“Azərbaycan müasir dövrdə beynəlxalq miqyasda idman dövləti kimi tanınır və bunun nəticəsi kimi müxtəlif beynəlxalq idman yarışlarının - qitə və dünya çempionatlarının ölkəmizdə keçirilməsi artıq ənənəyə çevrilib” - deyə, Azərbaycanın Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku yarışlarının açılış mərasimində çıxış edərkən Trend-ə bildirib.
Müxtəlif ölkələrdən yarış iştirakçılarını qədim azərbaycan torpağında salamlayan nazir onlara ən xoş arzularını çatdırıb.
Nazirin sözlərinə görə, İlk Avropa Oyunlarının, “Formula 1” Avropa Qran-prisinin, cari ildə Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının, 2017-cü ildə İslam Həmrəylik Oyunlarının, məhz Azərbaycanda keçirilməsi beynəlxalq idman ictimaiyyəti tərəfindən ölkəmizə göstərilən etimadın bariz nümunəsidir: "Bu etimadı doğrultmaq üçün Azərbaycan Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və rəhbərliyi altında üzərimizə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırıq. Əminəm ki, bu yarışın da yüksək səviyyədə keçirilməsinə nail olacağıq. Bədii gimnastikanı dünyada, o cümlədən ölkəmizdə çox sevirlər və bu idman növü böyük tamaşaçı auditoriyası toplayır”.
Gənclər və idman naziri xüsusi vurğulayıb ki, Azərbaycanın Birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, deputat Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilməsindən sonra gimnastikanın bütün növlərinə, o cümlədən bədii gimnastikaya diqqət və maraq xeyli artıb və nəticədə bütün tədbirlər yüksək səviyyədə təşkil edilir, idman bayramına çevrilir”.
A. Rəhimov qeyd edib ki, 2003-cü ildən başlayaraq ölkədə bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələləri keçirilib, 2005-ci ildə Dünya Çempionatı, 2007-ci ildən isə Avropa Çempionatı təşkil edilib: "Bu gün ölkəmizdə gimnastikanın bu növü üzrə artıq dördüncü dəfə Dünya Kuboku yarışları keçirilir. Fürsətdən istifadə edərək, belə mötəbər yarışın respublikada keçirilməsi üçün göstərilən etimada görə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə minnətdarlığımı bildirirəm. Şübhəsiz ki, 17 ölkənin idmançılarının iştirak etdiyi yarış Azərbaycanda idmanın bu növünün inkişafında və təbliğində mühüm rol oynayacaq, idmançılarımızın təcrübə qazanmaları üçün əlverişli şərait yaradacaq. Əminəm ki, bu tədbir yarışları izləmək məqsədilə gələn tamaşaçılar və azarkeşlər üçün unudulmaz hadisə olacaq. Ümid edirəm ki, Dünya Kuboku yarışlarında qüvvələrini sınayan idmançılar avqust ayında Braziliyanın Rio-de-Janeyro şəhərində keçiriləcək XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında da öz bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər”. Sonda nazir, hər bir idmançıya layiqli mübarizə aparmağı və qələbə arzulayıb.

Кубок мира в Баку сыграет важную роль в развитии художественной гимнастики в Азербайджане – министр
“Азербайджан на современном этапе известен в международном масштабе как спортивное государство, и результатом этого является то, что уже стало традицией проведение в стране различных международных спортивных соревнований - континентальных и мировых чемпионатов”, - министр молодежи и спорта Азад Рагимов сказал, выступая в пятницу на церемонии открытия соревнований Кубка мира по художественной гимнастике.
Поприветствовав на древней азербайджанской земле участников соревнований из различных стран, министр передал им наилучшие пожелания.
По его словам, проведение именно в Азербайджане первых Европейских игр, Гран-при Европы Формулы 1, в текущем году - Всемирной шахматной олимпиады, а также Исламских игр солидарности, которые состоятся в 2017 году, является наглядным примером доверия, оказываемого стране международным спортивным сообществом.
"Чтобы оправдать это доверие, мы при особом внимании и под руководством Президента Азербайджана, президента Национального Олимпийского комитета Ильхама Алиева стараемся достойно выполнять возложенные на нас задачи. Уверен, что мы добьемся проведения на высоком уровне и этого соревнования. Художественная гимнастика очень любима в мире, в том числе в нашей стране, и является видом спорта, собирающим большую зрительскую аудиторию", - сказал Рагимов.
Министр молодежи и спорта особо отметил, что после избрания Первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева, депутата Мехрибан Алиевой президентом Федерации гимнастики Азербайджана внимание и интерес ко всем видам гимнастики, в том числе к художественной гимнастике, значительно возросли, и в результате этого все мероприятия организуются на высоком уровне и превращаются в спортивный праздник.
Рагимов подчеркнул, что, начиная с 2003 года, в стране были проведены этапы Кубка мира по художественной гимнастике, в 2005 году - Чемпионат мира, с 2007 года - три Чемпионата Европы.
"Сегодня уже в четвертый раз в нашей стране проводятся соревнования Кубка мира по этому виду гимнастики. Пользуясь возможностью, выражаю признательность руководству Международной федерации гимнастики за доверие, оказанное для проведения в республике столь престижного соревнования. Несомненно, что это соревнование, в котором участвуют спортсмены из 17 стран, сыграет важную роль в развитии и пропаганде этого вида спорта в Азербайджане, создаст благоприятные условия для накопления опыта нашими спортсменами. Уверен, что это мероприятие станет незабываемым событием для зрителей и болельщиков, пришедших понаблюдать за соревнованиями. Надеюсь, что спортсмены, испытавшие силы на соревнованиях Кубка мира, продемонстрируют свои умения и на XXXI Летних Олимпийских играх, которые пройдут в августе в бразильском городе Рио-де-Жанейро. Желаю каждому спортсмену достойной борьбы и победы, и объявляю соревнования Кубка мира по художественной гимнастике открытыми", - сказал Азад Рагимов.