İdman gimnastlarının növbəti mübarizəsinə Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında start verildi.
6-9 mart tarixlərində Bakıda keçirilən “İdman gimnastikası üzrə FIG Dünya kuboku, AGF Trophy”nin açılış mərasimi baş tutdu.
Mərasimdə çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov hər il respublikamızda gimnastika növləri üzrə keçirilən mötəbər yarışlar və qazanılan nailiyyətlərin Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın idmanın bu növünün inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsi olduğunu vurğuladı.
Daha sonra Dünya kuboku açıq elan olundu və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Yarışda ev sahibi Azərbaycandan başqa, Belçika, Bolqarıstan, Xorvatiya, Gürcüstan, Çin, Macarıstan, Hindistan, Yaponiya, AIN, Qazaxıstan, Latviya, Honq Konq, Serbiya, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna, Amerika, Özbəkistan təmsilçiləri müxtəlif proqramlarda öz qüvvələrini sınayırlar.
Dünya kubokunda ölkəmizi kişilər arasında Nikita Simonov (halqalar), İvan Tixonov (dəstəli at, dayaqlı tullanma, paralel qollar, turnik), Rəsul Əhmədzadə (dəstəli at, paralel qollar), Mənsum Səfərov (turnik, sərbəst hərəkətlər), Murad Ağarzayev (sərbəst hərəkətlər), Ramin Dəmirov (halqalar, dayaqlı tullanma) qadınlar arasında isə Dəniz Əliyeva (dayaqlı tullanma, gimnastika tiri, turnik, sərbəst hərəkətlər) təmsil edəcəklər. Dördgünlük yarışların yekununda, həmçinin ən yüksək icra xalı toplamış gimnastlara ənənəvi “AGF Trophy” kuboku təqdim olunacaq.

На Национальной арене гимнастики стартовали очередные соревнования. Состязания в рамках «Кубка мира по спортивной гимнастике, AGF Trophy» проходят в Баку с 6 по 9 марта. Выступая на церемонии открытия, министр молодежи и спорта Азербайджана Фарид Гаибов подчеркнул, что престижные соревнования, ежегодно проходящие в нашей стране, а также успехи наших представителей гимнастики, являются результатом внимания и заботы, проявляемыми Первым вице-президентом Азербайджана, президентом Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиевой к развитию этого вида спорта. Кубок мира был объявлен открытым, после чего прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Помимо спортсменов из Азербайджана, в различных программах выступят представители Бельгии, Болгарии, Хорватии, Грузии, Китая, Венгрии, Индии, Японии, AIN, Казахстана, Латвии, Гонконга, Сербии, Словении, Турции, Украины, США и Узбекистана.
Нашу страну на Кубке мира представляют Никита Симонов (кольца), Иван Тихонов (конь-махи, опорный прыжок, параллельные брусья, перекладина), Расул Ахмадзаде (конь-махи, параллельные брусья), Мансум Сафаров (опорный прыжок, вольные упражнения), Мурад Агарзаев (вольные упражнения, опорный прыжок), Рамин Дамиров (кольца, опорный прыжок) и Дениз Алиева (опорный прыжок, гимнастическое бревно, перекладина, вольные упражнения). По итогам четырехдневных соревнований гимнастам с наилучшими показателями будет вручен традиционный трофей «AGF Trophy».