İdman gimnastlarının növbəti mübarizəsinə Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında start verildi.
6-9 mart tarixlərində Bakıda keçirilən “İdman gimnastikası üzrə FIG Dünya kuboku, AGF Trophy”nin açılış mərasimi baş tutdu.
Mərasimdə çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov hər il respublikamızda gimnastika növləri üzrə keçirilən mötəbər yarışlar və qazanılan nailiyyətlərin Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın idmanın bu növünün inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsi olduğunu vurğuladı.
Daha sonra Dünya kuboku açıq elan olundu və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Yarışda ev sahibi Azərbaycandan başqa, Belçika, Bolqarıstan, Xorvatiya, Gürcüstan, Çin, Macarıstan, Hindistan, Yaponiya, AIN, Qazaxıstan, Latviya, Honq Konq, Serbiya, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna, Amerika, Özbəkistan təmsilçiləri müxtəlif proqramlarda öz qüvvələrini sınayırlar.
Dünya kubokunda ölkəmizi kişilər arasında Nikita Simonov (halqalar), İvan Tixonov (dəstəli at, dayaqlı tullanma, paralel qollar, turnik), Rəsul Əhmədzadə (dəstəli at, paralel qollar), Mənsum Səfərov (turnik, sərbəst hərəkətlər), Murad Ağarzayev (sərbəst hərəkətlər), Ramin Dəmirov (halqalar, dayaqlı tullanma) qadınlar arasında isə Dəniz Əliyeva (dayaqlı tullanma, gimnastika tiri, turnik, sərbəst hərəkətlər) təmsil edəcəklər. Dördgünlük yarışların yekununda, həmçinin ən yüksək icra xalı toplamış gimnastlara ənənəvi “AGF Trophy” kuboku təqdim olunacaq.

The FIG Artistic Gymnastics World Cup, AGF Trophy, officially started with an Opening Ceremony at the National Gymnastics Arena in Baku, March 6 to 9.
During the ceremony, the Minister of Youth and Sport Farid Gayibov, emphasized that the prestigious gymnastics competitions held annually in Azerbaijan and the remarkable achievements attained are a result of the attention and care provided by the First Vice-President of Azerbaijan and President of the Azerbaijan Gymnastics Federation Mehriban Aliyeva, towards the development of this sport.
Following the speech, the World Cup was declared open, and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Apart from host country Azerbaijan, gymnasts from Belgium, Bulgaria, Croatia, Georgia, China, Hungary, India, Japan, AIN (Neutral Athletes), Kazakhstan, Latvia, Hong Kong, Serbia, Slovenia, Turkiye, Ukraine, the USA and Uzbekistan are competing in various events.
Representing Azerbaijan in the men's competitions are:
• Nikita Simonov (Rings),
• Ivan Tikhonov (Pommel Horse, Vault, Parallel Bars, Horizontal Bar),
• Rasul Ahmadzadeh (Pommel Horse, Parallel Bars),
• Mansum Safarov (Horizontal Bar, Floor Exercises),
• Murad Agharzayev (Floor Exercises),
• Ramin Damirov (Rings, Vault).
In the women's competition, Azerbaijan will be represented by Deniz Aliyeva, competing in Vault, Balance Beam, Uneven Bars and Floor Exercises.
At the end of the four-day competition, the traditional "AGF Trophy" will be awarded to the gymnasts who achieve the highest execution scores.