Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva açılışda iştirak etmişlər.
Son illər ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, müasir idman infrastrukturunun yaradılması istiqamətində də genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir, yeni-yeni idman obyektləri tikilib istifadəyə verilir. Dünyanın qabaqcıl idman ölkələrindən biri olan Azərbaycan hazırda beynəlxalq Olimpiya hərəkatının fəal üzvlərindən biridir. İdmanın bütün sahələrinin inkişaf etdirilməsi Azərbaycan Prezidentinin daim diqqət mərkəzindədir. Paytaxt Bakıda və regionlarda inşa edilən, ən müasir avadanlıqla təchiz olunan Olimpiya İdman komplekslərinin sayı artıq 40-ı ötmüşdür. Mövcud idman komplekslərinin əsaslı şəkildə yenidən qurulması isə beynəlxalq yarışların keçirilməsi üçün ölkəmizin imkanlarını daha da artırır.
İdmanın inkişafına göstərilən yüksək dövlət qayğısı nəticəsində Azərbaycan idmançıları dünyanın mötəbər yarışlarında və Olimpiya Oyunlarında ölkəmizi ləyaqətlə təmsil edir, uğurlarını ildən-ilə daha da artırırlar. 2015-ci ildə Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarına hazırlıq məqsədilə beynəlxalq standartlara uyğun mühüm layihələrin icra olunması ölkəmizdə müasir idman infrastrukturunun yaradılması işinə böyük töhfə verəcəkdir. Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Bakıda təməli qoyulan Milli Gimnastika Arenasının inşası idmanın bu növünün daha da inkişaf etdirilməsi işində mühüm rol oynayacaqdır.
Hazırda tərkibində idmanın 7 növünü - bədii gimnastika, kişi və qadın idman gimnastikası, akrobatika gimnastikası, tamblinq, batut və aerobikanı birləşdirən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının son illər əldə etdiyi böyük uğurlar dünyanın idman ictimaiyyəti tərəfindən maraqla izlənilir. Bütün bu nailiyyətlər birinci xanım Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına rəhbərliyi sayəsində mümkün olmuşdur. Belə ki, 2002-ci ildən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti olan Mehriban Əliyevanın fəaliyyəti nəticəsində ölkədə idmanın bu növünün yeni inkişaf mərhələsi başlamışdır.
2003-cü ildə Bakıda bədii gimnastika üzrə ilk Dünya kuboku keçirilmişdir. Bakı 2005-ci ildə bədii gimnastika üzrə dünya çempionatına ev sahibliyi etmişdir. 2007-2009-cu illərdə isə ölkəmizdə iki dəfə Avropa çempionatı keçirilmişdir. Bu işlərin nəticəsi olaraq Azərbaycan gimnastları da son illərdə böyük irəliləyişlərə nail olmuşlar. Dinarə Gimatova 2003-cü ildə Afina Olimpiya Oyunlarına ilk milli lisenziyanı qazanmışdır. Aliyə Qarayeva isə 2007-ci ildə bədii gimnastika üzrə Avropa çempionu tituluna sahib çıxmışdır. Dünya çempionatında isə qızlarımız komanda hesabında üçüncü olmuşlar. Azərbaycan gimnastları növbəti illərdə ölkəmizi Olimpiya Oyunlarında layiqincə təmsil etmişlər.
İndi Azərbaycan 2015-ci ildə keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarına hazırlaşır. İdman infrastrukturunun daha da gücləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin mühüm tərkib hissəsi olan Milli Gimnastika Arenasının tikintisi də beynəlxalq əhəmiyyətli bu idman yarışının yüksək səviyyədə təşkili üçün geniş imkanlar açır.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Milli Gimnastika Arenasının rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov görülən işlərlə bağlı dövlətimizin başçısına məlumat verdi. Kompleksin fasadı xüsusi formada işlənmişdir. Burada maraqlı illüminasiya elementləri təqdim edən ekranlar quraşdırılmışdır. Əsasən gimnastika yarışları üçün nəzərdə tutulan arenanın əhəmiyyətini artıran mühüm amillərdən biri də buranın digər idman tədbirlərinin və yarışlarının da keçirilməsi üçün uyğunlaşdırılmasıdır.
Gimnastika zalı əsas yarış və köməkçi məşq hissələrindən ibarətdir. Yarışların miqyasından asılı olaraq, arenanın əsas hissəsində oturacaq yerlərinin sayını 5 mindən 10 minə qədər artırmaq mümkündür. Dünya standartlarına uyğun inşa olunan kompleksdə mətbuat mərkəzi, ilk tibbi yardım məntəqəsi, xoreoqrafiya, trenajor zalları, dopinq nəzarəti, inzibati otaqlar, kafelər və digər yardımçı sahələr yerləşir. Dünyanın ən yaxşı gimnastika komplekslərindən biri olacaq bu idman qurğusunda otel də yaradılmışdır.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası əhalinin bədən tərbiyəsi və sağlamlıq fəaliyyətinə geniş cəlb olunması, milli idman kadrlarının hazırlanması, yığma komandaların formalaşdırılması və hazırlığı, onların beynəlxalq yarışlara, toplanışlara göndərilməsi ilə də fəal şəkildə məşğul olur. Federasiya xarici ölkələrin idman təşkilatları və beynəlxalq idman qurumları ilə əlaqələrini inkişaf etdirir.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva zalda yaradılan şəraitlə tanış oldular və gimnastların məşq prosesinə baxdılar.
Dövlətimizin başçısı və xanımı gimnastlarla xatirə şəkli çəkdirdilər.
Burada da idmançılar üçün hər cür şərait yaradılmışdır. Avropa Gimnastika İttifaqının prezidenti də burada yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirmişdir. Zalda ən son gimnastika avadanlığı quraşdırılmışdır. Həmin avadanlıq Avropa Gimnastika İttifaqı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının tövsiyələrinə əsasən yerləşdirilmişdir.
Milli Gimnastika Arenasında bu ilin iyununda bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı keçiriləcəkdir. Aprelin 19-da isə bədii gimnastika üzrə 21-ci Azərbaycan çempionatı təşkil olunacaqdır. Gimnastlar mütləq çoxnövçülükdə, o cümlədən ayrı-ayrı növlər üzrə medallar uğrunda yarışacaqlar. Turnirdə, həmçinin Bakıda təlim-məşq toplanışlarında olan Macarıstan və Qazaxıstan gimnastlarının müsabiqədənkənar çıxışları nəzərdə tutulur. Çempionatın Milli Gimnastika Arenasında keçirilməsi və iyunun 13-15-də təşkil olunacaq bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı öncəsi test turniri xarakteri daşıması yarışlara olan marağı daha da artırmışdır. Bundan əlavə, 2015-ci ildə baş tutacaq birinci Avropa Oyunları çərçivəsində gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların, 2019-cu ildə isə bədii gimnastika üzrə 2020-ci il Olimpiadasına lisenziya xarakterli dünya çempionatının burada keçirilməsi planlaşdırılır.

В последние годы в стране принимаются широкомасштабные меры, направленные на создание современной спортивной инфраструктуры, строятся и сдаются в эксплуатацию новые спортивные объекты. В настоящее время Азербайджан является одной из ведущих спортивных держав мира, активным участником международного Олимпийского движения. Развитие всех видов спорта находится в центре постоянного внимания Президента Азербайджана. В столице страны Баку и регионах уже построено более 40 Олимпийских спортивных комплексов, оснащенных самым современным оборудованием. А капитальная реконструкция действующих спортивных комплексов еще больше расширяет возможности страны в проведении международных соревнований.
Благодаря высокой государственной заботе о развитии спорта азербайджанские спортсмены достойно представляют страну на соревнованиях мирового масштаба и Олимпийских играх, с каждым годом завоевывают все больше успехов.
Реализация соответствующих международным стандартам важных проектов с целью подготовки к предстоящим в 2015 году в Баку первым Европейским играм внесет большой вклад в дело создания современной спортивной инфраструктуры в стране. Открытие Национальной гимнастической арены, фундамент которой был заложен в Баку при участии Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой, будет играть важную роль в деле дальнейшего развития этого вида спорта.
Большие успехи, достигнутые в последние годы Федерацией гимнастики Азербайджана, которая объединяет 7 видов спорта – художественную гимнастику, мужскую и женскую спортивную гимнастику, акробатическую гимнастику, тамблинг, батут и аэробику внимательно отслеживаются мировой спортивной общественностью. Все эти достижения стали возможными благодаря руководству Первой леди Мехрибан Алиевой Федерацией гимнастики Азербайджана. Так, в результате деятельности Мехрибан Алиевой, которая с 2002 года является президентом Федерации гимнастики Азербайджана, в развитии этого вида спорта в стране начался новый этап.
В 2003 году в Баку был проведен первый Кубок мира по художественной гимнастике, в 2005 году - чемпионат мира по художественной гимнастике. А в 2007 и 2009 годах в Азербайджане проводились чемпионаты Европы. Азербайджанские гимнастки в последние годы также добились большого прогресса. В 2003 году Динара Гиматова завоевала первую национальную лицензию на Олимпийские игры в Афинах. А в 2007 году Алия Гараева завоевала титул чемпионки Европы по художественной гимнастике. На чемпионате мира наши девушки были третьими в командном зачете. В последующие годы азербайджанские гимнастки достойно представляли страну на Олимпийских играх.
Сейчас Азербайджан готовится к предстоящим в 2015 году первым Европейским играм. Строительство Национальной гимнастической арены, являющееся важной составной частью мер по дальнейшему усилению спортивной инфраструктуры, открывает широкие возможности для организации этого спортивного соревнования международного значения на высоком уровне.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева разрезали ленту в знак открытия Национальной гимнастической арены.
Министр молодежи и спорта Азад Рагимов проинформировал главу государства о проделанной работе. Фасад комплекса имеет особую форму. Здесь установлены экраны, представляющие интересные иллюминационные элементы. Одним из важных факторов, повышающих значение арены, предназначенной в основном для соревнований по гимнастике, является то, что ее можно приспособить к проведению других спортивных мероприятий и соревнований.
Гимнастический зал состоит из основной соревновательной и вспомогательной тренировочной частей. В зависимости от масштаба соревнований, число сидячих мест в основной части арены можно увеличить с 5 до 10 тысяч. В комплексе, построенном в соответствии с мировыми стандартами, имеются пресс-центр, пункт первой медицинской помощи, хореографический и тренажерный залы, комнаты допинг-контроля, административные комнаты, кафе, подсобные участки. В этом спортивном сооружении, которое станет одним из лучших в мире гимнастических комплексов, также создан отель.
Федерация гимнастики Азербайджана также активно занимается широким привлечением населения к физической культуре и оздоровительной деятельности, подготовкой национальных спортивных кадров, формированием сборных команд, их направлением на международные соревнования и сборы. Федерация развивает связи со спортивными организациями зарубежных стран и международными спортивными структурами.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с созданными в зале условиями, понаблюдали за процессом тренировки гимнасток.
Глава государства и его супруга сфотографировались с гимнастками на память.
Для спортсменов здесь также созданы все условия. Президент Европейского гимнастического союза высоко их оценил. В зале установлено новейшее гимнастическое оборудование, которое размещено в соответствии с рекомендациями Европейского гимнастического союза и Федерации гимнастики Азербайджана.
В июне этого года на Национальной гимнастической арене будет проведен чемпионат Европы по художественной гимнастике. А уже 19 апреля будет организован 21-й чемпионат Азербайджана по художественной гимнастике. Гимнастки будут соревноваться за медали в абсолютном многоборье, а также в отдельных видах. На турнире также предусмотрены внеконкурсные выступления гимнасток Венгрии и Казахстана, находящихся на учебно-тренировочных сборах в Баку.
Проведение на Национальной гимнастической арене чемпионата, который носит характер тест-турнира накануне предстоящего 13-15 июня чемпионата Европы по художественной гимнастике, еще больше повысило интерес к соревнованиям. Кроме того, в 2015 году в рамках первых Европейских игр здесь планируется провести соревнования по шести видам гимнастики, а в 2019 году – чемпионат мира по художественной гимнастике, на котором будут разыграны лицензии на Олимпиаду-2020.