IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında təmsil olunan gimnastikanın daha bir növü üzrə yarışlarda medal qazanıldı.
Bu dəfə kişi idman gimnastlarımız – Murad Ağarzayev, Bence Talas və Timur Bayramov komanda hesabında yalnız Türkiyə yığmasından geri qalaraq, 161,700 xalla gümüş medal əldə etdilər.
Türk gimnastlar 163,450 xalla fəxri kürsünün 1-ci, İran təmsilçiləri isə 152,150 xalla 3-cü pilləsində qərar tutdular.
Bildirək ki, Murad Ağarzayev paralel qollardan başqa bütün alətlər üzrə, Timur və Bence isə sərbəst və dayaqlı tullanma hərəkətləri istisna olmaqla digər 4 alət üzrə final mərhələsinə yüksəlib. Lakin, qaydalara əsasən hər ölkədən yalnız 2 gimnast finalda iştirak etmək hüququna malik olduğundan, ölkəmiz alətlər üzrə həll edici mərhələdə ən çox xalı toplamış gimnastlarımızla təmsil olunacaq.

A medal was won at the competitions in another gymnastics discipline included into the program of the 4th Islamic solidarity Games.
This time, our Men’s Artistic gymnasts – Murad Agharzayev, Bence Talas and Timur Bairamov grabbed the silver medal with 161,700 points, losing only to Turkish gymnasts in team competition.
Gymnasts from Turkey mounted the first step of the podium with 163,450 points, while the Iranian representatives took the 3rd place with 152,150 points.
It should be noted that Murad Agharzayev reached the finals on all apparatus, except Parallel Bars, while Timur and Bence will participate in the finals on 4 apparatus, as they have not reached the finals with Floor and Vault. However, according to the rules, only 2 gymnasts from each country are entitled to take part in the finals. Therefore, our country will be represented in decisive apparatus finals by the gymnasts, who received the highest score.