“Azərbaycan müasir dövrdə beynəlxalq miqyasda idman dövləti kimi tanınır və bunun nəticəsi kimi müxtəlif beynəlxalq idman yarışlarının - qitə və dünya çempionatlarının ölkəmizdə keçirilməsi artıq ənənəyə çevrilib” - deyə, Azərbaycanın Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku yarışlarının açılış mərasimində çıxış edərkən Trend-ə bildirib.
Müxtəlif ölkələrdən yarış iştirakçılarını qədim azərbaycan torpağında salamlayan nazir onlara ən xoş arzularını çatdırıb.
Nazirin sözlərinə görə, İlk Avropa Oyunlarının, “Formula 1” Avropa Qran-prisinin, cari ildə Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının, 2017-cü ildə İslam Həmrəylik Oyunlarının, məhz Azərbaycanda keçirilməsi beynəlxalq idman ictimaiyyəti tərəfindən ölkəmizə göstərilən etimadın bariz nümunəsidir: "Bu etimadı doğrultmaq üçün Azərbaycan Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və rəhbərliyi altında üzərimizə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırıq. Əminəm ki, bu yarışın da yüksək səviyyədə keçirilməsinə nail olacağıq. Bədii gimnastikanı dünyada, o cümlədən ölkəmizdə çox sevirlər və bu idman növü böyük tamaşaçı auditoriyası toplayır”.
Gənclər və idman naziri xüsusi vurğulayıb ki, Azərbaycanın Birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, deputat Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilməsindən sonra gimnastikanın bütün növlərinə, o cümlədən bədii gimnastikaya diqqət və maraq xeyli artıb və nəticədə bütün tədbirlər yüksək səviyyədə təşkil edilir, idman bayramına çevrilir”.
A. Rəhimov qeyd edib ki, 2003-cü ildən başlayaraq ölkədə bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələləri keçirilib, 2005-ci ildə Dünya Çempionatı, 2007-ci ildən isə Avropa Çempionatı təşkil edilib: "Bu gün ölkəmizdə gimnastikanın bu növü üzrə artıq dördüncü dəfə Dünya Kuboku yarışları keçirilir. Fürsətdən istifadə edərək, belə mötəbər yarışın respublikada keçirilməsi üçün göstərilən etimada görə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə minnətdarlığımı bildirirəm. Şübhəsiz ki, 17 ölkənin idmançılarının iştirak etdiyi yarış Azərbaycanda idmanın bu növünün inkişafında və təbliğində mühüm rol oynayacaq, idmançılarımızın təcrübə qazanmaları üçün əlverişli şərait yaradacaq. Əminəm ki, bu tədbir yarışları izləmək məqsədilə gələn tamaşaçılar və azarkeşlər üçün unudulmaz hadisə olacaq. Ümid edirəm ki, Dünya Kuboku yarışlarında qüvvələrini sınayan idmançılar avqust ayında Braziliyanın Rio-de-Janeyro şəhərində keçiriləcək XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında da öz bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər”. Sonda nazir, hər bir idmançıya layiqli mübarizə aparmağı və qələbə arzulayıb.

Azerbaijan’s Minister of Youth and Sports Azad Rahimov addressed the opening ceremony of the FIG World Cup in Rhythmic Gymnastics in Baku on July 22.
“Today, I greet all the participants from different countries joined the World Cup in Rhythmic Gymnastics organized on the ancient land of Azerbaijan and express my best wishes. You are very welcome to our country,” the minister said.
He pointed out that nowadays, Azerbaijan is internationally acknowledged as a sports country.
“Consequently, organization of different international events – Continental and World Championships in Azerbaijan has already become an established tradition,” Rahimov said.
“Moreover, the hosting of the First European Games in 2015, the Formula 1 Grand Prix of Europe and the World Chess Olympiad in 2016, the Islamic Solidarity Games in 2017 namely in our country is a striking example of trust shown to Azerbaijan by international sports community,” he added.
“In order to justify this confidence, we are making efforts to carry out our duties in a worthy manner under special attention and leadership of the head of state, President of the National Olympic Committee of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev,” the minister said.
“I am confident that we will also hold this competition at the highest level,” Rahimov added. “Rhythmic Gymnastics is favourite sports discipline that attracts the large audience in the world, including our country.”
“I would like to emphasize that support and interest shown in all gymnastics disciplines, as well as in Rhythmic Gymnastics is significantly increased after election of first lady of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, MP Mehriban Aliyeva as the president of Azerbaijan Gymnastics Federation. As a result, all events are organized at high level and they turn into sports festival,” the minister said.
“There has been held three World Cup series in Rhythmic Gymnastics in our country since 2003, the World Championships in Rhythmic Gymnastics in 2005, as well as three European Championships from 2007 so far,” he said. “Today, the country already hosts its 4th World Cup series in this gymnastics discipline.”
“Taking an opportunity, I would like to express my gratitude to the leadership of the International Federation of Gymnastics for its confidence in the organization of such a prestigious event in our republic,” he added.
Rahimov pointed out that these competitions with a participation of athletes from 17 countries of the world will certainly play an important role in further development and promotion of this gymnastics discipline in Azerbaijan and create favorable conditions for the athletes to gain experience.
“I am sure that this tournament will become an unforgettable event for the spectators and fans who came to watch the competitions,” he noted.
“I hope that the athletes, trying out their routines at such an event, will also demonstrate their skills at the XXXI Summer Olympic Games to be held in Rio de Janeiro this August,” the minister added.
Rahimov wished each athlete to compete with dignity, win a victory and announced the FIG Rhythmic Gymnastics World Cup AGF Trophy open.