Azərbaycan yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun mərhələsi çərçivəsində Rusiyada keçirilən "Sankt-Peterburq mirvariləri" beynəlxalq yarışda 3-cü yeri tutublar.
İradə Əhədzadə, Mədinə Həsənova, Mənsurə Mehdiyeva və Aliyə Paşayevadan ibarət dördlük iki hərəkətin yekununda yalnız Rusiya və Belarus komandalarından geridə qalıblar. Bu barədə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin məlumatında deyilir.
" "Göy qırov" kompozisiyasının sədaları altında 4 halqa ilə və "Karnaval" sədaları altında 4 lentlə gimnastlar nəticədə, çoxnövçülükdə "bürünc" medala layiq görülüblər. Kollektiv elə həmin musiqi sədaları altında 10 gündən sonra Bremendə start götürəcək Avropa Çempionatında iştirak edəcək və ümüd edirik, yaxşı nəticə göstərəcəyik. Hələki "Avro-2010"un həm fərdi, həm də qrup iştirakçıları aprelin 13-dək komandanın Almaniyaya yola düşəcəyi günədək paytaxtın Olimpiya İdman Kompleksində məşq edəcəklər", - ölkənin yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib.
Dünya Kubokunun mərhələsində çıxış edən Anna Qurbanova çoxnövçülükdə yeddinci yeri tutaraq, bütün dörd finala buraxılış əldə edib. Final turnirində onun ən yaxşı nəticəsi həmçinin lentlə 7-ci sıra olub.

БРОНЗОВАЯ ЖЕМЧУЖИНА САНКТ-ПЕТЕРБУРГА
Юниорская групповая команда Азербайджана заняла 3-е место на прошедших в России международных соревнованиях «Жемчужины Санкт-Петербурга» в рамках этапа Кубка мира по художественной гимнастике.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, квартет составе Ирады Ахадзаде, Медины Гасановой, Мансуры Мехдиевой и Алии Пашаевой в сумме двух упражнений, уступил лишь командам России и Беларуси.
- И с 4 обручами под композицию «Синий иней», и с 4 лентами под «Карнавал» гимнастки становились третьими, что в итоге привело к «бронзе» в многоборье, отметила главный тренер сборной страны Мариана Василева. Под эту же музыку коллектив выступит и на стартующем через 10 дней в Бремене чемпионате Европы, где, надеюсь, мы выступим не хуже. А пока … Пока же все будущие участницы Евро-2010, как индивидуальные, так и групповые, будут тренироваться в столичном Олимпийском спорткомплексе вплоть до 13-го апреля – даты отъезда команды в Германию.
Выступившая на этапе Кубка мира гимнастка Анна Гурбанова, заняв 7-е место в многоборье, получила пропуск во все четыре финала. Ее лучшим результатом в финальном турнире также стала 7-я строчка с лентой. Первенствовали же хозяйки ковра во главе с олимпийской чемпионкой Евгенией Канаевой.