Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının paytaxtı London şəhərində keçiriləcək XXX Yay Olimpiya oyunlarında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin iyulun 3-də rəsmi yolasalma mərasimi keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin başçısı İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak etmişlər.
İlham Əliyev mərasimdə nitq söylədi. “Bizim doğrudan da güclü komandamız vardır. Bu komanda böyük uğurlara nail ola bilər. Tariximizdə ilk dəfədir ki, Azərbaycan Olimpiya Oyunlarında böyük say tərkibi ilə çıxış edir. Çünki Olimpiya oyunlarında 50-dən çox idmançıya malik olan ölkə böyük idman ölkəsi kimi tanınır. Bu dəfə Olimpiya oyunlarında iştirak edəcək idmançılarımızın sayı 53-dür. Mən bütün idmançılarımıza böyük uğurlar arzulayıram. Əminəm ki, idmançılarımız Azərbaycanı ləyaqətlə təmsil edəcək və Vətənə böyük qələbələrlə qayıdacaqlar.
Bunu deməyə əsas vardır. Çünki Azərbaycanda idman sürətlə və uğurla inkişaf edir. İdmanın inkişafı Azərbaycanda dövlət siyasətidir və Azərbaycan dövləti Azərbaycan idmanının inkişafı üçün konkret addımlar atmışdır. Bu gün də bu siyasət davam etdirilir.
Yeni gənc nəsil yetişir və Olimpiya komandamızın tərkibindəki idmançıların böyük əksəriyyəti ilk dəfə olaraq Olimpiya oyunlarında iştirak edəcəkdir. Yəni, bu, onu göstərir ki, idman ardıcıllıqla inkişaf edir, idmanda nəsillər dəyişir və gənclər də böyüklərin, çempionların yerlərini tuturlar.
Bu gün dünyada Azərbaycan idman dövləti kimi tanınır. Biz beynəlxalq idman ailəsində layiqli yeri tuta bilmişik. Bu gün Azərbaycan idmançıları hər bir rəqib üçün çox ciddi sınaqdır və idman ölkəsi adını qazanmaq asan məsələ deyildir. Biz bu adı öz əməyimizlə, idmançılarımızın zəhməti, məşqçilərin əməyi ilə qazanmışıq.
Bizim məqsədimiz ondan ibarətdir ki, ölkə idmanını inkişaf etdirək və Azərbaycanın uğurlarını təmin edək.
Federasiyalar möhkəmləndi. Federasiyalara gələn rəhbər işçilər vəzifə borclarını yerinə yetirirlər. Beləliklə, hər bir federasiya konkret plan əsasında fəaliyyət göstərir və göstərməlidir. Hər bir federasiya nəticə verməlidir. O federasiyada cəmləşmiş idmançılar nəticə göstərməlidirlər, qələbə qazanmalıdırlar.
Regional Olimpiya kompleksləri ilə bərabər, Bakı şəhərində də böyük Olimpiya infrastrukturu yaradılır. Son illər ərzində bir neçə böyük idman-konsert zalı tikilmişdir. Onların içərisində əlbəttə ki, ən böyüyü, ən möhtəşəmi Bakı Kristal Zaldır. Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionunda aparılmış yenidənqurma və bərpa işlərindən sonra bu stadion dünya standartlarına cavab verir. Keçən il Bakıda yeni Olimpiya stadionunun təməl daşı qoyulmuşdur. Bakıda dünya standartlarına cavab verəcək yeni Su sarayı və müasir üzgüçülük Olimpiya mərkəzinin tikintisinə böyük ehtiyac vardır. Milli Gimnastika Arenasının tikintisi başlanmışdır.
İdmançılar bizim milli sərvətimizdir. Azərbaycan idman arenalarında öz sözünü deyir, deyəcəkdir. Mən əminəm ki, London Yay Olimpiya Oyunları Azərbaycan idmanının növbəti təntənəsi olacaqdır. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı kimi, mən də oyunları izləyəcəyəm, sizə azarkeşlik edəcəyəm və sizin qələbələrinizi gözləyəcəyəm”, deyə Azərbaycan Prezidenti bildirdi.
Qeyd edək ki, olimpiya komandasının tərkibində bədii gimnastikanı Aliyə Qarayeva, idman gimnastikasını isə Şakir Şıxəliyev təmsil edirlər.

On July 3, there has taken place an official seeing-off ceremony for the Azerbaijani sportsmen to represent the country at the XXX Summer Olympic Games in the capital of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland – London. President of the Azerbaijan Republic, head of the National Olympic Committee Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva participated in the ceremony.
President of Azerbaijan wished all our sportsmen great successes. “We really have a very strong team which is able to achieve big successes. For the first time in history, Azerbaijan will perform at the Olympic Games with a composition great in number. A country, the team of which consists of 50 sportsmen at the Olympiad, is considered to be the sports state. This time, a number of our sportsmen who will compete in London is 53,” the President stated.
“I am confident that you will represent Azerbaijan with dignity and return to homeland with great victories. There are grounds to say that as sports in Azerbaijan is rapidly and successfully developing. In Azerbaijan, sports development is a state policy. This policy is also being continued today. In a word, very successful policy in sports development is pursued in Azerbaijan and our experience is studied and applied in some countries,” he said.
According to him, “there is a new young generation growing and majority of sportsmen in the composition of our Olympic team will take part in the Olympic Games for the first time. It shows that sport is consecutively progressing, generations are changing in sports. Young sportsmen take the place of elder ones, champions.”
“Today, Azerbaijan is known as the sports state in the world. We succeeded to take the worthy place in the international sports family. Any rival competing with Azerbaijani sportsmen undergo very serious trial the present day. It is not so easy to win the sports state title. We have won it due to our efforts, due to the work of our sportsmen and coaches. Our goal is to develop sports in our country and pave the way for successes of Azerbaijan.”
“The federations have been strengthened. Leading employees who joined the federations fulfill their official duties. Thus, every federation must work and they work on the basis of a specific plan. Every federation has to show good results. The sportsmen united at federations have to achieve victories.”
“Along with the regional Olympic Complexes, great Olympic infrastructure is being created in Baku as well. Several huge sports-concert halls have been built for the last years. And the greatest and grandest among them is certainly Baku Crystal Hall. After reconstruction and restoration works carried out at the Republican Stadium named after Tofig Bahramov, it is in conformity with world standards. Last year, a foundation of a new Olympic stadium was laid in Baku. It is necessary to build a new palace for aquatic sports and Swimming Olympic Center. The National Gymnastics Arena is under construction at present.”
“Sportsmen are our national heritage. Azerbaijani sportsmen prove themselves and will further do it at the sports arenas. I am confident that the Games in London will be another triumph of the Azerbaijani sports. I, like every citizen of Azerbaijan, will watch the Games, will support you and wait for your victories,” President of Azerbaijan summed up.”
It should be mentioned that in composition of the Olympic team Aliya Garayeva will represent rhythmic gymnastics and Shakir Shikhaliyev will perform in the artistic gymnastics tournament in London.![]()