (смеется), и мне естественно предложили пойти на танцы. Но я хотела заниматься, и поэтому осталась в спорте.
Если бы мне другой вид спорта нравился так же, как и художественная гимнастика, я думаю, что у меня все бы получилось. Но мне никакой другой вид спорта так не нравится.
Мне кажется, это приходит с опытом. Когда выступаешь чаще, становится легче и легче...Ну и надо себя как-то мотивировать. Особых секретов нет, просто надо верить в себя и тогда всё получится.
Вера в себя, терпение и труд … всё перетрут. Очень важна дисциплина. А еще очень важно слушать тренера. Слушать, слышать и выполнять.
Мне кажется это зависит от вида спорта. Бывают опасные виды, например, спортивная гимнастика – она опаснее, чем художественная. Художественная гимнастика не очень опасный вид.
Да, Евгения Канаева, двукратная олимпийская чемпионка.
Сначала, конечно же хочется достойно выступить на чемпионате Европы в Минске, потом на Европейских Играх в Баку, и конечно же на чемпионате мира в Штутгарте, где у нас разыгрывается лицензия на Олимпиаду. Очень хочу получить эту лицензию.
Европейские Игры это такое событие… Я очень горжусь тем, что первые в истории Европейские Игры проводятся именно у нас в Баку. Это очень большая честь выступать на них. Вообще, для меня это очень важное событие, хочется достойно представить страну у себя же дома. Готовлюсь к ним как обычно готовлюсь к важным стартам. У нас новый сезон, мы составили новое упражнение, удивим всех - и судей и зрителей.
Хочется быть хорошей дочкой, сестрой, подругой, просто хорошим человеком. А какие-то цели на будущее я пока еще не ставила.
Когда есть свободное время мы выходим гулять, в кино ходим. Я думаю, мы просто тратим на это намного меньше времени, чем не спортсмены.
У меня есть два брата, я их безумно люблю и очень по ним скучаю. Вообще, я очень благодарна своим родителям за то, что отдали меня в этот вид спорта, за то, что поддерживали и поддерживают на протяжении всей моей карьеры. Я их очень люблю.
Нет (смеется).
Обычно кричат «Марина, вперед!». Но вообще, когда я перед выходом на площадку просто слышу, как скандируют «Азербайджан!» у меня просто мурашки по коже. Это безумно приятно – просто понимаешь, что весь зал болеет за тебя, всей душой. Это вдохновляет.