Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının verdiyi məlumata görə, Nanninqdə (Çin) keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya Çempionatının çoxnövçülük üzrə final yarışlarında Azərbaycan gimnastı Petro Paxnyuk uğurla çıxış edib.
Dünyanın ən güclü 23 gimnast arasında öz bacarıqlarını nümayiş etdirən idmançımız, 15-ci yerdə qərarlaşmaqla, ölkəmizin idman gimnastikası tarixində yeni səhifə açdı.
Çoxnövçülük üzrə 6 növdə çıxış edən Paxnyuk 87.039 xal (sərbəst hərəkətlər - 14.433, dəstəli at üzərində - 14.366, halqalarda - 13.966, dayaqla tullanma - 14.966, paralel qollarda - 15.375, turnikdə - 13.933) topladı. O milli komandadan, ən nüfuzlu olimpiya idman növünün finalına çıxan yeganə idmançı oldu.
Bu Azərbaycanın idman gimnastıkası tarixində ən yüksək göstərici oldu, belə ki, bu günə qədər heç bir idman gimnastımız Dünya Çempionatının çoxnövçülük üzrə finalına çıxmağa müvəffəq olmamışdır.
Nanninqdə Dünya Çempionatı 5 qat Dünya Çempionu olan və rekord əldə edən Yaponiyalı gimnast Koxei Utimuranın qələbəsi ilə yekunlaşdı. Utimura 6 növ üzrə ümumi 91.965 xal toplayaraq, fərdi çoxnövüçülükdə birinci oldu. İkinci yerdə Britaniyalı Maks Uitlok (90.473), üçüncü yerdə isə daha bir Yaponiyalı gimnast Yusuke Tanaka (90.449) qərarlaşdı.

Петр Пахнюк - 15-й в мире!
Азербайджанский гимнаст Петр Пахнюк успешно выступил в финальных соревнованиях многоборья на чемпионате мира по спортивной гимнастике в Наньнине (Китай), сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана.
Показав свои навыки среди сильнейших 23-х конкурентов, наш спортсмен стал 15-м в мире, и, таким образом, открыл новую страницу в истории спортивной гимнастики нашей страны.
Выступив в шести видах многоборья, Пахнюк набрал 87.039 балла (вольные упражнения - 14.433, конь - 14.366 кольца - 13.966, опорный прыжок - 14.966, брусья - 15.375, перекладина - 13.933). Он оказался единственным из национальной команды, кто пробился в финал наиболее престижной олимпийской дисциплины.
Для Азербайджана это стало самым высоким результатом за всю историю, так как до сегодняшнего дня наши гимнасты еще ни разу не попадали в финал многоборья чемпионата мира.
ЧМ в Наньнине завершился победой японского гимнаста Кохеи Утимура, который стал пятикратным абсолютным чемпионом мира, установив тем самым рекорд. Утимура стал первым в индивидуальном многоборье, набрав по итогам 6 видов программ 91,965 балла. Вторым стал британец Макс Уитлок (90,473), третьим — еще один японец Юсукэ Танака (90,449).