Azərbaycan yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun mərhələsi çərçivəsində Rusiyada keçirilən "Sankt-Peterburq mirvariləri" beynəlxalq yarışda 3-cü yeri tutublar.
İradə Əhədzadə, Mədinə Həsənova, Mənsurə Mehdiyeva və Aliyə Paşayevadan ibarət dördlük iki hərəkətin yekununda yalnız Rusiya və Belarus komandalarından geridə qalıblar. Bu barədə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatında deyilir.
" "Göy qırov" kompozisiyasının sədaları altında 4 halqa ilə və "Karnaval" sədaları altında 4 lentlə gimnastlar nəticədə, çoxnövçülükdə "bürünc" medala layiq görülüblər. Kollektiv elə həmin musiqi sədaları altında 10 gündən sonra Bremendə start götürəcək Avropa Çempionatında iştirak edəcək və ümüd edirik, yaxşı nəticə göstərəcəyik. Hələki "Avro-2010"un həm fərdi, həm də qrup iştirakçıları aprelin 13-dək komandanın Almaniyaya yola düşəcəyi günədək paytaxtın Olimpiya İdman Kompleksində məşq edəcəklər", - ölkənin yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib.
Dünya Kubokunun mərhələsində çıxış edən Anna Qurbanova çoxnövçülükdə yeddinci yeri tutaraq, bütün dörd finala buraxılış əldə edib. Final turnirində onun ən yaxşı nəticəsi həmçinin lentlə 7-ci sıra olub.

An Azerbaijani junior group team has taken the 3rd place at the “Saint-Petersburg’s Pearls” international competitions held in Russia within the framework of the Rhythmic Gymnastics World Cup.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the collective consisting of Irada Ahadzada, Madina Hasanova, Mansura Mehdiyeva and Aliya Pashayeva lost only to the Russian and Belarusian teams in total of two exercises.
“The gymnasts became the third both for their performances with 4 hoops under the composition “Blue rime” and with 4 ribbons under the composition “Carnival”, and, as a result, they won the bronze medal in the all-around,” the head coach of the country’s national team Mariana Vasileva noted. The team will perform with the same compositions at the European Championships starting in Bremen in 10 days. I hope their performance will not be worse there. And for the present, all prospective participants of Euro-2010, individual gymnasts, as well as the gymnasts of group teams, will train at the capital’s Olympic Sports Complex right up till the April 13 – the team’s departure date for Germany.
Anna Gurbanova performed at the World Cup series and reached all four finals having won the 7th place. Her best result in the final tournament was also the 7th place with a ribbon. The first places were taken by the floor’s hostesses headed by an Olympic Champion Yevgeniya Kanayeva.