Avqustun 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında nəticə əldə etmiş idmançılarla görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Azərbaycan komandasının dördüncü yerə layiq görülməsini böyük nailiyyət kimi dəyərləndirib.
“Bizim idmançılarımız 99 medal qazanaraq, - onlardan 29-u qızıl medaldır, - bir daha ölkəmizin gücünü göstərmişlər. Onu da deməliyəm, bu da çox sevindirici haldır ki, idmançılarımız 19 idman növündə medallar qazanmışlar. Bu onu göstərir ki, idmanın bir çox növləri ölkəmizdə uğurla inkişaf edir. Əlbəttə ki, birinci yerdə, - əgər belə demək mümkündürsə, - güləşçilərdir, 23 medal qazanmışlar, onlardan 8-i qızıl medaldır. Bu da təbiidir. Çünki güləş bizim milli idman növümüzdür və biz güləşdə ənənəvi olaraq uğurlar qazanmışıq. İkinci yerdə gimnastikanın nümayəndələridir. Üç növ gimnastikada idmançılarımız 17 medal qazanmışlar, onlardan 8-i qızıl medal olmuşdur. Üçüncü yerdə qeyri-Olimpiya idman növü – kikboksinq idmançılarıdır. Onların qazandıqları medalların sayı 15-dir. Onlardan 3-ü qızıl medaldır. Yəni, bu, doğrudan da böyük nailiyyətdir. Çünki bu Oyunlarda 50-dən çox ölkə iştirak edirdi və yenə də deyirəm, mübarizə çox gərgin keçib”, - deyə ölkə başçısı qeyd edib.
Sonra Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin müdiri, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Elnur Məmmədov medal qazanmış idmançıları qəbul etdiyinə görə ölkə başçısına öz təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra müxtəlif idman növləri üzrə Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri ilə yanaşı, İslamiadanın qızıl və gümüş medalçısı, bədii gimnast Güllü Ağalarzadə çıxış edərək ölkə başçısına qəbula görə öz təşəkkürünü bildirib, bundan sonrakı yarışlarda da onlara bəslənilən ümidləri doğruldacaqlarını qeyd edib.
Bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri yığmasının üzvü Güllü Ağalarzadə çıxışında bütün idmançılar adından Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanı təbrik edib, əldə olunan bütün nailiyyətlərin, cənab Prezident və Mehriban xanımın dəstəyi sayəsində mümkün olduğunu diqqətə çatdırıb: “Bu dəstəyə görə Sizə dərin təşəkkürümüzü bildiririk. Onu da qeyd etmək istərdim ki, avqustun 26-sı Mehriban xanımın ad günüdür. Mən bütün idmançılar adından Mehriban xanımı ürəkdən təbrik edirəm. Vurğulamaq istəyirəm ki, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında məşqçilər, hakimlər, tibb işçiləri, həmçinin idmançılar - hər kəs bir-birinə daim dəstək oldular. Müstəqil bir ölkənin idmançıları kimi, cənab Prezident, Sizin yürütdüyünüz düzgün siyasət bizi daim qələbə qazanmağa ruhlandırdı. Əlbəttə, ümid edirəm ki, gələn İslam Həmrəyliyi Oyunlarında məhz bu yolla gedərək, daha gözəl qələbələrə imza atacağıq. Biz fəxr edirik ki, belə ölkənin vətəndaşlarıyıq. Çox sağ olun”.

On August 22, President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and First Lady Mrs. Mehriban Aliyeva received the athletes who achieved results at the 5th Islamic Solidarity Games.
The Head of our state considered the 4th place of the Azerbaijani team at the 5th Islamic Solidarity Games as a great achievement.
“Our athletes have once again shown the strength of our country by winning 99 medals - 29 of them are the Gold medals. It is very gratifying that our athletes won medals in 19 sports disciplines. This shows that many sports disciplines are successfully developing in our country. Of course, first come the wrestlers as they have won 23 medals - including 8 “Gold”. And this is also natural, because wrestling is our national sport and we have traditionally been successful in wrestling. The second place is taken by the representatives of Gymnastics. Our athletes have won 17 medals in three Gymnastics disciplines, including 8 Gold medals. Kickboxing - non-Olympic discipline ranks the 3rd. The number of medals they have won is 15 and three of them are the Gold medals. So, this is a huge achievement indeed because more than 50 countries participated in these Games and, as I said earlier, the competition was very tense”, – the Head of state added.
Then the Head of the sports department of the Ministry of Youth and Sports, the Head of the Azerbaijani delegation at the 5th Islamic Solidarity Games - Elnur Mammadov - expressed his gratitude to the Head of state for receiving the athletes who won medals.
Later, along with the members of the Azerbaijani delegation in various sports disciplines, the Gold & Silver medalist of Islamiad, Rhythmic gymnast - Gullu Aghalarzade, expressed her gratitude to the Head of the country for the reception and mentioned that they will justify the expectations given to them at the competitions to come. A member of the National Team in Rhythmic Gymnastics - Gullu Aghalarzade, congratulated President of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) Mrs. Mehriban Aliyeva on behalf of all the athletes and mentioned that all the achievements were possible thanks to the support of Mr. President and Mrs. Mehriban Aliyeva: “We express our deepest gratitude to you for this support. I would like to mention that August 26 is the birthday of Mrs. Mehriban Aliyeva. On behalf of all athletes, I sincerely congratulate Mrs. Mehriban Aliyeva. I would like to emphasize that at the 5th Islamic Solidarity Games, coaches, judges, medical staff, and athletes - everyone constantly supported each other. Mr. President, the correct policy you follow has always inspired us to win as athletes of an independent country. Of course, I hope that at the next edition of the Islamic Solidarity Games, we will continue our pass and achieve even more wonderful victories. We are proud to be citizens of such a country. Thank you very much”.