Avqustun 26-da Bakıda Gimnastika Kompleksinin təməlqoyma mərasimi keçirilmişdir.
Mərasim iştirakçıları - idman ictimaiyyətinin nümayəndələri və inşaatçılar Prezident İlham Əliyevi və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanı hərarətlə qarşıladılar. Mehriban xanım Əliyevaya gül dəstəsi təqdim olundu.
Prezident İlham Əliyev Gimnastika Kompleksinin layihəsi ilə tanış oldu. Məlumat verildi ki, tikinti üçün ayrılmış 3,5 hektar ərazidə möhtəşəm idman kompleksi inşa olunacaq, abadlıq və yaşıllaşdırma işləri aparılacaqdır. Ümumi sahəsi 15 min kvadratmetr olan üçmərtəbəli kompleksdə məşq və yarış zalları, ofislər, soyunub-geyinmə otaqları, kafe, restoran, emalatxana, anbarlar fəaliyyət göstərəcəkdir. Kompleks telekommunikasiya və nəzarət-idarəetmə sistemi ilə təmin ediləcəkdir. Bundan başqa, kompleksin ərazisində qazanxana, nasosxana, digər köməkçi bina və qurğular, 500 avtomobil yerlik yeraltı, 100 yerlik yerüstü dayanacaq olacaqdır. Kompleksdə keçiriləcək idman yarışlarını 6 min tamaşaçı izləyə biləcəkdir.
Kompleksdə gimnastların məşq etmələri, respublika və beynəlxalq səviyyəli yarışların təşkili məqsədi ilə hər cür şərait yaradılacaqdır.
İdman qurğusunun 2011-ci ildə istifadəyə veriləcəyi qeyd olunmuşdur.
Mehriban xanım Əliyeva gilizi Gimnastika Kompleksinin təməlinə buraxdı və beton qarışığı tökdü. Dövlətimizin başçısı da təmələ beton qarışığı tökdü.
Sonra Prezident İlham Əliyev və Mehriban xanım Əliyeva Azərbaycan gimnastlarının bir qrupu ilə görüşdülər. Gimnastlar onlar üçün yaradılan şəraitə və belə gözəl kompleksin tikilməsinə görə dövlətimizin başçısına və Azərbaycanın birinci xanımına təşəkkürlərini bildirdilər. Prezident İlham Əliyev və Mehriban xanım Əliyeva gimnastlarla xatirə şəkli çəkdirdilər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının fəaliyyəti sayəsində ölkəmizdə idmanın bu növündə də ciddi nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Azərbaycan bədii gimnastika üzrə Avropa və dünya çempionatlarına ev sahibliyi etmişdir. Bədii gimnastlarımız Azərbaycanı Olimpiya oyunlarında da layiqincə təmsil etmişlər. Federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın diqqət və qayğısının nəticəsidir ki, indi nüfuzlu beynəlxalq gimnastika təşkilatları Azərbaycana yüksək maraq göstərirlər.
Prezident İlham Əliyev bir daha mərasim iştirakçılarını təbrik etdi, kompleksin inşası ilə bağlı tövsiyələrini verdi, inşaatçılara işlərində uğurlar arzuladı.

26 августа в Баку состоялась церемония закладки фундамента Гимнастического комплекса.
Участники церемонии – представители спортивной общественности и строители радушно встретили Президента Ильхама Алиева и президента Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан ханум Алиеву. Мехрибан ханум Алиевой были преподнесены цветы.
Президент Ильхам Алиев ознакомился с проектом Гимнастического комплекса. Было отмечено, что на отведенной под строительство территории в 3,5 гектара будет построен грандиозный спортивный комплекс, проведены работы по благоустройству и озеленению. В трехэтажном комплексе общей площадью 15 тысяч квадратных метров будут функционировать тренировочный и спортивный залы, офисы, раздевалки, кафе, ресторан, мастерская, склады. Комплекс будет оснащен телекоммуникационной и контрольно-управленческой системами. Кроме того, на его территории будут функционировать котельная, насосная, другие подсобные здания и сооружения, подземная стоянка на 500 и наземная стоянка на 100 автомобилей. За проводимыми в комплексе спортивными соревнованиями смогут наблюдать 6 тысяч зрителей.
В комплексе будут созданы все условия для тренировки гимнастов, организации соревнований республиканского и международного уровня.
Было отмечено, что спортивное сооружение планируется сдать в эксплуатацию в 2011 году.
Мехрибан ханум Алиева опустила капсулу в фундамент Гимнастического комплекса и залила бетонный раствор. Глава государства также залил в фундамент бетонный раствор.
Затем Президент Ильхам Алиев и Мехрибан ханум Алиева встретились с группой азербайджанских гимнасток. Гимнастки поблагодарили главу государства и первую леди Азербайджана за созданные для них условия и строительство такого замечательного комплекса. Президент Ильхам Алиев и Мехрибан ханум Алиева сфотографировались с гимнастками на память.
Благодаря деятельности Федерации гимнастики Азербайджана в стране достигнуты серьезные успехи и в этом виде спорта. Азербайджан принимал у себя чемпионаты Европы и мира по художественной гимнастике. Азербайджанские гимнастки достойно представляли страну и на Олимпийских играх. Благодаря вниманию и заботе президента Федерации Мехрибан ханум Алиевой сегодня влиятельные международные гимнастические организации проявляют большой интерес к Азербайджану.
Президент Ильхам Алиев еще раз поздравил участников церемонии, дал рекомендации, связанные с сооружением комплекса, пожелал строителям успехов в работе