Avqustun 23-də İspaniyanın Valensiya şəhərində bədii gimnastika üzrə 40-cı dünya çempionatına start verilib. Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyan yarışda ölkəmizi fərdi gimnastlar Zöhrə Ağamirova, İlona Zeynalova, Kamila Qafarova, eləcə də qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın üzvləri - Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan təmsil edir.
Dünya çempionatı çoxnövçülük üzrə təsnifat mərhələsinin yekununa əsasən fərdi proqramda ilk 14, qrup hərəkətləri proqramında isə ilk 5 yer üçün Paris Olimpiadasına lisenziya qazandırır.
Qeyd edək ki, bu siyahıya hər iki proqramda ötənilki dünya çempionatında ilk üçlükdə qərarlaşaraq Paris-2024-ə vəsiqəni təmin etmiş gimnastlar və qrup komandaları daxil deyil.
Çempionatın ilk günü gimnastikanın ən zərif növünün nümayəndələri təsnifat mərhələsində fərdi proqramda halqa və topla çıxışlarını nümayiş etdiriblər. Bu gün isə gimnastlar daha iki alətlə, gürzlər və lentlə xalça üzərinə çıxıblar. Fərdi çoxnövçülük üzrə təsnifat mərhələsinin yekununa əsasən yığma komandamızın üzvü, Avropa çempionatının bürünc mükafatçısı, Yay Universiadasının dördqat gümüş və bürünc medalçısı Zöhrə Ağamirova 12-ci pillədə (95.250 xal) qərarlaşaraq, Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanıb.
İdmançımız bu nəticə ilə, həmçinin çoxnövçülük proqramında dünya çempionatının final mərhələsinə vəsiqəni özü üçün təmin edib.
Qeyd edək ki, bu, Paris-2024-ə gimnastika idman növü üzrə qazanılan ilk lisenziyadır. Xatırladaq ki, Zöhrə Ağamirova 32-ci Tokio Yay Olimpiya Oyunlarında da ölkəmizi təmsil etmişdi. Bununla o, Azərbaycan gimnastika tarixində Olimpiya Oyunlarında bədii gimnastika üzrə fərdi proqramda iştirak etmiş ilk azərbaycanlı gimnast kimi adını tarixə yazdırmışdı.
Sabah qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın üzvləri təsnifat mərhələsində çoxnövçülük (5 halqa, 3 lent və 2 top) proqramında mübarizəyə qoşulacaqlar. Avqustun 26-da gimnastlar fərdi və qrup hərəkətləri proqramında final mərhələsində çıxışlarını davam etdirəcəklər. Dünya çempionatının sonuncu günü qrup yığmaları ayrı-ayrı alətlər üzrə (5 halqa, 3 lent və 2 top) qalibləri müəyyənləşdirəcəklər.

On August 23, the 40th Rhythmic Gymnastics World Championships kicked off in Valencia, Spain. This competition also serves as a qualifying event for the Paris 2024 Summer Olympic Games. Representing our country are individual gymnasts Zohra Aghamirova, Ilona Zeynalova, and Kamila Gafarova, along with the national group team members - Gullu Aghalarzada, Laman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova and Yelizaveta Luzan.
According to the rules, Olympic quotas will be awarded to the top 14 individual gymnasts and the top 5 group teams in the All-around qualification (excluding those who already secured spots by finishing in the top three at last year’s World Championships).
On the first day of the competition, the elegant representatives of rhythmic gymnastics performed in the individual qualification with Hoop and Ball exercises. Today, gymnasts competed with Clubs and Ribbon. Based on the overall results of the All-around qualification, our national team member, European Championship bronze medalist and four-time silver and bronze medalist of the Summer Universiade, Zohra Aghamirova, ranked 12th with a total score of 95.250, securing a quota for the Paris 2024 Summer Olympic Games.
With this result, Aghamirova also qualified for the World Championship finals in the All-around competition.
Notably, this is the first gymnastics quota Azerbaijan has won for Paris 2024. It’s worth mentioning that Zohra Aghamirova also represented our country at the 32nd Summer Olympic Games in Tokyo, becoming the first Azerbaijani rhythmic gymnast to compete in the individual program at the Olympic Games - an achievement that cemented her name in the history of Azerbaijani gymnastics.
Tomorrow, the national group team will take part in the All-around qualification with their 5 Hoops and 3 Ribbons + 2 Balls exercises. On August 26, gymnasts will continue their performances in the finals for both individual and group programs. On the final day of the World Championships, the group teams will compete for medals in the apparatus finals (5 Hoops, 3 Ribbons + 2 Balls).