Azərbaycan gimnastı Samirə Mustafayeva Kazanda keçirilən beynəlxalq turnirdə gümüş medal əldə etmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, gimnastımız fərdi çoxnövçülükdə Rusiya idmançısı ilə ikinci yeri bölüşdürmüşdür. Baş mükafat Ankaraya yollanmış, üçüncü yer isə Litva gimnastının olmuşdur.
Eyni zamanda, Samirənin komanda yoldaşları Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova İtaliyanın ənənəvi klub çempionatında iştirak etmişlər. Birinci tur Fabriano şəhərində keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, Anna Qurbanova əsas turnirdə - A1 seriyasında iştirak edir. O, “Komense 1872” klubunun rənglərini müdafiə edir. Aliyə Qarayeva isə aşağı divizionda (A2 seriyası) “Ardor” komandasının heyətində çıxış edir.
Hesabat turunda hər iki gimnastımız iplə çıxış edirdilər. Anna hakimlərdən 26.075 xal almışdır. Bu, komandada birinci, hərəkətlərdə isə “Petratsa” komandasının üzvü, rusiyalı Yevgeniya Kanayevadan (27.900) sonra ikinci göstəricidir. Aliyə 25.45 xal toplamış və üçüncü nəticə göstərmişdir.
Qarayevanın komandası, A1 seriyasına çıxmaq uğrunda mübarizə aparan “Ardor” 127.475 xal ümumi nəticə ilə 7-ci yeri tutur. “Komense 1872” əsas turnirdə 8-ci mövqedə qərarlaşıb. Nəticə - 137.35.

САМИРА МУСТАФАЕВА СТАЛА СЕРЕБРЯНЫМ ПРИЗЕРОМ В КАЗАНИ
Азербайджанская гимнастка Самира Мустафаева завоевала серебряную медаль международного турнира, прошедшего в Казани.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, выступая в личном многоборье, наша гимнастка поделила вторую позицию с российской спортсменкой. Главный приз отравился в Анкару, а третье место – у гимнастки из Литвы.
Тем временем, подруги Самиры по команде Алия Гараева и Анна Гурбанова приняли участие в традиционном клубном чемпионате Италии, первый тур которого прошел в городке Фабриано.
Отметим, что Анна Гурбанова выступает в главном турнире – в серии А1. Она защищает цвета клуба «Коменсе 1872». А Алия Гараева соревнуется в составе команды «Ардор», выступающей в дивизионе рангом ниже – в серии А2.
В отчетном туре обе наши спортсменки выступали со скакалкой. Анна получила от судей 26.075 балла. Это первый результат в команде и второй с этим предметом после россиянки Евгении Канаевой (27.900), выступающей за коллектив «Петрацца». Алия удостоилась оценки в 25.45 балла, что стало третьим показателем.
Команда Гараевой «Ардор», борющаяся за выход в серию А1, занимает пока 7-е место с общим результатом 127.475 балла. «Коменсе 1872» в основном турнире идет на 8-й позиции. Результат – 137.35.