Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva Fransanın Korbey-Esson şəhərində keçirilən Dünya Kuboku mərhələsində üçüncü yeri tutub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatına görə, milli komandanın lideri topla hərəkətlər üzrə finalda bürünc medal qazanıb.
Yeganə mükafat Rusiya və Belarus gimnastları ilə rəqabət zamanı əldə edilib. Mükafat yayda keçiriləcək mühüm yarış ərəfəsində çox əhəmiyyətlidir.
Gimnastının sözlərinə görə, Fransada keçirilən bütün son yarışlar ona hər dəfə uğur gətirib. "Martda Tye şəhərində Qran-pri mərhələsində mən ikinci yeri tutdum, əlbəttə ki, ötən il Monpelyedə dünya çempionatında mən ilk dəfə çöxnövçülük üzrə üçüncü oldum", Qarayeva deyib.
Dünya Kuboku mərhələsinin ikinci iştirakçısı Lalə Yusifova çoxnövçülükdə 22-ci yeri tutub.
Onun yaşıdı və yeniyetmələrin qrup komandasında keçmiş rəfiqəsi Ayşə Mustafayeva Gürcüstanda beynəlxalq turnirdə iştirak edib. 16 yaşlı bakılı gimnast Tbilisidə gürzlərlə tapşırığı yerinə yetirərkən özünün ən yaxşı nəticəsini göstərərək 4-cü yeri tutub.
Azərbaycanın həm fərdi, həm də qrup proqramları ilə təmsil olunacağı Nijni Novqoroddakı (1-3 iyun) Avropa çempionatının başlamasına iki həftə qalmış ölkə gimnastları Daşkənddə Dünya Kubokunun növbəti mərhələsində və yeniyetmələr üçün turnirdə, eləcə də Moskvada "Alina-2012" beynəlxalq festivalının final mərhələsində çıxış edəcəklər.

Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, лидер национальной команды «забронзовела» в финале упражнения с мячом.
Единственная награда была завоевана в соперничестве с российскими и беларускими гимнастками, тем выше ценится она по значимости и качеству в преддверии ближайших важных соревнований лета.
По мнению самой гимнастки, все последние соревнования, проводившиеся в Пятой республике, неизменно приносили ей успех. «Это, говорит Гараева, и мартовский этап Гран-при в Тье, где заняла второе место и конечно же, чемпионат мира прошлого года в Монпелье, на котором я впервые стала третьей в многоборье».
Вторая участница этапа Лала Юсифова заняла в квалификации многоборья 22-е место.
Ее сверстница и бывшая подруга по юниорской групповой команде Айша Мустафаева выступала в Грузии на международном турнире. Свой лучший результат 16-летняя бакинская гимнастка показала на тбилисском помосте в упражнении с булавами – 4-е место.
За две недели до начала чемпионата Европы в Нижнем Новгороде (1-3 июня), на котором Азербайджан будет представлен как в индивидуальной, так и групповой программах, гимнастки страны выступят на следующем этапе Кубка мира и турнире для юниорок в Ташкенте, а также в финальной стадии международного фестиваля «Алина-2012» в Москве.